Gitarda Ağaç Seçimi ve Ağacın Tona Etkisi

Daha önceden hazırladığımız ayrıntılı olarak gitarın gövde yapımında kullanılan ağaçlar ve gitarın sap yapımında kullanılan ağaçlar yazılarımıza aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yazıda gitarda ağaç seçiminin tona etkisi, çalmak istediğiniz tarza göre gitar yapımında hangi ağacı seçmeniz gerektiğiyle de ilgili bilgiler verilmektedir.


Gitarda ağaç seçimi nasıl yapılır?

Gitar Sapında Ağaç Seçimi

Gitar Gövdesinde Ağaç Seçimi


 

gitar-yapımında-kullanılan-ağaçlar

Gitar birçok ağaçtan yapılmaktadır. Bu ağaçlardan en çok abanoz ağacı gitar yapımında kullanılmaktadır diyebiliriz fakat ağaç seçimi tamamen kişisel bir tercihtir. Sert bir ağaç türü olan abanoz ağacı gül ağacına göre daha koyu bir renktedir. Bas tonlara sahip olması ile dikkati çeker. Sert dokusundan dolayı gitarın klavye yapımında tercih edilir. Yoğun paralel damarlara sahiptir ve yıpranmalara karşı dayanıklı olması da tercih sebebidir. Kuruduktan sonra sabit halde kalması nedeni ile gitarın klavye yapımında çok tercih edilir ancak pahalıdır.

Hindistan gül ağacı da gitarın klavye imalatında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hemen her gitar modelinde kullanılır. Abanoz ağacına göre fiyatı daha aşağıdadır. Dünyadaki en iyi gitarlar özellikle Brezilya gül ağacından yapılmaktadır. Hindistan gül ağacı da özellikle elektronik gitar ve akustik gitar yapımında kullanılır. Akçaağaç yani maple ise, hem sap hem de gitar klavyesi için yaygın şekilde kullanılmaktadır. Özellikle Kanada’da yetişen akçaağaç dayanıklı olması ile ünlüdür.

Maun ağacı ise, daha bas bir tona sahiptir. Sert ve dolgun tonları çıkarır. Karanlık tonlar için de oldukça uygundur. Özellikle Jazz ve Blues parçalar için elverişlidir. Alder yani kızılağaç ise, parlak ve tiz tonlar veren ve çok pahalı olmayan bir ağaç türüdür. Kullanımı rahattır ve kaliteli firmalar tarafından imalatta kullanılmaktadır. Dişbudak ağacı ise, özellikle fender model gitarların yapımında kullanılmaktadır. İyi ve kalitelidir. Kuruduktan sonra sabit kalır. İdeal bir oymacılık ağaç türüdür.

Gitar Yapımında Kullanılan Ağaçlar ve Özellikleri

gitar ağaçları