Kabak Kemane Hakkında

Kabak Kemane Dersi

Kabak kemane kursumuzun aylık ücreti 285 TL’dir.

Kabak Kemane Dersi

Kökeni orta asya olan kabak kemane, telli, yaylı ve deri kapaklı sazlarımızın ilk örneğidir.Yurdumuzda yörelere göre kabak, kabak kemane, rebap, rubaba, heğit, ıklığ gibi isimlerle anılmaktadır. Kabak kemane gövdesi kabak veya hindistan cevizi, göğsü deri yörelere göre farklılıklar gösteren iki yada üç telli olan bir halk çalgısıdır.

Kabak Keman kursu izmir

Kabak Kemane Dersi İzmir

Kabak keman ülkemizde Ege yöresinde daha yoğun olarak kullanılır. Su kabağı sap kısmından 1/3 oranında kesilir, bu bölüm kabak kemanenin tekne kısmını oluşturur. Teknenin kesilen bölümü eskiden tavşan derisi ile kaplanırken günümüzde  yürek zarı ile kaplanmaktadır. Teknenin çapı 10-15cm arasındadır. Sesin daha tiz olması yada pes olması, bu çapın küçük yada büyük olması ile doğru orantılıdır. Kabak kemanede gövde ve sap bir demir çubukla birleştirilir.


Kabak kemane perdesiz bir enstruman olduğu için her türlü kromatik ve komalı sesi verebilir. Doğallığı nedeniyle, geçmişten günümüze görünümü bozulmadan gelen ender halk çalgılarındandır. Güzel ve gür ses elde edebilmek için at kılından yapılan yay’a reçine sürülür ve telleri çeliktendir.


Kabak Kemane Kursu Programımız

Kabak Kemane derslerimiz birebir özel ders olarak gerçekleşmektedir, ders zamanları ise kabak kemane öğrencisi ve öğretmeni ile ortak olarak belirlenmektedir. Kabak kemane öğrencisi dersler sırasında yanında müzik aletini getirmek zorunda değildir.


Kabak Kemane Kursu İzmir  / İzmir Kabak Kemane Kursu / İzmir Kabak Kemane Dersi Karşıyaka / 
Kabak Kemane Dersi İzmir