Gitar Akordu Nasıl Yapılır?

Gitar akort / akordu nedir?

Akort, bir müzik aletini doğru sesleri vermesi için ayarlamaktır, her müzik aletinin farklı bir akort sistemi bulunur. Akortsuz bir müzik aleti çalınmaz, müzik aleti alınır alınmaz akort edilmelidir. Gitardaki akor ve akort kavramları birbiriyle karıştırılmamalıdır, ikisi de birbirinden farklı konulardır. Gitar akorlarını merak edenler bu yazımızı da okuyabilirler; Gitar Akorları Nelerdir?

Gitarımızı çalmak için elimize aldığımızda, gitarın en ucunda bulunan akord burgularını çevirerek telleri sıkabilir ve gevşetebiliriz, böylelikle doğru notaya ulaşmak için gerekli ayarlamaları yapabiliriz.

Ayrıca gitar kursu sayfamızda gitarla ilgili eğitici videolarda mevcut, buradaki sayfamızın ortalarına doğru indiğinizde ilgili videolara ulaşabilir ve gitar öğrenme konusunda bir çok bilgiye sahip olabilirsiniz, kısa zamanda gitar öğrenmeyi istiyorsanız bu videolar size yol gösterici olacak, buyrun videolara —>  Gitar Kursu İzmir

Gitar Nasıl Akord Edilir?


Eğer gitar telinden çıkan sesi inceltmek istersek akort burgularını sıkmalı, eğer sesi kalınlaştırmak istersek de gitar akort burgularını telleri gevşetecek şekilde çevirmeliyiz.


Gitar Akord

Standart Gitar Akordu

Gitar Tellerinin İsimleri Nelerdir?

Gitar tellerinin standart olarak akortlanması gereken sistemde her gitar telinin ayarlanması gereken bir nota vardır. Bu notalar, en üst telden en alt tele kadar, yani en kalın telden en ince tele doğru sıralandığında aşağıdaki gibidir;

– Mi
– La
– Re
– Sol
– Si
– Mi

En üst tel ile en alt tel aynı notayı çıkartmaktadırlar. Yukarıdaki notalar aynı zamanda birer harfle de gösterilmektedir.

Mi: E / La: A / Re: D / Sol: G / Si: B / Mi: E

Gitar Nasıl Akord Edilir?

Gitarı akort etmek için birden fazla yöntem kullanabiliriz; e

En kolay yöntemlerden bir tanesi bir akort cihazı yani tuner kullanarak akort etmektir, akort cihazınız yoksa bile bu gitarı akort etmek için tuner programlarını yani akort programlarını akıllı telefonunuza kurabilir ve o şekilde akort yapabilirsiniz.

Gitarı akort ederken doğru sesleri almak için piyano başta olmak üzere başka bir müzik aletinden yardım alınabilir, doğru sesleri diğer doğru akortlanmış müzik aletinden duyarak gitarı akort edebiliriz.

Telefonu kaldırdığımızda çıkan çevir sesi la notasını verir, eski bir yöntem olarak kalsa da kullanılabilir bir yöntemdir fakat bu yöntemi kullanana kadar telefona bir akort programı kurulabilir.

Son yöntem olarak da eğer doğru notaları alabileceğimiz her hangi bir müzik aleti yoksa ve sadece tek enstruman olarak çalıp başka enstrumana uyum sağlamayacaksak gitarımızın en üst telinin doğru akortlandığını varsayıp geri kalan telleri de en üstteki en kalın tele göre akortlayabiliriz.

Gelelim şimdi gitar nasıl akort edilir, akort yöntemlerini incelemeye.


 

Gitar Nasıl Akord Edilir?1 – Tuner kullanarak akord etme:
Tuner yani akort cihazı kullanarak gitarı akort etmek en sık kullanılan ve en kolay gitar akort yöntemidir. Bir akord cihazı kullanarak gitarınızı hızlıca akord edebilirsiniz.

Akort cihazını gitarınızın sesini rahatça alacak şekilde gitara yakın bir yere koyunuz, böylelikle gitardan çıkan sesleri tuner rahatça algılayabilecektir.

Gitarınızı tuner kullanarak akort ederek akort cihazının yanılmaması için etrafta farklı sesler olmamalıdır, aksi takdirde akort cihazı bu sesleri de algılayacak ve bu da gitarınızı doğru notaya akortlamada sıkıntı yaratacaktır.

Akort programlarını telefonunuza da indirmeniz mümkün, illa ki bir tuner yani akort cihazı satın almak zorunda değilsiniz, akort programlarına da buradaki yazımızın sonlarından ulaşarak, size en uygun akort programını indirebilirsiniz; En İyi Ücretsiz Akort Programları

Gitar akort cihazında notalar mi – la –  re – sol – si – mi yerine E – A – D – G – B – E şeklinde karşımıza çıkacaktır, bu yüzden gitarı akort ederken harflere göre akort etmeliyiz, gitar tellerinin harf karşılığını ezbere bilmeliyiz.
Ayrıca merak edenler, notaların isimleri ve harfleri nereden geliyor yazımızı da okuyabilirler; Notaların İsimleri Nereden Geliyor?

Notaların Harf Karşılıkları
C : DO / D: RE / E: Mİ / F: FA / G: SOL / A: LA / B: Sİ

E – En üstteki kalın “mi” teli
A – Üstten 2. olan tel “la” teli
D – “re” teli
G – “sol” teli
B – “si” teli
e – “ince mi” teli

Telleri yukarıdaki gibi olacak şekilde akortlamalıyız, örneğin en üst tele vurduk ve gitar akort cihazında çıkması gereken harf E iken karşımıza F harfi çıktı, F harfi fa notasıdır, fa notası mi notasından daha incedir bu da demek oluyor ki en üst tel fazla sıkılmış ve tunerda E harfi çıkana kadar teli gevşetmeliyiz. Ya da üstten 2. tel A teli olmalıyken tele vurduğunuzda tunerın algıladığı ses G notası, G yani sol notası la notasından kalındır, bu durumda bu teli biraz daha sıkıp sesi inceltip la sesine ulaşmalıyız.

Tuner kullanarak gitarımızı %100 doğru akordlayabiliriz, fakat kulağımızın tembelleşmemesi için, gitar akordunu öncelikle kulaktan yapmak daha sağlıklı olacaktır.


2- Gitarı kendi içinde akordlamak:

Bu akord durumunda, referans olarak alabileceğiniz bir ses yok ise, gitarın en üst telinin doğru akordlandığını varsayarak tüm telleri bu tele göre akord ediyoruz.

1) Mi telinde 5. perdeye basın, buradaki ses size alttaki boş telin olması gereken La notasını verecektir,
2) La telinde 5.perdeye basın, buradaki ses size alttaki boş telin olması gereken sesi Re notasını verecektir,
3) Re telinde 5.perdeye basın ve buna göre alttaki boş Sol telini akordlayın,
4) Sol telinde 4.perdeye basın ve buna göre alttaki boş Si telini akordlayın,
5) Si telinde 5.perdeye basın ve buna göre alttaki boş Mi telini akordlayın,
6) Son olarak, tüm boş tellerin seslerini teker teker kontrol edin.


3 – Piyanodan mi sesini alarak, telefondan la ( telefondan gelen çevir sesi la sesine karşılık gelmektedir, eğer elimizde referans alabileceğimiz hiç bir ses yoksa, telefonun çevir sesi kullanılabilir ) sesi alınarak, başka bir müzik aletinden mi sesi alınarak gitarın telleri yukarıda bahsettiğim şekilde akortlanabilir.

Sadece piyanodan değil doğru olarak akortlanmış her hangi bir müzik aletinden de akort için referans ses alabilirsiniz.


Gitar Akorduyla İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

+ Gitarı akort ederken telleri çok fazla sıkmak, dikkatsizce tellere fazla germek telin kopmasına, sapın yamulmasına sebebiyet verebilir, bu yüzden gitarı akort ederken gitara kibar davranmalı ve aceleci olmamalıyız. Eğer elektro gitarınızı akort ediyorsanız, telleri fazla germek gitarınızın sap ayarına da zarar verebilir. Buradaki yazımızdan gitarın sap ayarının nasıl yapıldığını da öğrenebilirsiniz; Gitar Sap Ayarı Nasıl Yapılır?

+ Gitarı uzun süre bir kenarda bırakmış olmanız gitarın akordunun bozulmayacağı anlamına gelmez. Gitarı her elimize aldığımızda akordu yerinde ve doğru mu diye kesinlikle kontrol etmeliyiz.

+ Bazen gitar çalarken de, kullanılan teknikler sebebiyle gitarın akordu kaçalabilir, eğer seslerde bir yanlışlık seziyorsanız gitarın akordunu tekrar kontrol etmelisiniz.