gitar kursu
Gitara başlayan herkesin, doğal olarak en önemli beklentisi başarılı olmak, sevdiği veya etraftakilere sevdireceği şarkıları çalabilmek. Peki bunun için neler yapmak gerek, nelere dikkat etmek gerek?

1. Her gün en az 1 saat çalışın.

günde en az 1 saat
Her gün gitar çalışmaya özen göstermek en önemli madde! Bunu kilo vermek ya da kas yapmak gibi düşünün 1 gün boyunca 24 saat çalışırsanız kilo verme ya da kas verme olayından çok kendinizi yorarsınız fakat 24 gün 1er saat çalışırsanız daha iyi sonuç alırsınız. En azından, bugün hiç çalışamayacağım dediğiniz gün bile ( eminim o günlerde bile internete girmeye, televizyon izlemeye, birileriyle telefonda konuşmaya vakit ayırabiliyorsunuz komple hayattan kopmuyorsunuz ) 15 dakika çalışmanız çok faydalı olacaktır, tabi ki bu süre hiç çalışamadım diye sayacağınız zamanlar için geçerli.

2. Çalışırken metronom kullanın

metronom indir

Eğer hızlı çalmak istiyorsanız önce yavaş çalmalısınız, emeklemeden önce koşan bebek gibi! Metronom sizi düzene sokacaktır ve ritm kaçırmadan uyumla çalışmanızı sağlayacaktır. Düşük bir metronomla ( sıkılsanız bile, uykunuzu getirse bile, hiç sevmeseniz bile ) çalışmaya başlayıp, egzersizi gerçekten temiz sesler çıkardığınızdan emin olduktan sonra 5’er metronom yükselterek çalışmalarınıza devam etmelisiniz. Unutmayın ki hiç kimse eline gitarı alır almaz bir anda şarkıyı mükemmel bir hızda çalamıyor ( etrafınızda öyle insanlar olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama onlar da daha önceden yeterince çalışıp şimdi meyvesini yiyen kişiler)

3. Özellikle şarkı çalışmaktansa teknik egzersizler üzerinde yoğunlaşın

gitar teknikleri

Hepimizin asıl amacı zaten şarkı çalmak, sonuç olarak kesinlikle şarkı çalacağız fakat şarkı çalmaya hemen başlamadan önce bilmemiz gereken teknikleri adım adım çalışmak, çalmak istediğimiz şarkıdaki teknikleri inceleyerek öncelikle teknik çalışmaları tamamladıktan sonra şarkı çalışmalarına başlamak daha doğru olacaktır. Gitar tekniklerine ücretsiz olarak Murat Erturgut tarafından yazılmış ve herkesin yararlanabilmesi için ücretsiz olarak yayınlamış, Türkçe olarak yazılmış en ayrıntılı Gitar Teknikleri Metoduna buradaki linkten ulaşabilirsiniz:  http://sadecegitar.net/super-gitar-teknikleri-murat-erturgut/ Gitar teknikleriyle ilgili aklınıza takılan soruları da bize mail yoluyla sorabilirsiniz.

4. Aceleci olmayın

hızlı gitar çalmak

Aramızda kısa zamanda iyi sonuç almak istemeyen var mı? ( Böyle soru mu olur tabi ki yok diyenleri duyar gibiyim ) Hepimiz her şey bir anda hallolsun en kısa sürede gitar öğrenelim istiyoruz ama bizi caydıran en büyük etkenlerden bir tanesi acelecilik oluyor, acele ettiğimizde daha çok hata yapıyoruz, eksik öğreniyoruz, öğrenmemiz gereken şeyleri tam öğrenmeden atlıyoruz, geçiyoruz, geçiştiriyoruz. Kesinlikle müzik aleti öğreniminde, gitar öğrenim sürecinde aceleci olmamak her şeyi adım adım yapmak gerekmektedir yoksa kısa sürede gitardan sıkılabiliriz, beklentilerimizi süre olarak kısa fakat büyük tutmak bizi hayal kırıklığına uğratabilir bu yüzden kesinlikle acele etmemeliyiz.

5. Çaldığınız her şeyi temiz çalmaya dikkat edin

gitar öğren

Hızlı gitar çalmak ya da hızlı çalan birilerini izlemek sizi etkileyebilir fakat hızdan çok temiz çalmak önemlidir. Yeni başlayan müzisyenler temiz çalmaktan çok hızlı çalmaya önem verirler ama çaldığınız şey anlaşılmadıktan sonra ister ışık hızında çalın ister çalarken gitardan alev çıkartın hiç şey ifade etmeyecektir. Bastığınız her notanın tek tek ve temiz olarak duyulması her zaman için en önemli şeydir.

Gitar çalmakla ilgili öneriler saymakla bitmez ama temel olarak bu 5 öneri size fazlasıyla yardımcı olacaktır bunun dışında aşağıdaki yazımızdan da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz:

Gitarda kolay ilerlemek
https://erturgutsanatmerkezi.com/gitarda-kolay-ilerlemek/

Gitar Olmadan da Gitar Çalışmak: Uykuda ve Zihninde
https://erturgutsanatmerkezi.com/gitar-olmadan-gitar-calismak-zihninde-ve-ruyanda/