iyi-bir-gitar-tonu-nasıl-ayarlanır
Gitarda en ince ayrının gizli olduğu şey gitardan çıkarabildiğiniz tondur. Çıkan bu tonun ahengi öyle ki sizi ve duygularınızı anlatmaktadır. Ya da karşıdaki dinleyene iletmek istediğiniz notu doğru bir şekilde aktarmanız demektir. Gitarın çıkardığı tonlamalara birçok anlam yükleyebilir, birçok şeye benzetebilirsiniz. Bu nedenle gitarda istediğiniz tonu yakalamak için dikkate almanız gereken birkaç detay gerekmektedir.

Gitar Tonunuz Ses Tonunuz Gibidir

Gitar tonunuz aynı ses tonunuz gibidir, yani telefonda bir arkadaşınız sizin sesinizi duyduğunda sizi nasıl tanıyorsa, gitar tonunuzu duyan kişiler de o tondan sizi tanımalıdır, karakteristik yapıda bir gitar tonu oluşturmanız tam aradığınız tonu bulmanız çok önemlidir. Ses tonunuzu kendiniz seçemezsiniz doğuştan gelen bir şeydir fakat gitar tonun da özgürsünüz, istediğiniz karakterde bir gitar tonu elde edebilirsiniz, peki nasıl?

Öncelikle aldığınız gitarın imalatına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bilindiği gibi gitar üç ana unsurdan oluşmaktadır. Gövde sap ve klavye. Bu unsurları ise oluşturan ağaçlardır. Gitarın hangi ağaçtan üretildiğine dikkat etmek gerekmektedir. Gövde kısmında genellikle kavak ıhlamur ve maun ağaçları tercih edilirken sap kısmında sert ve dayanıklı olan maple tercih edilmektedir. Klavye kısmında tercih gül ağacı ve abanoz tercih edilmektedir. Bütün bunlarda önemli olan kısım eski ve beklemiş kuru ağaçların daha iyi ton çıkarma özelliğine sahip olmalarıdır.

Diğer bir önemli unsur kullanılan manyetiklerdir. İki çeşit olan Humbucker ve Single Coil manyetikleri daha güçlü ses verme olanağı sağlarlar. Zayıf bir gitara bu materyaller kullanarak üstün bir ses ortaya çıkarabilirsiniz. Tercih edilirken dikkate alınması gereken son unsur ise Amplifikasyonlardır.

Gitar Tonunu Etkileyen En Önemli 3 Faktör

Yani gitar tonunuzu belirleyen 3 önemli unsur; gitarınızın yapıldığı ağaç, elektro gitarınızda kullanılan manyetiklerin çeşitleri ve kalitesi, kullandığınız amfi! Tabi bir de işin tuzu biberi efekt pedalları veya prosesörler…

Gitarınızın manyetikleri değiştirilebilir, amfi tercihiniz değiştirilebilir fakat gitarın sapını değiştirmek biraz daha uğraş gerektiren bir şeydir. Bu sebeple ilk olarak gitar seçimini doğru yapmalıyız, kasası ve tarzı kendimize en uygun olan gitarı satın almalıyız, zamanla istediğimiz tonu alamadığımızı düşünüyorsak manyetik değişikliğine gidebiliriz.

Amfi satın alırken de eğer imkanımız varsa önce gidip amfiyi kendi gitarımızla deneyip istediğimiz doğru amfi ayarlarını yapıp bize uygun tonu verip veremediğini kontrol etmeliyiz.

Gitar seçerken ağacın tona etkisi nasıl oluyor bilmiyorum diyenler Gitar Ağaçları yazımızı okuyabilirler.
İyi gitar tonu yakalamak yazımızın 2.si ve daha ayrıntılı olan devam kısmına da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İyi bir gitar tonu yakalamak