Gitar Hakkında 10 İlginç Bilgi

Gitarla Alakalı 10 İlginç Bilgi

Bugün ki yazımızda, gitar hakkında daha önce hiç duymadığınız bilgileri derledik. Okurken heyecanlanacağınız ve arkadaşlarınıza bahsetmek için sabırsızlanacağınız gitar hakkında 10 ilginç bilgiyi içeren bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra ufkunuz açılacak!

Dilerseniz yazımıza geçelim;


1) Gitar enstrümanının geçmişi yaklaşık olarak 1500’lerin önesine dayanır. Kökeninin, Avrupa’nın Akdeniz bölgesinde oluştuğu bilinmektedir. Yurt dışında bazı müzelerde ilk gitarların örnekleri bulunmakla birlikte hiç bir fotoğrafı bulunmamaktadır. Aşağıda gördüğünüz fotoğraf internette var olan en eski gitarın fotoğrafıdır. Gitarın tarihi dediğimiz gibi gerçekten çok eskiye dayanmaktadır. En eski gitara bakacak olursanız, günümüzdeki gitara göre ilk gitarın perdelerinin sayısı daha az, tellerin sayısı daha fazla ve gövdesi daha küçüktür. Günümüzde bu tarz gitarlarda üretilmektedir fakat genel olarak dünya düşüncesine hitap eden gitar aşağıdaki gibi değildir. Gitarın tarihi çok eski, sağlam ve eğlenceli bir şekildedir.

Gitarın Tarihi

 


 

2) 20. yüzyılda, gitarı ile konser alanlarında sahne alarak ilk kez gitar ile turnelere çıkmış olan Andres Segoiva isimli bir gitarist sayesinde gitar, evrensel bir boyuta taşınmıştır. Gitar enstrümanı ile ilk kez konser vermiş ve dünya çapında bir turne yaparak kendi adını ve farkını duyurduğu gibi gitarın adın ve farkını da ortaya koymuştur. Günümüzde neredeyse herkes tarafından çalınabilen ya da çalınmak istenen (Herkesin evinde mutlaka bir gitar bulunur) bir enstrüman olan gitar, dediğimiz gibi eski günlerde hiç kullanılmıyordu.

Andres Segoiva

 


 

3) Klasik gitarın incel telleri sanılanın aksine, yıllardır naylondan üretilmekte ve kullanılmaktadır. Sanılanın aksine gitar teli denildiği için gitarın telleri demir tellerden değildir. Gitar teli denilince akla ilk gelen malzemeler demir, bakır ve altındır fakat klasik gitarın en alt 3 teli naylondan üretilir.

Klasik Gitar Telleri

 


 

4) Şu anda klasik gitar olarak adlandırdığımız enstrümanın, ilk zamanlarda “Torres” olarak adlandırıldığını biliyor muydunuz? Gitarı bulan kişinin adından gelen bu torres, zamanla gitar olarak kalmıştır.

Torres

 


 

5) Gitar ustaları arasında, en büyük ustanın Niccolo Paganini olduğu söylenir. Efsanelere göre gerçekten çok hızlı ve çok nadir rastlanan teknikleri ile gitar çalan Niccolo Paganini’yi keşke bir dinleme fırsatımız olabilseydi.

Niccolo Paganini

 


 

6) Stratocaster ve Telecaster’in mucidi olan Leo Fender, gitar çalmayı bilmiyordu. Bu bilgi gerçekten çok şaşırtıcı fakat gitar üretmek ve çalmak arasında dağlar kadar fark olduğu için bu aslında normal bir şey. Fakat insanların algı psikolojileri her daim düz çalıştığı için gitar üretiyor ise gitar da çalmalı mantığından dolayı bu durum şaşırtıcı bir hal almıştır.

Leo Fender

 


 

7) Gitar çalmak için notalara ihtiyaç duymadan, gitar tabları ile çalabilirsiniz. Gitar için özel olarak çıkartılmış tab sistemi ile gitar üzerindeki tellerde kaçıncı perdelere basman gerektiğini gösteren tablr ile dünya üzerindeki bütün şarkıları çalailrsin.

Tab

 


 

8) 80’ler ve 90’lar arası çıka grupların bazı üyeleri solak gitar çalmayı öğrenmişler fakat o sıralar solak gitarlar sık üretilmediği için, gitarlarının tellerini, anyetiklerini kısacası bütün sistemlerini değiştirip, gitarı ters çevirerek çalarlardı. (Jimi Hendrix)

Jimi Hendrix

 


 

9) Dünyanın en pahalı gitarı “Reach Out to Asia Strat.” isimli bir gitardır ve bu gitarın fiyatı 2,700,000 milyon dolardır.

Reach Out to Asia Strat.

 


 

10) Kurt Cobain’in kızı olan Frances Bean Cobaine, babasından kalan ve Kurt Cobain için özel üretilmiş olan ayrıca Kurt’ün performans sergilediği son gitar olan bu gitarı, Isaih Silve ile boşanırken Isaih’in yanında götürmesi üzerine, Frances, Isaih Silve’ye bir dava açmıştır. Bu davanın adı medyada “Gitar Davası” olarak duyurulmuştur.

Gitar Davası

 


Gitar Hakkında 10 İlginç Bilgi
Dünyanın en ilginç gitarları bu yazıda; Garip ve İlginç Gitarlar

Bugün sizler için gitar ile ilgili 10 ilginç bilgiyi derlediğimiz bir yazı hazırlamıştık. Okurken heyecanlandığınızı ve bu yazıdan arkadaşlarınıza bahsetmek için can attığınızı biliyorum. Bu tarz güzel ve özgün içeriklerin devamı gelecek, takipte kalın.

Yazımızın sonuna geldik, yarın başka bir yazı ile görüşmek üzere, umarız keyif almışsınızdır.