Bugün sizlere, uzun süreli araştırmalarımız ve yılların bizlere katmış olduğu eğitim ve öğretim tecrübelerimiz ile “Gitar Nasıl Çalınmaz?” konusunda gerçek bilgiler vermek için bir yazı hazırladık.

Daha önce yazdığımız Gitar Çalarken Yapılan Hatalar yazımızı da okumadıysanız kesinlikle okumanızı öneririz: Gitar Çalarken Yapılan Hatalar

Gitar çalmak zor mudur sorusunu yanıtladığımız videomuzu izlemek içinde de linke tıklayabilirsiniz.

Gitarın nasıl çalınacağı kadar önemli bir konu daha var ise o da  gitarın nasıl çalınmayacağıdır.

Bir şeyin doğrusunu yapabilmek için “-eğer çok şanslı ya da doğuştan yetenekli değil iseniz” nasıl yapılmayacağını da öğrenmelisiniz ki hata yaptığınızda fark edin ve düzeltmeye çabalayın.

İşte bu yazının amacı da tam olarak budur.

Gitar-Nasıl-Çalınmaz

Gitar Çalmanın Püf Noktaları

Dilerseniz, “Gitar Nasıl Çalınmaz?” isimli yazımıza geçiş yapalım ve siz de bilgilenmeye başlayın.

Bu tarz içeriklerin devamlılığı için sitemizi takipte, kendinizi ise eğitime açık bir şekilde bırakmanızı öneririz çünkü öğrenmenin ne bir yaşı ne de bir sonu vardır.

Bir insan “biliyorum” diyor ise mutlaka yalan söylüyordur çünkü her şeyi bilmek imkansızdır, zaman akıp gider ve sürekli yeni şeyler ortaya çıkar, dolayısıyla öğrenme süreci ölüme kadar duraksamaz.

Duraksayan insanoğludur, biliyorum der ve öğrenmeyi keser, bazı kişiler tarafından “mükemmel insan” olarak belirlenir, bazı kişiler tarafından ise “öğrenmeyi bırakan insan” olarak belirlenir. Siz siz olun araştırmayı ve öğrenmeyi asla bırakmayın.


Gitar Çalmak İçin Gereken Zaman

Gitar, gerçekten yeterli zaman ayırmadan ve pratik yapmadan  asla doğru bir şekilde çalınamaz. Eğer gitara yeteri kadar zamanınızı ayırmıyorsanız, gerçekten kaliteli bir ilerleme katetmeyi asla düşünmeyin bile.

Gitar çalabilmeyi öğrenmek için günde en az 2 saat gitar çalışmalı, geriye kalan saatlerinizde ise müzikler dinlemeli ya da dinlerken tekrar çalmayı denemelisiniz.

Şahsen kendi üzerimden örnek verecek olursam, ben gitar öğrenmeye çalıştığım dönemde, 24 saatimin 7 saatini uykuya, 4 saatini gitara, 8 saatini okula ve derse, 2 saatini ise kendim için ayırıyordum.

Bu şekilde yaklaşık olarak 1 sene boyunca gitara yoğunlaştım. Belirli bir seviyeye geldikten sonra bu düzen bozuldu fakat hiç bir zaman gitarsız kalmadım.

Gitarım yanımda olmasa bile bir şeyler dinleyerek o arayı kapattım, müzik ile iç içe oldum.

Sadece gitar çalmak değil, gitarı hayatınızın en büyük parçasına koyup, onun da üstüne müziği koymanız gereklidir. Zaten bu şekilde ayrılan zamanların sonucunda gerçek bir gitarist olamamanız için gitar öğrendiğinizi sanıp, bağlama öğrenmeniz gerekmektedir.

“Müzikten ayrılırsanız, sizi kısa sürede unutur.” Bunun dışında belli başlı hatalar da bulunmaktadır. Dilerseniz o hataların hepsini madde madde yazarak açıklayalım ve çözümlerini sunalım.

Metronom Kullanmadan Gitar Öğrenmeye Çalışmak

Metronom-Kullanmadan Gitar-Öğrenmeye-Çalışmak

Gitar Öğrenmede Metronom

Metronom kullanmadan gitar çalmayı öğrenmek çok zordur. Metronom kullanmadan öğrendiğiniz gitar, sizi çok zorlayacaktır. Çünkü, gitar çalan birisinin ritim kulağının ve bilgisinin de olması gerekmektedir.

“Doğuştan yetenekli değilseniz”  ritm kulağına sahip olmak için metronom kullanmalısınız. Günümüzde telefonlarda bile bulunan metronomları kullanmak gerçekten çok kolayken, kimse neden kullanmıyor anlamıyorum.

Metronom, eski günlerde olsa gidip satın almanız gereken mekanik bir parçaydı fakat günümüzde telefonlarda bile kullanılabilecek uygulamalardan birisi olmuş durumda. Dolayısıyla gitarınızı çalabilmek için metronom kullanabilmek artık çok kolaydır.

Gitarınızı çalmayı hızlı bir şekilde öğrenmek ve gitarınız ile alakalı bütün teknikleri hızlıca öğrenebilmek için metronom kullanmalısınız.

Metronom kullanarak yaptığınız bir egzersiz, metronom kullanmadan yapılan egzersizlere göre %80 daha yararlıdır.

Kendinizi hızlandırabilmek için metronom kullanmak, arabaya nitro taktırmak gibidir. Gerçekten hızlı bir şekilde gitar öğrenebilmek için dünyanın %80’i metronom kullanmaktadır, kullanmayanlar da bir süre sonra metronom ile tanışıp kullanmaya başlarlar.

Egzersiz Uygulamadan Gitar Öğrenmeye Çalışmak

Egzersiz-Uygulamadan-Gitar-Öğrenmeye-ÇalışmaK

Egzersiz Yapmadan Öğrenme

Egzersiz uygulamadan gitar çalmayı öğrenemezsiniz. Sadece şarkıları çalmayı öğrenerek bir gitarist olamazsınız.

Belli başlı parmak hızlandırıcı, güçlendirici ve esnetici alıştırmalar vardır. Bunları uygulamadan gitar çalmayı öğrenmeye çalışırsanız gerçekten sizin için bir felaket ile sonuçlanır. Gitar çalma sürecinizi hızlandıramaz ve yavaş yavaş gitarı çalamadığınızı düşünerek, gitardan soğursunuz.

Gitarda sadece şarkı çalıp, yeni şarkıları öğrenmek sizi gerçekten gitarist yapmaz. Gitar çalmayı öğrenebilmek için düzenli olarak yeni egzersizleri uygulamalısınız.

Gitar için dünya üzerinde binlerce egzersiz bulunmaktadır. Parmakları hızlandırabilmek, yeni teknikleri öğrenmek için uygulayabileceğiniz bütün egzersizleri öğrenmelisiniz.

Eğer egzersizleri öğrenmeyip, egzersiz uygulamadan sadece şarkı çalmayı öğrenirseniz, o zaman gerçek bir gitarist değil sadece belirli şarkıları çalan bir şarkı gitaristi olursunuz.

Taklit Ederek Gitar Öğrenmeye Çalışmak

Taklit-Ederek-Gitar-Öğrenmeye-Çalışmak

Taklitle Öğrenme

Belirli bir seviyeye kadar birilerinin şarkılarını çalmaya çalışabilirsiniz, bu gerçekten iyi bir egzersizdir fakat bir süre sonra kendinizi bulmalı, kendi gitarınızın dilini bulmalısınız.

Eğer sadece taklit ederseniz o taklit ettiğiniz kişinin bir kopyası olursunuz ve bu şekilde bir gitarist olamazsınız. Birilerini taklit etmeye uzun süreli devam etmek, kendinizi bulmanız konusunda sizi gerçekten zorlaştıran bir durumdur.

Taklit, bir süre geliştiren fakat uzun süreler sonucunda gerileten bir durumdur. Taklit ederek yeni teknikler öğrenmek, şarkıların nasıl çalındığını öğrenmek yani kısacası öğrenmek doğrudur fakat o gitaristin kendine has özelliklerini, kendi kendine gelişmiş özelliklerini taklit etmek yanlıştır.

Çünkü nasıl ki o gitarist yıllarını ayırıp, yeni şeyler öğrenerek kendisini ortaya çıkarttıysa, sizin de aynısını uygulayarak kendinizi bulmanız gerekmektedir.

Kendi gitarınızın dilini bulmak, başkasınınkini taklit etmekten çok daha zordur, işte bu yüzden genelde insanlar taklit ederler fakat bu gerçekten çok yanlış bir durumdur. Öğrenmek için taklit edebilirsiniz fakat kendinizi bulmak istiyorsanız, çoğu şeyi kendiniz yapmalısınız.

Gitarınızı Akort Etmeden Gitar Çalmaya Çalışmak

Gitarınızı akort etmeden gitar çalmaya çalışmanız, gitar çalmayı yanlış öğrenmenize sebebiyet verecektir. Kulağınızı yanlış akortlu bir gitara alıştırırsanız, gitarınızın akortunu doğru bir şekilde ayarladığınızda, kulağınız yanlışa alışacağı için kendinizi garip hisseder ve baştan öğrenmeye zorlarsınız.

Dolayısı ile gitarınızı akort etmeyi derhal öğrenmelisiniz. Eskiden olsa mekanik parçalar ile gitarınızı akort etmek zorunda kalırdınız fakat günümüzde gitarınızı akort edebilmek için 2 dakika içerisinde telefonunuza uygulamalar indirebilir, kendi kendinize gitarınızı öğrenebilirsiniz.

Peki her şey bu kadar kolayken, bir takım yeni tel alıp gitarınızı yeniden akort etmeye neden başlamıyorsunuz. Gitarınızı akort edebilmeyi öğrenmek, bir araba sahibi olup, bütün arızalarına sunulabilecek çözümleri biliyor olmak gibidir.

Hem kendinizi rahat hissedersiniz hem de profesyonelce performans sergileyebilirsiniz.

Gitarınızın akortu yok ise, gitar çalmanız mümkün fakat dinletmeniz mümkün değildir.


Gitar Nasıl Çalınmaz?” isimli yazımızdan umarız memnun kalmışsınızdır. Bu yazıyı tamamen sizlerin yaptığı hataları farketmenize yardımcı olup, düzeltmenize yardımcı olmak için hazırlamıştık, umarız gerçekten işinize yaramıştır.