Elektro Gitar Amfisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Erturgut Sanat olarak bugün sizlere, elektro gitar amfisi satın alırken dikkat etmeniz gereken her şeyi listelediğimiz bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra gönül rahatlığı ile elektro gitar amfisi satın alabileceksiniz.

Elektro-Gitar-Amfisi-Alırken-Dikkat-Edilmesi-Gerekilenler

♦ Elektro gitar amfisi satın alırken nelere dikkat edilmeli?

♦ Elektro gitar için en uygun amfiler hangileri?

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Elektro Gitar Amfisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler” isimli yazımıza geçelim.


Amfi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektro-Gitar-Amfisi-Satın-Alırken-Nelere-Dikkat-Edilmeli

Herkesin aklında dönen bir numaralı soru “Hangi amfiyi satın almalıyım?” ve bunun cevabı ne yazık ki internet üzerinde çok fazla mevcut değil. Bu yazının amacı da tam olarak bu.

Bütün elektro gitaristlerin içini rahatlatacak ve en uygun amfiyi en uygun fiyata satın almalarına yardımcı olacak bir yazı hazırladık. Dilerseniz sizler için elektro gitar alırken dikkat etmeniz gereken ve uygulamanız gereken her şeyi başlıklar altında açıklayalım;

Bütçe Belirlemek

Bütçe-Belirlemek

Araştırmalara geçmeden önce yapmanız gereken bir numaralı şey bir bütçe belirlemek. Nasıl ki alışverişe çıktığınız zaman bütçe belirlemezseniz mutlaka ay sonunda sorun yaşarsanız, amfi satın alırken de bütçe belirlemezseniz kendinizi kaybedip, kendinizi çok yüksek meblağlarda bir amfi satın alırken bulabilirsiniz.

Aynı zamanda bütçe yani fiyat aralığı belirlemek, size karar aşamanızda yardımcı olacağı gibi seçenekleri daraltır. Kendi durumunuza göre bir maksimum fiyat belirlemek, sizin kaybolmanızı ve ihtiyacınız olmayan bir amfi satın almanızı önler.

Piyasada 100 TL’ye de 10000 TL’ye de amfi bulunduğu için bir fiyat aralığı belirlemek, sizin seçenekler içinde kaybolmanızı engeller.

Kullanım Alanını Belirlemek

Kullanım-Alanını-Belirlemek

Bir elektro gitar amfisi satın almadan önce, o amfiyi kullanacağınız alanı belirlemeniz gerekmektedir. Eğer satın alacağınız elektro gitar amfisini evde kullanmak için alacaksanız, çok yüksek watt’lı ürünlerden kaçınmalı eğer dışarıda ve ya bir konserde kullanmak için satın alacaksanız, yüksek watt’lı büyük amfileri tercih etmelisiniz.

Peki elektro gitar amfilerini, kullanım alanlarına göre nasıl ayırt edeceğim?

Bu konuyu anlamanız için madde madde açıklayacağım;

 • Elektro gitar amfilerinin her birinin kendine ait bir watt değerleri bulunmaktadır. Bu watt değerleri azaldıkça amfinin çıkartabileceği ses azalır, yükseldikçe bu ses de doğru orantıda yükselir. Burada çok basit bir hesap devreye giriyor. Eğer satın alacağınız amfiyi evde kullanacaksanız ve bu durumun komşularınız ile aranızdaki ilişkilerin bozulmamasını istiyorsanız düşük watt’lı amfileri tercih edip hem kullanmadığınız enerjinin parasını ödemekten hem de komşularınız ile tartışmaktan kurtulursunuz. Fakat, oturduğunuz apartmandaki kişiler yüksek sesi problem etmeyen kişilerse tabi ki de yüksek wattlı amfileri alıp, elektro gitarınızın tadını sonuna kadar çıkartmanızı öneririz.
 • Eğer elektro gitarınızın amfisini sokakta ya da kosnerde kullanacaksanız, o amfinin wattı gerçekten yüksek olmalıdır. Aksi takdirde amfiden çıkan hiç bir ses çevreye yayılmaz. Sesin çarpabildiği alan, sesin kaynağına ne kadar uzakta amfinin watt değerinin o kadar artması lazım ki ses, uzaktaki yere ulaşabilsin.

Marka Araştırması Yapmak

Marka-Araştırması-Yapmak

Tabi ki de satın almadan önce, piyasadaki markaları araştırmalı ve hangi amfiyi satın almanız gerektiğinize karar vermelisiniz. Eğer bir bütçe ayırdıysanız, gidip hiç bilmediğiniz markanın ürettiği bir amfiyi satın almamalısınız. Kalite ve profesyonellik garantili bir markanın ürettiği amfiyi satın almak her zaman sizi kurtaracaktır.

Dilerseniz, sizler için piyasadaki en güvenilir 10 elektro gitar amfi üretici markayı listeleyelim;

 •  Marshall
 • Ashton
 • Blackstar
 • Boston
 • Orange
 • Epiphone
 • Vox
 • Line
 • Yamaha
 • Line 6

Eğer yukarıda bulunan amfilerden birini satın alırsanız, uzun yıllar kullanabileceğiniz ve sorun çıkartmayacak bir amfi satın almış olursunuz.


Elektro-Gitar-Amfisi-Alırken-Dikkat-Edilmesi-Gerekilenler

Bugün, sizler için “Elektro Gitar Amfisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler” isimli bir yazı hazırlamıştık. Ayrıca daha önce hazırladığımız amfi alırken en sık yapılan hatalar yazımızı da okumanızı öneririz: Amfi satın alırken en sık yapılan hatalar. Umarız hangi amfiyi satın almanız konusunda sizlere yardımcı olabilmişizdir. Müzik ile kalın!