Gitar Akorları Nelerdir/Nasıl Basılır?

Bugün ki yazımızda gitar akorlarının isimlerini, nasıl bir sistem ile bir araya geldiklerini ve nasıl basıldıklarını açıklayacağız. Gitar akorları hakkında aklınızda şu sorular mı var;

Gitar akorlarının isimleri ve sembolleri nelerdir?

♦ Gitar akorları nasıl basılır?

♦ Gitarda hangi akorun nerede olduğunu nasıl anlarım?

Gitarda Akorlar Ve İsimleri

Eğer sizin de aklınızda yukarıdaki sorular varsa, bu yazıyı okuduktan sonra aklınızda oluşmuş ve oluşabilecek bütün soruların cevaplanacağından emin olabilirsiniz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Gitar Akorlarının İsimleri ve Sembolleri

Gitar Akorlarının İsimleri ve Sembolleri

Gitar üzerinde 5000’den fazla akor vardır. Bu akorların hepsinin basıldığı yerler farklı olmakla birlikte, bazı akorların aynı yerlerden basıldığı da olmaktadır. Bu akorların hepsini öğrenebilmek için kendinizi sürekli çalışmaya ikna etmeli, akorların hepsini öğrenmeli ve kendinizi çalıştırmalısınız. Gitar akorlarının isimleri ve sembolleri, o akorların öğrenilme ve uygulanılma süreçlerini gerçekten kolaylaştırmaktadır. Eğer bu isimler ve semboller olmasaydı işler gerçekten hem çok zorlaşır hem de çok karmaşık bir hal alırdı. Kendinizi belirli düzenler ile çalışmaya hazırlamalı, disiplinli ve öğrenmeye açık olmalısınız. Gitar üzerinde akorların nerede olduğunu anlayabilmek için sürekli gitar çalmanız, gün içerisindeki vakitlerinizin çoğunu gitara ayırmalısınız. Gitarınızın her parçasını kullanabilmeyi öğrenmeyi, kendinizi geliştirebilmeyi amaçlamazsanız hiç bir akorun nerede olduğunu anlayamazsınız. Gitar akorlarının yerlerini öğrenebilmek için, internet üzerinden akorları bulmalı, öğrenmeli ve sürekli çalışmalısınız. Gitar akorlarını öğrendikten sonra diğer akorlar arasında geçiş yaparak bu geçişleri öğrenerek, akorların basılma şekillerini, aynı şekilde basılan akorları ve akorların oluşma mantığını öğrenmelisiniz. Kendinizi her daim geliştirmek, gitar öğrenmek, gitar ile hayat geçirmek ancak kendinizi gitar konusunda geliştirmenize yardımcı olacaktır. .Hal böyle iken kendinizi “Ben bu kadar akoru öğrenemem” demenden önce şu konuya açıklık getirmek istiyorum; gitar üzerinde akorların oluşması için belli düzenler vardır. Örneğin ; Majör 7’li akorunu kurmak için ihtiyacımız olan şey, gamın 7. sesidir.

Örnek:
Do majör: (C) 1-3-5 = C-E-G
Do majör 7’li: (Cmaj7) 1-3-5-7 = C-E-G-B

Bu kuraldan yola çıkarak majör 7’li akoru şu şekilde formülize edebiliriz -> Maj7: 1-3-5-7

Şimdi dilerseniz genel olarak bilinen akorların isimlerini ve sembollerini sizlere yazayım;

♦ La Majör (A)

♦ La Minör (Am)

♦ Si Majör (B)

♦ Si Minör (Bm)

♦ Do Majör (C)

♦ Do Minör (Cm)

♦ Re Majör (D)

♦ Re Minör (Dm)

♦ Mi Majör (E)

♦ Mi Minör (Em)

♦ Sol Majör (G)

♦ Sol Minör (Gm)

♦ Fa Majör (F)

♦ Fa Minör (Fm)

 

Tüm Akorlar


Gitarların Akorları Nasıl Basılır?

Gitarların-Akorları-Nasıl-Basılır

Gitarda akorları basabilmek için öncelikle akorların basılma şekillerini öğrenmelisiniz. Kendinizi geliştirmeye adamış, öğrenmeye açık ve gitara aşık olmalısınız ki gitar konusunda hem akorları hem de geriye kalan her bilgiyi öğrenmeye açık olmalısınız. Bazı akorlar çok kolay, bazıları çok zordur. Kendinizi geliştirebilmek için kendinizi çok kolay gitar akorlarından, en zor akorlara doğru çalışmalı, geliştirmeli ve hepsini öğrenmelisiniz. Eğer kendinizi geliştirmeye adamamış, öğrenmek için çalışmamışsanız gitar üzerindeki akorların nasıl basılacağını değil, sadece gitar akorlarını bile öğrenemezsiniz. Gitarda bir akoru basmanın en az 4-5 yolu vardır ancak bu konuda bilmeniz gerek ilk şey şudur; eğer bir akoru, bareli bir şekilde basıyorsanız, işaret parmağınız mutlaka o akorun karar sesindedir. Bunu aklınızdan çıkartmazsanız, örneğim “A” akorunun bareli nasıl basıldığını hemen düşünüp bulursunuz. Çünkü öyle şarkılar ve akor dizilimleri var ki, bazen bazı akorları başka yerden basmanız gerekicek. İşte tam bu esnada, hangi akorun nerede basılabileceğini bilmeniz ve hemen basmanız gerekir. Örneğin bir konserdesiniz ve grubunuzdaki adamlar, akorları bareli bir şekilde daha güçlü basmanı istiyorlar, burada bu konu devreye giriyor. Unutmayın, bareli basarken işaret parmağınız karar seste olur.

Gelelim nasıl basıldıklarına, şimdi size bir kaç basit akorun nasıl basıldıklarını gösteren resim sunacağım ve onların üzeriden anlatacağım;

E Minor Akoru Mi minör (Em) akorunu basarken, yukarıdan aşağıya gelen notaları sırasıyla yazmak gerekirse;

E

B

E

G

B

E

Gördüğünüz gibi, mi minör (Em) akorunun karar sesi Mi (E). Akorların hepsi hem bareli hem de baresiz olarak basılabilir, mi minör akorunu hem baresiz hem de bareli olarak basabilirsiniz. Bareli basmak istediğiniz zaman 7. perdede de basabilirsiniz.


Gitarda Akorların Nerede Olduğunu Nasıl Anlarım?

Gitarda-Akorların-Nerede-Olduğunu-Nasıl-Anlarım

Bir nota, gitarın üzerinde 7’den fazla yerde bulunur, dolayısıyla bir akoru 3-4 farklı şekilde basabilirsiniz. Şimdi gelelim bu birbirinden farklı yerleri nasıl bulabileceğimize. Öncelikle yukarıda da belirttiğim üzere, bir akorun karar sesi kendisidir. Dolayısıyla bir akoru bulmak için öncelikle karar sesini bulmanız gerekmektedir, dolayısıyla gitar üzerinde notaların yerlerini bulmayı biliyor olmalısınız. Eğer gitar üzerinde notaların yerlerini bulmayı bilmiyorsanız “Notaların Gitar Üzerindeki Kusursuz Düzenleri Yerleri” isimli yazımızı okuyup kolayca öğrenebilirsiniz. Örneğin, Em (Mi minör) akorunu 2. perdede basmak yerine başka bir yerde basmak istiyorsanız yapmanız gereken şey, bir başka “mi(E)” notası bulup, bare yapıp diğer sesleri tamamlamak. Yukarıda da bahsettiğim gibi, bir akor hem bareli hem baresiz basılabilmektedir. Gitar üzerinde akorların nerede olduğunu anlayabilmek için sürekli gitar çalmanız, gün içerisindeki vakitlerinizin çoğunu gitara ayırmalısınız. Gitarınızın her parçasını kullanabilmeyi öğrenmeyi, kendinizi geliştirebilmeyi amaçlamazsanız hiç bir akorun nerede olduğunu anlayamazsınız. Gitar akorlarının yerlerini öğrenebilmek için, internet üzerinden akorları bulmalı, öğrenmeli ve sürekli çalışmalısınız. Gitar akorlarını öğrendikten sonra diğer akorlar arasında geçiş yaparak bu geçişleri öğrenerek, akorların basılma şekillerini, aynı şekilde basılan akorları ve akorların oluşma mantığını öğrenmelisiniz. Kendinizi her daim geliştirmek, gitar öğrenmek, gitar ile hayat geçirmek ancak kendinizi gitar konusunda geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Tüm gitar akorlarına da buradan ulaşabilirsiniz; Dünyanın Bütün Gitar Akorları


Gitar Akorları Nelerdir ve Nasıl BasılırlarBugün sizler için, gitar akorları ve akorların gitar üzerindeki yerleri hakkında bir yazı hazırladık. Umarız yararlı olmuştur, gitar çalmayı sakın bırakmayın, müzik her zaman sizi iyi hissettirir. Eğer müziğin ve enstrüman çalmanın, insan vücuduna ve psikolojisine dair daha önce hiç duymadığınıza emin olduğumuz bilgileri içeren yazımızı okumak isterseniz “Neden müzik aleti çalmalıyız? Müzik aleti çalmanın faydaları nelerdir?” isimli yazımıza geçiş yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir gitar satın almayı düşünüyorsanız, öncelikle hangi çeşit gitar çalmayı istediğinizi belirlemek için “Gitar Çeşitleri ve Özellikleri” isimli yazımıza, gitar çeşidi konusunda kararınızı verdikten sonra, sizin için en uygun olan gitarı, en uygun fiyata satın almanıza yardımcı olacak bir gitar satın alma rehberi okumak için “Doğru Gitar Seçimi” isimli yazımıza tıklayabilirsiniz.

Online-Gitar-Dersleri

Eğer “Benim gitar kursuna gidecek zamanım yok, evde, rahat bir şekilde gitar öğrenemez miyim, gitar kursu benim ayağıma gelsin” diyorsanız, artık o hizmet de mevcut. Bir çok enstrüman için olduğu gibi, gitar içinde online derslerimiz mevcuttur. Bu konu hakkında detaylı bilgilendirme almak istiyorsanız da “Online Gitar Dersleri” isimli yazımızı okuyabilirsin.

Gitar üzerinde akorların nerede olduğunu anlayabilmek için sürekli gitar çalmanız, gün içerisindeki vakitlerinizin çoğunu gitara ayırmalısınız. Gitarınızın her parçasını kullanabilmeyi öğrenmeyi, kendinizi geliştirebilmeyi amaçlamazsanız hiç bir akorun nerede olduğunu anlayamazsınız. Gitar akorlarının yerlerini öğrenebilmek için, internet üzerinden akorları bulmalı, öğrenmeli ve sürekli çalışmalısınız. Gitar akorlarını öğrendikten sonra diğer akorlar arasında geçiş yaparak bu geçişleri öğrenerek, akorların basılma şekillerini, aynı şekilde basılan akorları ve akorların oluşma mantığını öğrenmelisiniz. Kendinizi her daim geliştirmek, gitar öğrenmek, gitar ile hayat geçirmek ancak kendinizi gitar konusunda geliştirmenize yardımcı olacaktır.