Gitar Akor Geçişleri Nasıl Yapılır?

Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve yılların bize kattığı tecrübelerimiz ile gitar akor geçişleri ve nasıl hızlandırılacağı hakkında “Gitar Akor Geçişleri Nasıl Hızlandırılır?” isimli bir yazı hazırladık.

Bu yazıda bulunan engin bilgiler tamamen uzun araştırmalar ve tecrübeler dahilinde yazılmış ve tescillenmiş bilgilerdir.

Bareli akorların basımıyla ilgili videomuzu izlemek için tıklayınız.

Eğer akor geçişlerinizi nasıl hızlandıracağınızı bilmiyorsanız, bu yazıyı okuduktan sonra öğrenmiş olacağınıza emin olabilirsiniz.

Gitar-Akor-Geçişleri-Nasıl-Hızlandırılır

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Gitarda Akor Basma Şekilleri

♦ Gitarda Akor Geçişleri Nasıl Yapılır ve Hızlandırılır?

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve tecrübelerimiz dahilinde gitarda akor geçişleri ve bu akor geçişlerinin nasıl hızlandırılabileceği hakkında “Gitar Akor Geçişleri Nasıl Hızlandırılır?” isimli yazımızda sunduğumuz bilgilere geçerek, gitarda akor geçişlerinin nasıl hızlandırılabileceğini öğrenelim.


Gitar Akor Geçişleri Hakkında

Gitar üzerinde akor geçişlerini hızlandırabilmeniz için bilmeniz ve uygulamanız gereken çok fazla teknik ve yöntem bulunmaktadır. Bunların hepsini bilmen ve uygulayabilmek için uzun süreler gitar çalıp, tecrübelerinize katmış olmanız gerekmektedir.

Biz de bu yazıları zaten bu doğrultuda hazırladık. Fakat daha hızlı bir şekilde öğrenmeniz için bu yazıyı hazırladık, uzun süreli tecrübelere gerek kalmadan nasıl akor geçişlerinizi hızlandırabileceğinizi merak ediyorsanız, çok doğru bir sitedesiniz.

Sizler için bu bilgileri ve teknikleri hızlı ve kolay bir şekilde derledik, dilerseniz şimdi sizler için derlediğimiz bilgileri ayrı ayrı başlıklar dahilinde, gayet kolay bir aktarım süreci ile anlatmaya başlayalım.

Gitarda Akor Basma Şekilleri

Gitarda akor basmak için kullanılan bir çok yöntem ve akorların farklı basılma yerleri mevcuttur. Bu akor basma yöntemlerinin hepsini bilmeniz, akor geçişlerini yapabilmeniz için çok önemlidir.

Nedir bu akor basma şekilleri ve yerleri?

Gitarda-Akor-Basma-Şekilleri

Gitar üzerinde, aynı akoru basabilmek için kullanabileceğiniz en az 2 yer vardır. Fakat bu yerlerden ve farklı basım şekillerinden bahsetmeden önce sizler için akor basarken gitarı nasıl tutmanız gerektiği konusunda bilgilendirelim.

Gitarınızı tutarken, resimde de gördüğünüz gibi, elinizde sanki bir elma tutuyor gibi şekillendirmeli, gitarın klavyesini bu şekilde tutmanız gerekli.

Yukarıdaki resimde, gitarın klavyesinde bulunan elin baş parmağının tam olarak nereye denk geldiğini görüyorsunuz, bunun amacı herhangi bir estetiklikten dolayı değil, tamamen tekniksel olarak o şekildedir.

Eğer parmağınızı tam oraya koymazsanız, her akoru rahat rahat basamaz aynı zamanda akor geçişlerini de rahat yapamazsınız. O parmağı oraya koyduğunuzda diğer parmaklarınızın hareket alanı genişler ve akorlar arası geçişi kolay yaparlar.

Aynı zamanda bu tutuşun yanı sıra bareli akorlar da mevcuttur. Akor basış şekillerinden biri bareli biri ise sırana la minör şeklindedir. Dilerseniz akor basma şekillerini nasıl öğrenebileceğinizi açıkalyalım.

Peki nasıl bütün akor basma şekillerini öğrenebilirim?

En başta da söylediğimiz gibi bir çok akor basma şekli ve her akorun en az 2 adet farklı yerden basılma şekli vardır. Örneğin Am akoru, bu akoru hem şu şekilde:

0

0

2

2

1

0

Hem de şu şekilde bareli olarak basabilirsiniz:

5

7

7

5

5

5

Gördüğünüz gibi tek bir akorun iki farklı basılma yöntemi vardır, bu basılma yöntemlerinin var olma sebebi ise, bu akorları bir sonraki akora bağlama şeklinizden dolayı kullanışlı olur.

Eğer diğer bastığınız akor bareli ve gitarın sağına daha yakın ise la minör akorunu bareli basmak, sizi diğer akora geçerken çok rahatlatacak ve hızlandıracaktır.

Gitarda Akor Geçişleri Nasıl Yapılır ve Hızlandırılır?

Gitarda-Akor-Geçişleri-Nasıl-Yapılır-ve-Hızlandırılır-min

Bu süreci hızlandırabilmek için yapmanız gereken alıştırmalar şunlardır:

  • Her akorun hem normal hem de bareli basılımını öğrenin
  • Gün de en az yarım saat her akorun hem normalini hem de barelisini basarar çalışın
  • Her akoru bareli ve normal basabildikten sonra önce normal hallerini sonra bareli hallerini ard arda geçişli olarak çalın
  • Bu süreci hızlandırmak için bunu devamlı yapın, bir süre sonra bütün akorları çok hızlı ve geçişlerini rahat bir şekilde yapabildiğinizi gözlemleyebilirsiniz

Fa akorunu ya da diğer adıyla F akorunu basamayanlar, yani bareli akor basmakta zorlananlar “F Akoru Nasıl Farklı Şekillerde Kolayca Basılır?” yazımızı okuyabilirler.

 

Aklınıza takılan başka sorular için bizlere sosyal medya hesabımızdan ya da telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca gitar hakkındaki tüm detayları ücretsiz deneme kursuna gelerek hocamıza direk sorabilirsiniz.