Son Zamanların Popüler Müzik Aleti: Ukulele ve İzmir’de Ukulele Kursu

Ukulele Kursu

Ukulele, çizgi filmlerde veya filmlerin Hawaii sahnelerinde gördüğümüz, o eğlenceli müzik aleti. Sanki gerçekte öyle bir müzik aleti yokmuş da çizgi filmler için üretilmiş gibi! Bu eğlenceli müzik aletiyle müzik yapmak, keyifli şarkılar çalmayı öğrenmek ister misiniz!


Bireysel – Özel Ukulele Dersleri

Ukulele, Hawaii’ye özel üretilmiş 4 telli küçük bir enstrümandır. Büyüklüğüne göre soprano, tenor, bariton, concert olarak 4’e ayrılır. Bariton dışında akort sistemleri birbirleri ile tamamen aynıdır. Dünyada’ da oldukça yaygın bir enstrüman olan ukulele, sadece Hawaii müziklerine değil jazz, rock, klasik, pop ve swing tarz müzikler için de mutlaka tercih edilen bir enstrümandır.

Ukulele Kursu

Ukulele alınırken dikkat edilmesin gereken en önemli hususlardan biri üzerinde boya kaplı olmamasıdır. Çünkü ukulelenin üzerinin boya kaplı olması demek sesinin boğuk çıkacağı anlamına gelir. Diğer ukulelerle aynı performansı alamazsınız. Ağaç olarak maun veya akçaağaç tercih edilebilir. Boyut olarak tenor, concert veya soprano istediğiniz boyutu alabilirsiniz. Üçünün de çalınması birbiri ile benzerdir. Sopranonun ince bir tınısı vardır. Boyutlar büyüdükçe sesleri daha tok çıkar. Bariton ukulele bu kısımda diğerlerinden ayrılır. Akort sistemi daha farklıdır. Baritonun ukulelenin akort sisteminin gitarın alt 4 teliyle aynı akortlanabilir.

Ukulele dersleri ise temel olarak ukulele tutuşu ve parmak egzersizleriyle başlamaktadır. Her enstrümanda olduğu gibi ukulelede de bu başlangıç egzersizleri son derece önemlidir. Bu egzersizler tam ve eksiksiz bir şekilde yapılmasında büyük önem vardır.

Ukulele öğrenimi ülkemizde diğer enstrümana göre daha zordur. Çoğu sanat merkezlerinde ukulele dersi bulunmamakta ancak kurumumuzda profesyonel ukulele sanatçılarının verdiği eğitimle hem eğlenceli hem de kaliteli bir ukulele eğitimi alabilirsiniz.