Gitarla İlgili Merak Edilenler | S.S.S

Gitar Hakkında Sık Sorulan Sorular?Gitar çalanların en çok merak ettikleri soruları, herkes daha kısa sürede, daha kolayca gitar öğrenebilsin diye tek tek cevapladık!

Biz cevaplarken çok keyif aldık, umarım siz de okurken keyif alırsınız, her bir sorunun cevabını öğrendinizde gitara olan bakış açınız değişecek, gitara daha çok bağlanacak, bu müzik aletine daha çok saygı duyacak ve gitar dünyasının aslında ne kadar derin olduğunu göreceksiniz.

İyi bir gitarist olmak istiyorsanız kesinlikle vakit ayırıp her birine göz gezdirmelisiniz, eminiz ki bu yazıları okuyan biri, yazıları okumayan birinden 3 kat daha hızlı gitar çalmayı öğrenebilir, bunu garanti ediyoruz! Şimdiden iyi okumalar (:


Gitar Nasıl Çalınmaz Gitar Çalarken En Sık Yapılan Hatalar

Bas Gitar Çalmaya Dair Bilinmesi Gereken Her Şey

Amfi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ritm Gitar ve Solo Gitar Farkı

Elektro Gitar Pedalları Nelerdir ve Ne İşe Yararlar?

Akor Geçişleri Nasıl Hızlandırılır?

Klasik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Müzik Tarihinin En Önemli 5 Klasik Gitar Eseri

Gitar Çalan Biri Bağlamayı da Kolayca Çalabilir mi?

Elektro Gitar Çalmadan Önce Klasik Gitar Çalmak 

Gitar Bakımı Nasıl Yapılır?

Gitarda Şarkı Öğrenmek?

Gitar Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitarla İlgili Duymadığınız İlginç Bilgiler

Gitarla Çalınabilecek 10 Kolay Şarkı

Gitarist Arkadaşa Alınabilecek Hediyeler

İyi Bir Gitar Tonuna Nasıl Sahip Olunur?

Gitarda Ağaç Seçimi Nasıl Yapılır?

Gitar Akorları Neledir?

Ücretsiz Gitar Kitabı Nereden Bulurum? En İyi Gitar Metodu?

Gitar Nasıl Akord Edilir?

Gitar Teknikleri Nelerdir?

Gitar Çalmak İçin Nota Bilmek Şart mı?

Kısa Sürede Gitar Öğrenmenin 5 Yolu

Geliştirici Gitar Egzersizleri


Gitarda parmak alıştırması nasıl yapılır?
Gitar çalmaya yeni başlayanların ilk yapması gereken alıştırma 1-2-3-4 olmalıdır, parmakları sırasıyla kullanarak 1. 2. 3. Ve 4. Perdede yapılan bu çalışma hem sağ hemde sol elin gitarla tanışması için uygun bir alıştırmadır.

Gitar parmakla nasıl çalınır?
Gitarı parmakla çalmak için sağ el p – i – m – a şeklinde harflendirilmiştir. Gitardan ton elde etmek için tırnak şarttır, parmakla çaldığımızda biraz daha ölü bir ton elde edilecektir fakat tırnakla çalındığında biraz daha canlı bir ton duyulucaktır. Penayla aynı anda 2 notaya vurma imkanımız olmayacaktır ancak arpej şeklinde çalışmalar yapabiliriz fakat tırnak aynı anda 2 notaya vurma imkanı sağlayacaktır.

Gitar nasıl akort edilir?
Gitarı akort etmenin en iyi yolu akort aleti kullanmaktır fakat akort aleti bulamıyorsak akortu düzgün olan başka bir aletten sırasıylagitarın tellerinin seslerini duyup akortunu yapabiliriz. Akort sıcaklık değişimiyle, sert bir çalım şeklinden dolayı, yada burguların bir yere dayanması yüzünden bozulabilir. Akortun bozulmaması için bulunulan ortamın ısısı fazla değişmemelidir.

Gitar çalarken pena nasıl kullanılır?
Gitar çalarken pena kullanmanın ilk şartı üst ve alt vuruş teknikleridir. Süpürme tekniği penanın sadece aşağı yada yukarı doğru hareket ederek kullanılığı bir tekniktir. Temel olarak görevin sol elde olduğu bir tekniktir.

Klasik gitar ile akustik gitar arasındaki farklar nelerdir?

– Klasik gitarın son 3 teli misina geri kalan basa doğru olan teller ipek alaşımlı sarım tellerdir, akustik gitarda ise bütün teller çelik alaşımlıdır. Akustik gitarın biraz daha tiz bir yapısı,klasik gitarın ise biraz daha tok bir ses yapısı vardır.
Klasik müzikte çoğunlukla klasik gitar tercih edilir fakat rock ve jazz müzikte daha çok akustik gitar tercih edilir.

İyi bir gitarın özellikleri nelerdir?
Sap için abanoz ağacı daha tercih edilir fakat gitarda kullanılan her ağac gitarın tonunu değiştirir bu yüzden herkes kendi zevkine göre bir seçim yapmalıdır. Stüdyo için kullanılacakgitarda volümden öte ton daha önemlidir.

Gitar nasıl bir enstrumandır?
Gitar sap ve gövde olmak üzere 2 ana bölümden oluşur ve çok çeşitli ağaçlardan yapılır. Gitarın ağırlığı her gitar çeşidine göre değişir. Gitarın boyutları genelde 1 metre civarındadır.

Gitar nasıl muhafaza edilmelidir?
Evde muhafaza edilirken nemsiz ortamlarda muhafaza edilmelidir.

Gitarda akor nasıl basılır?
Akor en az 3 sesten oluşur, 3ün altında ses verildiyse buna aralık denir. Önce sol elimizle basılacak akorun notaları basılır ve sağ elle basılan notalara vurulur.

Gitarda bare nasıl basılır?
Bare genelde 1. Parmakla basılan bir çalış şeklidir. Bare eşiğin görevini gören bir kalıptır. Duruma göre diğer parmaklarıda bare şekline sokmamız gerekir.

Kolay basılan akorlar hangileridir?
Gitara yeni başlıyanlar için kolay denilebilecek akorlar ilk pozisyonda olan akorlardır. Bu akorlar “C, D, Dm, E, Em, G, A, Am” dür.

Elektro gitarda solo nasıl atılır?
Solo gitar çalmanın yolu sağ ve sol elin beraber hareket edip iyi koordine olmasından geçer. Beğendiğiniz gitaristlerin sololarını birebir nota nota çıkarmaya çalışın.

Elektro gitar çalmak zor mudur?
Bu ne ve ne kadar çalmak istediğinize bağlı, gerçekten virtüözite kıvamında gitar çalabilmek gerçekten çok uğraş gerektirmektedir. Günde 1,5 -2 saatinizi disiplinli bir çalışmaya ayırmanız gerekmektedir. Çok fazla müzik dinlemeniz gerekmektedir. Dinlemek bu işin %90 ıdır. Parmak yapısı, el yapısı gibi şeylerin bu işle ilgisi yoktur.

Elektro gitar çalarken distortion nasıl kullanılır?
Rock, blues ve diğer modern stillerde en çok kullanılan efekttir.

Elektro gitarda entonasyon ayarı nedir?
Herhangi bir yerde çalınan seslerin aynı frekansta gelmesi entonasyondur. Entonasyon kesinlikle profesyoneller tarafından ayarlanmalıdır.

Elektro Gitarda Sap Ayarı nasıl yapılır?
Sap ayarı sapın içinden geçen demir vasıtasıyla yapılır ve sap ayarıda uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

– Bas Gitar Nasıl Çalınır?
Yeni başlıyacak olanlar başta oturarak çalışmalıdırlar.