Kolay Gitar Egzersizleri

Erturgut Sanat olarak bugün gitara yeni başlamış ve kendisini geliştirmek isteyenlere en kolay ama geliştirici gitar egzersizlerini sunduğumuz bir yazı hazırladık. Bu yazıda bulunan gitar egzersizleri uygulayarak her iki elinizi ve gitar çalmanızı rahatlıkla geliştirebileceksiniz.

En-Kolay-Gitar-Egzersizleri

Bu yazıda bulabileceğiniz egzersizler şunlar;

♦ Gitarda arpej egzersizleri

♦ Gitarda gam egzersizleri

♦ Gitarda hızlanma egzersizleri

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “En Kolay Gitar Egzersizleri” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Gitarda Arpej Egzersizleri

Arpej kelimesi, İtalyanca kökenli “Sırası ile” anlamına gelen bir kelimedir. Eğer özetlemek gerekirse, gitar üzerinde basılan bir akorun, tek tek ve sıra sıra çalınmasına arpej denir. Bunu ilk başlarda yapamamanız çok normal çünkü kas hafızanızda yer edinmesi gerekilen bir durumdur. Uyguladıkça gelişir ve uzun süre uygulamazsanız unutulabilir.

Peki arpej nasıl geliştirilir? En iyi ve kolay arpej egzersizi hangisidir?

En iyi ve kolay arpej egzersizi denince dünya üzerinde herkesin mutlaka bir kere dinlediği ve çoğu gitaristin ilk arpej kullandığı şarkılardan bir numarada bulunan “Nothing Else Matters” isimli şarkının arpej alıştırmasını vereceğiz. Dilerseniz “Nothing Else Matters” isimli şarkının giriş kısmında bulunan arpeje bir bakalım;

Arpej-Egzersizi

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi en alttaki Mi (E) notası, gitarınızın en üstünde bulunan Mi (E) yani en kalın teldir. Elimizin parmaklarına harf verip anlatmak gerekirse;

  • P: Baş Parmak
  • İ: İşaret Parmağı
  • M: Orta PArmak
  • A: Yüzük Parmağı

Yukarıdaki resimdeki gibi sırasıyla gitarınızın boş tellerine “P-İ-M-A-M-İ” şeklinde çalıcaksınız. En son tekrar “İ” ye gelindikten sonra “P”den başlayarak tekrarlayacaksınız. Bu alıştırmayı yaparsanız, kısa bir süre içerisinde kas hafızanızda yer edinerek arpej atmayı öğrenmiş olacaksınız.


Gitarda Gam Egzersizleri

Gitarda-Gam-Egzersizleri

Gitarda gelişmek, doğaçlama yapmak ve kusursuz bir şekilde gitar çalmak istiyorsanız mutlaka gamları bilmeli ve gam egzersizlerini uygulamalısınız. Güzel araba sürmek için nasıl ki sadece ehliyet alıp sürmek yetmiyorsa, güzel ve kaliteli gitar çalmak için de sadece akor basmak ve notaları bilmek yetmez. Her notanın ve akorun gamını öğrenmeli, gitarı gerçekten biliyor olmalısınız. Dilerseniz sizler için bir adet kolay gam egzersizinin resmini sunup, nasıl uygulanabileceğini anlatalım;

Sol Majör Gam Egzersizi

Sol majör gamı arıza olarak Fa Diyez (Fa#) alır. Sol majör gamının çıkıp inilecek (Çalınabilecek) 8 tam sesi şu şekildedir;

Sol – La – Si – Do – Re – Mi – Fa# – Sol

Sol majör gamının çıkıp inilecek arpej sesleri ise;

1. “Derece Sol – 3. Derece Si – 5. Derece Re” ve sonrasında yine “1. Derece Sol”dür.

Yapmanız gereken şey, gitarınızın “Sol (G)” telinden başlayarak, gitarınızın sağına doğru yukarıdaki nota dizilimi ile sıra sıra çalmak, en son tekrar “Sol (G)” notasına geldikten sonra, tekrar geriye doğru çalmak. Bunu uygularsanız, “Sol Majör”ün gamını öğrenmiş olursunuz. “Sol Majör” gamını iyice kavradıktan sonra, diğer gamlara da göz gezdirip, sıra sıra bütün gamları öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Gam egzersizleriyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz; Gitarda Gam Egzersizleri


Gitarda Hızlanma Egzersizleri

Gitarda-Hızlanma-Egzersizleri

Gitarda hızlı çalmak istiyorsanız uygulamanız gereken ve kullanmanız gereken bir şey vardır. Metronom! Metronom ile çalışırsanız, çok yavaş çaldığınız bir parçayı en fazla 1 hafta içerisinde istediğiniz kadar hızlandırabilirsiniz. Hem kas hafızanız hem de müzik kulağınız metronom kullanmayı öğrenirse hem her şarkıyı çalabilecek düzeye gelirsiniz hem de istediğiniz hızda çalabilirsiniz.

Metronom nedir? Metronom ile nasıl çalışılır?

Metronom, müziğin olmazsa olmazıdır. Her parçanın kendine ait bir temposu bulunmaktadır, metronom size çıkarttığı sesler ile tempoyu hatırlatmaya yarayan bir alettir. Metronomun çalışma prensibi kısaca; içerisinde bulunan mekanizmayı belli bir tempoya ayarlarsınız, o tempoda metronom ses çıkartır. Eskiden sadece mekanik metronomlar bulunmaktaydı fakat artık her telefon için uygulamaları bulunmaktadır. Yapmanız gereken şey, bir üst başlıktaki gam egzersizini düşük metronom ile başlayarak, doğru çaldığınızdan emin olana kadar çalıp, yavaş yavaş metronomu hızlandırmak. Bizim önerimiz metronomu 10’ar 10’ar arttırın, değişimi hissedin ve alışın. Zaten bir süre sonra gerçekten çok hızlandığınızı farkedip metronom kullanmaya alışmış olacaksınız.


Bu yazımızıda yer vermediğimiz gitar akorlarına, “Gitarda Akor Basma Egzersizleri” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]