Tiyatro Kursu İzmir’le Oyunculuğa En İyi Adım

Tiyatro Kursu

İzmir Tiyatro Kursumuz Hakkında Ders Bilgileri

Tiyatro insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatıdır, yaşamın kendisidir tiyatro.


Tiyatro KursuAyrıca aklınıza takılan tüm sorular için Kursa Başlamadan Önce Bilinmesi Gereken 6 Şey yazımıza tıklamanızı ve okumanızı kesinlikle öneririz. https://erturgutsanatmerkezi.com/sik-sorulan-sorular/


Tiyatro Kursu

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek tüm etkinlik ve atölyelerimizden de faydalanabilirsiniz: ESM Sosyal Medya Hesapları

Tiyatro kursu yazımızda aşağıdaki soruların cevaplarını bulabilirsiniz;

+ Tiyatro kursuna katılım için şartlar nelerdir?
+ Tiyatro kursu sonunda neler oluyor?
+ Tiyatro kursu ücreti ne kadar?

Yazımızın sonunda bulunan videoları da izleyerek çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Hem yazımızı sonuna kadar okuyup hem de videoları izlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz (:


Sahneye en çok yakışan sanattır, insanı,insanca,insanla anlatan en lazım sanat dalıdır, canlıdır, hayattır, gerçektir, herkesin bir şekilde rol yaptığı şu günlerde, bu sıkıcı hayatta gerçek olabilmektir, gerçeği çarpıtmadan olduğu gibi dürüstçe aktarabilmektedir, hissettiğini hissetmiyor gibi göstermediğin, karakterin hissettiğini tam olarak hissederek kendinden çıkabilme özgürlüğüdür, tam kendin olarak, o anda varolabilme sanatıdır tiyatro!

Sen de içindeki tiyatro isteğini sürekli erteleyenlerdensen bugün bir son verip ilk adımı atmalısın!


Konservatuar eğitimli eğitimcilerimiz oyuncu adaylarına pratik ağırlıklı eğitimle keşfetmeyi, üretkenliği ve yaratıcılığı, değişik bakış açısı kazanmayı sağlayacaktır.

Ayrıca “Erturgut Sanat Merkezi” tiyatro eğitimi alan öğrencilerin durumuna göre gösteride görev alma şansıda sunmaktadır. Sahne heyecanını tatmak isteyen tiyatro aşıkları için, ifade yeteneği ve diksiyonları geliştirmek isteyenler için, ister hobi ister profesyonel amaçlı düşünen herkesi tiyatro kurslarımıza bekliyoruz.


Tiyatro kurslarımızın gün ve saatleri, aylık ücretleri ve detaylarıyla ilgili bilgi için 0507 95 96 333 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. 


Güzel Sanatlar Fakültelerinin Tiyatro bölümlerine hazırlık kurslarımızla geleceğine tiyatro ile yön vermek isteyen, bu şekilde bir çizgi çizmek isteyen adaylara yönelik derslerimizle “Erturgut Sanat Merkezi” olarak elimizden gelenin en iyisi için çalışmaktayız.

tiyatro-kursu-izmir


Tiyatro Kursu Ders Programımız

Tiyatro Kursumuzda sizlere uygun olarak tiyatro ve sahneleme teknikleri verilmektedir. Her tiyatroda hedef, çalışılanı sahneye koymak ve bir sanat ortaya çıkarmaktır. Doğaçlama çalışmalarıyla oyunculuğunuzu pekiştireceksiniz ve çalıştığınız oyunu sahneleyerek kendinize ait bir sanat eseri ortaya çıkaracaksınız.


Nefesiniz, Sesiniz ve Bedeniniz
Konuşmanın en önemli enstrümanıdır ses. Sesi etkili kullanmanın yolu, doğru nefes almanızdan geçer. Tiyatro eğitimi içerisinde bedeninizi tanıyacak ve doğru nefes alıp, sesinizi istediğiniz şekilde kullanmasınız öğreneceksiniz. Beden çalışmalarıyla hareketlerinizi kontrol altına alacaksınız.


Diksiyon
Sesinizi ve nefesinizi doğru kullanarak istediğiniz konuşma tarzına ulaşabilirsiniz. Toplumu etkilemek, güzel bir konuşmaya bağlıdır. Doğru nefes, aynı zamanda konuşmanın da temelini oluşturmaktadır.


Drama
Bu bölümde yaratıcılığınız ön plandadır. Drama yeteneklerinizi ilerleterek özgüvenlerinizi de geliştireceksiniz. Bu yolla, kendinizi toplum içinde ve iş dünyasındada daha iyi ifade edebileceksiniz.


tiyatro-kursu-izmirTiyatro Gruplarımız

Tiyatro Kurslarımız Genç ve Yetişkin olmak üzere ikiye ayrılmaktadır:


Genç Tiyatro Grubu:
Tiyatronun teorik olarak temellerini öğrenmek, oyunculukla ilgili tiyatro terimleriyle tanışıp tiyatro terimlerine hakim olmak ve temel oyunculuk tekniklerini öğrenmek amacıyla erken sorumluluk duygusu edinmelerini sağlayan bir eğitimdir.


Yetişkin Tiyatro Grubu:
Yetişkinler için tiyatro derslerimizin içeriği ise tiyatronun doğuşu, amacı, tiyatronun tarihsel gelişimi, tiyatronun tanımı, kuramsal ve uygulamalı tiyatro tarihi, diksiyon ve terimler, Konsantrasyon, dikkat çalışmaları, gövdeyi tanıma ve kullanmayı öğrenme, düşünce alışverişi, sesli okuma anlatma, ses nefes çalışmaları, ayna çalışması, doğaçlama, yazı ve konuşma dili, mekanı kullanma, donma,kareografi, duygu değişimleri, sesi fırlatma, müzikle dans, sahneyi kullanma, diyaframı kullanabilme, dramaturgi çalışmaları, beden dili,mimik, rol alıştırmaları, karşıt duygularla alıştırmalar teksler, panolar, pandomim, ses ve ışık sistemleri, sahnede makyaj yapımı, kostüm, perde. gibi derslerden oluşur.

tiyatro-kursu

Erturgut Sanat Tiyatro Kursu İzmir


Tiyatro Kursu Programı

 

Tiyatro Sanatına Giriş Konuşma Temrinleri Müzikal Oyunlar Prova
Doğaçlama Teknikleri Doğaçlama Uygulaması Uygulanacak Oyun Projesi Prova
Karakter Yaratma Teknikleri Geri Bildirim  Prova Prova
Hareket – Kombinasyon Radyo Oyunları Prova Piremiyer

Tiyatro Kursu Gün ve Saatleri

Kursiyerlerin rahat kıyafetlerle(eşofman,t-short,tayt vs.) gelmesi rica olunur.


Niçin Tiyatro Eğitimi Veriyoruz?

Tiyatroyu  ister meslek olarak yapmak istesin ya da hobi amaçlı olsun tiyatro eğitimi almak isteyen  her öğrencimize yaşı veya eğitimi ne olursa olsun, öğrenciden daha çok “Birlikte sahneye çıkacağımız oyuncu arkadaşlarımız” gözüyle bakarız. Çünkü biz tiyatronun bireysel ve uzun bir yolculuk olduğunu; herkesin ancak ve ancak kendi cebinde taşıdığı bir başkasında olmayan özellikleriyle sahnede var olabileceğinin farkındayız.

Tiyatro iki yönlü çalışan bir sanattır. Güçlü bir yürek, hassas  vicdan ve iyi niyet nasıl  oyuncunun sahnedeki en büyük silahlarıysa, oyunculuk macerasında insan denilen varlığı anlamaya çalışmak da bu özellikleri geliştiren önemli bir araçtır. Biz sizlere değer veriyoruz. Çünkü bugün yaşayan en büyük oyuncuların bile bir zamanlar bir tiyatroya, tiyatro mesleği hakkında en ufak bir fikri olmadan adımını attığını biliyoruz.

Belki herkes büyük bir oyuncu olamayabilir ama Stanislavsky’nin dediği gibi azim ve doğru bir eğitimle her oyuncu birgün en büyük yeteneklerle aynı kulisi paylaşabilir. Büyük bir tutkuyla yaptığımız işimizde oynamanın neşesini sizlerle paylaşmak isteriz. Kim bilir eğer büyük bir oyuncunun ilk derslerini verebilirsek bu da bizim işimize olan inancımızı kuvvetlendirir.

Kimler Tiyatro Yapabilir? ( cevap kısa ve basit; herkes )

Başka sanatları bilemem ama biz şundan eminiz, “Herkes tiyatro yapabilir”. Yetenek tiyatro sanatında elbette önemli bir güçtür. Ancak doğru bir eğitimde en az yetenek kadar önemli hatta ondan çok daha önemli bir faktördür. Tıpkı, yanlış eğitimin en büyük yetenekleri bile söndürdüğü gibi. Bu yüzden biz eğitimimizde öncelikle herkesin kendi kişiliği ve bir sesi olduğunu kabul ederiz.

Teknik çalışmalardan, doğaçlamaya, beden egzersizlerinden oyunculuğa kadar tüm eğitimimizin temeli bu sahibine ait özel sesi bulmaya odaklıdır. Bu ses hepimizin içinde vardır. Kimimiz bunu zaten taşır kimimiz bunu susturur. Onu doğru araçlarla ancak ulaşabildiği bu “Ses” tiyatroda yetenek dediğimiz şeyinde büyük bir bölümünü oluşturur.İşte bu sesi bulmak için çabalayan herkes rahatlıkla sahnede var olabilir. Bu yüzden gerçekten isteyen herkes, tiyatro yapabilir.Bunu çok mu hayali buldunuz?.Gelin tanışalım! Ne demek istediğimizi bir deneme dersiyle size anlatalım.

tiyatro kursuİzmir Tiyatro Eğitimi Karşıyaka, Tiyatro Kursu İzmir Tiyatro Dersi İzmir, İzmir Tiyatro Kursu, İzmir Tiyatro Eğitimi Karşıyaka
tiyatro kursu izmir bornova izmir tiyatro özel ders


Şimdi de gelelim videolarımıza, aşağıdaki tiyatro dersi videolarımızı izleyerek daha detaylı bilgi sahibi de olabilirsiniz;

– Tiyatrocu olmak için güzel ya da yakışıklı olmak gerekir mi?
– Tiyatro bölümü oyunculuk sınavlarına nasıl hazırlanır?
– Tiyatroda yalan söylemek mi öğretiliyor?
– Mimikleri nasıl geliştirebilirim?
– Yaratıcı drama ve tiyatro arasındaki farklar nelerdir?
– Ne kadar zamanda ünlü olabilirim?
– Tiyatroya başlamak için en uygun yaş kaçtır?
– Sahne korkusu nasıl yenilir?
– Tiyatro ve özgüveni arttırma konusu?
– Tiyatro eğitimi ile ilgili faydalı kitaplar nelerdir?
– Tiyatroda role girebilmek için neler yapmak gerekir?
– Tiyatro yapmak için diksiyonun önemi nedir?
– Tiyatro oyunculuğu ve televizyon oyunculuğu arasındaki farklar nelerdir?
– Tiyatrodaki ağlayan surat ve gülen surat ne anlama gelmektedir?
– Tiyatroda ne zaman sahneye çıkabilirim?
– Tiyatroda 4. duvar ne anlama gelir?
– Tiyatro için ezber nasıl geliştirilir?

Tiyatro kursumuzda ister çocuk ister yetişkin herkes kendine göre bir rol bulabilir.

Şimdi rol yapma zamanı, gün içinde belki de bir çok defa rol yapıyor, istemediğimiz insanlar oluyoruz, ama tiyatro kursunda isteyerek, severek roller üstlenmenin zamanı geldi.

Peki Nasıl Daha İyi Rol Yapılır?

Öncelikle hangi tür rollerde daha başarılı olduğunuzu bilmeli ve kendinizi tanımalı buna göre bir seçim yapmalısınız.
Rolünüz hakkında geniş bir araştırma yapmalı konuya hakim olmalısınız.
Rolü yaşamalı, rolün içine girmelisiniz.
Kendinize inanmalı ve rolün altından kalkabileceğinizden emin olmalısınız.
Rol arkadaşlarınızı iyi tanımalısınız.
Rol ayrımı yapmamalı, her rol için çalışmalısınız.


Öncelikle en sık sorulan soruları kısa kısa cevaplayalım;

İzmir tiyatro kursu fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim?
Tiyatro kurslarımız kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır ve her kursun fiyatlandırması farklılık göstermektedir, İzmir’de tiyatro kursu fiyatlarımızla ilgili ayrıntılı bilgiyi telefonla veya maille almanız daha sağlıklı olacaktır.

Tiyatro kursunuz Karşıyaka’nın neresinde?
Tiyatro kursumuz Karşıyaka’da yelken klubü ile yunuslar arasında merkezi bir konumda, sahilde yer almaktadır. Tiyatro kursu İzmir Bornova, tiyatro kursu İzmir Alsancak gibi aramalar yapanlar da kursumuza kolaylıkla her yerden ulaşabilirler.


İzmir’in en iyi tiyatro kursu hangisi?
İzmir’de bir çok kaliteli tiyatro kursu bulunmaktadır, İzmir Sahne Tozu Tiyatrosu, İzmir Art Academy, Müjdat Gezen Sanat Merkezi, Erturgut Sanat Merkezi bu kurslardan bazılarıdır, siz de kendinize en uygun kursu seçerek tiyatro eğitimlerine katılabilirsiniz.

tiyatro-kursu

Tiyatro Kursu İzmir yazımızda bir çok soruyu cevaplıyoruz, işte o sorulardan bazıları;


Tiyatro kursu ücretleri ne kadar?

Tiyatro kursunu ne kadar zamanda tamamlayabilirim?

Ücretsiz tiyatro kursu seçeneği var mı?

İzmir’de tiyatro kursları, Karşıyaka’da tiyatro kursu nerededir?

Yaratıcı drama kursu, kamera önü oyunculuk kursu, doğaçlama tiyatro kursu, temel oyunculuk kursu seçenekleri mevcut mu?

Çocuklar için tiyatro kursu, çocuklar için yaratıcı drama kursu, yetişkinler için tiyatro kursu, yetişkinler için yaratıcı drama kursu seçeneği mevcut mu?

tiyatro-kursu-izmirSahneye en çok yakışan sanatlardan birisi olan tiyatro; insanı, insanla anlatan en gerekli sanattır. Tiyatro, günlük hayatın stresini atıp, kendini ifade edebilme ve anın içinde var olabilmenin en güzel yoludur. Tiyatro sanatı ile ilgilenen sanatçılar geniş kitlelere hitap ederler ve sanatlarını nesilden nesile aktarırlar. Tiyatroya ilgi duyanların ve tiyatroda rol almak isteyenlerin hem teorik hem de uygulamalı olarak tiyatroyu öğrenmeleri gerekir. Tiyatro topluma ayna tutar, sahnede oynanan oyun ile aslında toplumun yaşadığı sorunlara, toplumsal gerçeklere ışık tutulur. Tiyatroda görev almak için tiyatroyu sevmek gerektiği kadar, özverili olmak ve disiplinli olarak çalışmakta gerekir.

Tiyatro kursu ile kişilerin kendine güveni artar ve kendilerini keşfetmeleri sağlanır.
Farklı kimliklere girerken kişi, kendinden ne kadar uzaklaştığını, bazen kendine ne kadar yakınlaştığını hisseder. Yaşınız kaç olursa olsun tiyatro eğitimi almak için uygundur. Özellikle çocuk yaşlarda tiyatro ile ilgilenmek, kendini daha rahat ifade etmeyi, sosyalleşmeyi ve hayata olumlu olarak bakmayı sağlar. Tiyatroda oynanan oyun sadece izleyenleri değil, oyuncularında her seferinde gelişim kazanmasını sağlar.

Erturgut Sanat Merkezimizde her seviyeye ve yaş grubuna uygun olarak tiyatro eğitimi verilmektedir.
Tiyatro kursumuzda başlangıçta tiyatronun temelleri, tiyatronun tarihi süreci ve günümüzde tiyatronun geldiği noktalar incelenmektedir. İzmir Tiyatro kursu ile bireylerin kendini fark etmesi sağlanır. Sanatsal yanını ortaya çıkarması ve özgüvenini kazanması amaçlanır. Tiyatro disiplini ile başarıya odaklanması hedeflenir. Kişi tiyatro ile yaratıcılığını, hayal gücünü ve kendini ortaya koyar. Vücudunu kullanabilmeyi öğrenir. Miniklerini ve jestlerini doğru yerde kullanabilmesi sağlanır. Etkili ve güzel konuşması gelişir. Tiyatro dersleri ile aynı zamanda diksiyonda düzelir. Her tiyatro oyunu ile oyunculuk performansı artar. Tiyatro farklı dünyalara açılış kapısıdır. Oyunculuk dersleri oldukça keyifli ve eğlencelidir. Her seferinde kendinizdeki yeteneğin sınırlarını arttırırsınız. Oyunculuk doğuştan gelen bir kabiliyet değildir, daha çok eğitim ile açığa çıkar. Tiyatro kursu ile içinizdeki kabiliyete yön vermeniz ve geliştirmeniz sağlanır.

Kişi tiyatro sahnesinde beden dili, minikler ve düzgün diksiyon ile rolüne odaklanır.
Canlandırılan rolü hissetmek gerekir. Tiyatro sahnesinde hayatınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Tiyatroda kişi hiçbir seferinde kendini tekrar etmez. Her seferinde daha iyi performans sergiler. Tiyatro seyretmekle tiyatro sahnesinde rol olmak arasında çok büyük fark vardır. İzmir Tiyatro kursunun ilk derslerinden itibaren bu farkı anlarsınız ve ne kadar zor bir sanat dalı olduğunu düşünürsünüz. Ezber yapmak, role bürünmek, heyecanını bastırmak ve ortama adapte olmak çaba ve disiplin gerektirir. Ancak kendinizi role hazır hissetmenizle birlikte artık tiyatro sizin için vazgeçilmezler arasında yer almaya başlar.

Tiyatro size her seferinde farklı bir insan olup, her seferinde yeniden kendin olmanın, farklı kimlikler ile çoğalıp, sahneye her çıkışta yeniden doğmanın keyfini yaşatır.
Önceden tiyatro konusunda eğitiminiz varsa ve profesyonelleşmek istiyorsanız ya da üniversitede tiyatro ve oyunculuk bölümlerine hazırlanmak istiyorsanız, tiyatro kursumuzda eğitim alabilirsiniz. Daha önce hiç tiyatro eğitimi almadığınız halde hobi olarak tiyatro ile ilgileniyorsanız, tiyatroyu meslek olarak icra etmek istiyorsanız ya da çocuğunuzun tiyatro eğitimi ile kendine güvenini sağlamasını istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Erturgut Sanat Merkezimizin tiyatro kursunda size uygun grup derslerine katılabilirsiniz.
Kaliteli ve son derece hesaplı olan tiyatro kursumuzda teorik ve pratiğe dayalı olarak kapsamlı bir şekilde tiyatro eğitimi alırsınız. Hem sıkılmadan, hemde eğlenerek tiyatroya dair her şeyi öğrenirsiniz. Kursumuzda tiyatro ve oyunculuk alanında uzman olan eğitimci kadromuz eğitim vermektedir.

Tiyatro eğitimimizde ilk olarak dil egzersizleri ve nefes egzersizlerini öğrenirsiniz.
Tiyatroda hitabet son derece önemlidir. Dinlenme egzersizleri, uyum ve ifade egzersizleri ile kabiliyetinizi her geçen gün arttırırsınız. Hareket ve beden dili kullanımı öğrendikten sonra yavaş yavaş sahne eğitimine başlanır. Konsantrasyon ve odak çalışmaları ile sahnede rolünüze bürünmeniz sağlanır. Grup içi iletişim, yaratıcı süreç, zaman ve mekân kullanımı da tiyatro eğitiminde son derece önemlidir. Her eğitimi sırasıyla öğrendikten sonra sahne çalışmalarına başlanır. Yaratıcı doğaçlama, ezbere dayalı provalar ile oyunlar sergilemeye başlarsınız.

izmir-tiyatro-kursuTiyatro kursu ile oyunculuk eğitiminiz büyük ölçüde gelişme kaydeder.
Kursumuzda sizinle aynı zevkleri paylaşan, tiyatro ve oyunculuğa ilgi duyan kişiler ile tanışırsınız. Tiyatro insana dayanışmayı öğretir. Duyguları davranışlar ile gösterebilmenizi sağlar. Düşünceyi eyleme aktarabilme yeteneğinizi geliştirir. Tiyatro oyunlarında ezberlediğiniz skeçleri düşünerek, yorumlarsınız. Topluma hitap etmenizi, doğru ve düzgün bir şekilde konuşmanızı ve estetik algılama yeteneğinizi geliştirir. Tiyatro dersleri ile sorumluluk duygusu kazanırsınız. Ayrıca tiyatro eğitimi toplumu bilinçlendirir.

Çocuklarda tiyatro eğitimi; zihinsel ve ruhsal olarak gelişmelerini sağlarken, vücutlarını kullanabilmelerini ve denetleyebilmelerini sağlar.
Öğrenmede zorlanan çocuklar için tiyatro eğitimi son derece faydalıdır. Çocuğun algılama yeteneğini geliştir. Dikkatini toplamasına yardımcı olur. Özellikle hiperaktif olan çocukların tiyatro eğitimi ile hareketlerini dengelemesi kolaylaşır.  Çevresi ile iletişim kurmakta zorlanan, kendini ifade edemeyen çocukların tiyatro eğitimi ile gerginlikten kurtulması sağlanır. Tiyatroda çocuklar aidiyet duygusunu yaşarlar ve önemsendiklerini hissederler. Küçük yaşlarda tiyatro ile ilgilenen çocuklar eğitim hayatları boyunca başarılı bir kişilik sergilerler.

Tiyatro toplum için bir barış yoludur.
Toplumun eğitiminde tiyatronun rolü azımsanamaz. Eğitici olması ile birlikte zevk veriyor olması, eğlendirirken aynı zamanda eğitmesi insanların tiyatroya ilgi duymasını sağlar. Tiyatro ile içinizde biriken enerjiyi istediğiniz gibi kullanabilmeyi sağlarsınız. Tiyatro kursu ile yaşamanın, dayanışmanın ve duyguların tadına varırsınız. Mutlu olurken, mutlu etmeyi öğrenirsiniz.

Sanat merkezimizde çocuk, genç ve yetişkinler için gruplar halinde tiyatro kursu eğitimi verilir. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere tiyatro eğitimi ile oyunculuk yeteneğinizi açığa çıkarmanız hedeflenir. Tiyatro kursunda öğrendiğiniz teorik bilgileri aynı zamanda pratiğe dökersiniz. Sahne eğitimine daha ilk derslerden itibaren başlarsınız ve oyunculuğa kendinizi adapte edersiniz. Sanat gündelik yaşamın bir parçasıdır.

Tiyatro eğitimi ile sanatı hayatınızın merkezi haline getirirsiniz.
Davranışlarınız, hareketleriniz ve konuşmalarınız farklı bir estetik kazanır. Tiyatro eğitiminde sesinizi diyaframdan nasıl çıkaracağınızı öğrenirsiniz. Böylelikle mikrofon kullanmadan bile sesinizin herkes tarafından duyulmasını sağlarsınız. Tiyatro derslerinde en zoru duygulara bürünmek ve duyguyu davranışlar ile hissettirebilmektir. Tiyatro kursunda doğal rol yeteneğinizi kullanmanız sağlanır. Erturgut Sanat Merkezimizde alacağınız tiyatro eğitimi ile hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim kazanırsınız. Öğrendiklerinizi kurs sonunda geniş bir seyirci kitlesine profesyonel olarak sergilersiniz.