Klasik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Bugün sizlere klasik gitar telinin nasıl değiştirilebileceği konusunda profesyonel yöntemler ve altın değerinde ip uçlarını açıkladığımız bir yazı hazırladık. Elinizde klasik gitarınız var ve gitarınızın tellerini değiştirmeyi öğrenmeyi bekliyorsanız, bu yazı bütün isteklerinizi karşılayabilecek niteliktedir.

Klasik-Gitar-Teli-Nasıl-Değiştirilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Klasik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Dilerseniz sizler için yaptığımız araştırmalar sonucunda hazırladığımız “Klasik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?” isimli yazımıza geçiş yapalım. Ayrıca tel seçimi nasıl yapılır konulu yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz; Gitar Tel Seçimi


Klasik Gitar Teli Nasıl Değiştirilir?

Klasik gitarınızın tellerini değiştirebilmek için yapmanız gereken bir çok aşama bulunmaktadır. Dilerseniz, sizler için bu aşamaları madde madde açıklayarak gidelim.

Yeni Klasik Gitar Teli Satın Almalısınız

İlk olarak yapmanız gerekeni kendinize en uygun olabilecek klasik gitar telini satın almaktır. Eğer klasik gitarınız için akustik gitar teli (Genellikle çelikten üretilirler) satın alırsanız, ne yazık ki klasik gitarınızdan istediğiniz yumuşaklıkta ve “klasik” sesi alamazsınız. Akustik gitar telleri sadece sesine olarak değil, gitarın yapısına da etki eder. Klasik gitarın “boyun” diye adlandırdığımız kısıma en uygun baskıyı klasik gitar teli uygular, akustik gitar teli takılmış bir klasik gitarın boyun kısmı kısa bir süre içerisinde zarar görerek, değişime sebep olacağı gibi klasik gitarınızın diğer kısımlarına da zarar verebilir. Eğer klasik gitarın orjinal sesini almak istiyorsanız, klasik gitar için üretilmiş naylon teller dışına çıkmamalısınız.

Eski Telleri Sökmek

Klasik gitarınıza yeni bir takım tel takmadan önce, üzerinde bulunan eski telleri çıkartmanız gerekmektedir. Bunu yapmanın bir çok yolu bulunmaktadır. Dilerseniz bu yolları madde madde yazalım:

Eski Tellerinizi Kesebilirsiniz

Eski-Tellerinizi-Kesebilirsiniz

Telleri bir kerpeten ya da makas benzeri kesici bir alet ile, gitarın yuvarlak boşluğu olan, sesin dışarıya çıkmasını sağlayan kısmın üzerinden keserek. Bu yöntemi uygularsanız, çıkarttığınız telleri bir daha kullanmanız mümkün olamaz ve telleri keserken, kopan teller sizin üzerinize sekip, sizlere zarar verebilir. Tek tek uğraşmak istemeyenlerdenseniz, elinize uzun bir makas alarak, bütün telleri tek seferde kesebilirsiniz.

Eski Tellerinizi Gevşeterek Çıkartabilirsiniz

Eski-Tellerinizi-Gevşeterek-Çıkartabilirsiniz

Eğer “Ben telleri tekrar kullanmak istiyorum ve üzerime sekme riskini göze almak istemiyorum” diyorsanız; klasik gitarınızın tellerini akort ettiğiniz kısımdan, tellerin hepsini gevşeterek, eliniz ile tek tek çözmeyi deneyebilirisiniz. Telleri gevşettikten sonra, gitarınızın köprü kısmındaki bağları çözerek, tellerinizi tekrar kullanılabilir ve güvenli bir şekidle çıkartabilirsiniz.

Yeni Klasik Gitar Tellerini Takmak

Telleri çıkarttığımıza göre, şimdi sıra geldi yeni takım telleri klasik gitarınıza takmaya. Bunu nasıl yapabileceğinizi dilerseniz resimler yardımı ile açıklayalım.

Yeni-Klasik-Gitar-Tellerinin-Körpüye-Takılması

Öncelikle, yukarıda gördüğünüz resimdeki gibi düğüm atmanız gerekmektedir. Bu düğüm çok basit bir şekilde tamamlanabilen fakat gerçekten çok kuvvetli bir düğümdür. Dünya üzerindeki çoğu klasik gitar üzerindeki teller için bu düğüm kullanılmaktadır. Bu düğümü atarken dikkat etmeniz gereken bir kaç konu var, dilerseniz bunları madde madde yazalım:

  • Doğru teli, doğru yere taktığınızdan emin olun
  • Düğümü attıktan sonra, klasik gitar telinizin sap tarafına bakmayan tarafında, düğümün dışarısında, resimde gördüğünüz gibi biraz tel boşta kalmalıdır.
  • Gitarınıza düğüm atarken, telin diğer ucunun, klasik gitarınızın akordunu yaptığınız akort burgularına eriştiğinden emin olmasınız.

Şimdi geldi telleri takmanın 2. aşamasına. Telleri gitarınızın köprü kısmına taktıktan sonra yapmanız gereken son şey, telleri burguların bulunduğu yerdeki boşluklardan geçirmek. Dilerseniz bunu da bir resim üzerinden açıklayalım.

Yeni-Klasik-Gitar-Tellerinin-Akort-Burgularına-Takılması

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, nasıl köprüye bir düğüm attıysak, aynı düğümün bir benzerini de akort burgularının ortasındaki boşluğa atıyoruz. Yine aynı şekilde biraz ucunda boşluk bırakacak şekilde düğüm atıp, iyice sıkıyoruz.


Bütün bunları yaptıktan sonra geriye kalan tek şey klasik gitarınız akort edip keyif ile çalmak olacaktır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür eder iyi günler/akşamlar dileriz. Müzik ile kalın!

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]