Klarnet Kursu İzmir Sayesinde Kolayca Klarnet Çalın!

Klarnet Dersi | Uygun Fiyatlı Eğitim
Klarnet Dersi | Uygun Fiyatlı Eğitim+ Öğrenme garantili klarnet dersleri
+ Uygun fiyatlı klarnet kursları
+ Ayrıca bütçenizi yormayacak öğretmenlerimiz tarafından onaylanmış uygun fiyatlı klarnet satışlarıyla

Türkiye’nin en büyük klarnet kurslarından, İzmir’deki en çok beğenilen ve tercih edilen klarnet kursu, 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzdan bizi arayıp ücresiz deneme dersi randevusu alabilirsiniz, sizi bekliyoruz, bir çay içmeye, derslerle ilgili bilgi almaya davetlisiniz! Gelin ve gözlerinizle görün…


Ayrıca aklınıza takılan tüm sorular için Kursa Başlamadan Önce Bilinmesi Gereken 6 Şey yazımıza tıklamanızı ve okumanızı kesinlikle öneririz. https://erturgutsanatmerkezi.com/sik-sorulan-sorular/
Klarnet Dersi | Uygun Fiyatlı Eğitim


Klarnet kursu yazımızda cevabını bulabileceğiniz bazı sorular;

– Klarnet kursuna başlamadan önce klarnet satın almalı mıyım?
– Herkes klarnet çalabilir mi? Klarnet çalması zor mudur?
– Bana uygun olan klarnet çeşidi hangisi sol klarnet mi si bemol klarnet mi?
– Ne kadar zamanda klarnetle şarkı çalabilirim?

Ayrıca yazımızın eeen altında klarnetle ilgili en çok sorulan soruların tek tek cevaplanmış videoları mevcut, lütfen yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra o videoları da izleyin ve böylelikle daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek klarnetçilere özel düzenlediğimiz etkinliklere ücretsiz katılabilir ve tüm atölyelerimizden haberdar olabilirsiniz. Bizi buradan takip etmeyi unutmayın; Erturgut Sanat Sosyal Medya Hesapları


klarnet-kursu


Arkadaştır, daha önemlisi dosttur, siz ona nefesinizi verirsiniz o da bütün sıkıntılardan uzaklaştırır sizi, şikayet etmez, dinler, dertliyken de mutluyken de yanınızdadır, bir parça neşe bir parça hüzün barındırır içinde, hayat gibidir klarnet. Çalması da dinlemesi de insana ayrı keyif verir. Siz de klarnet çalmak istiyorsanız bugün kendiniz için bir adım atın, hiçbir şey için geç değil!


Klarnet Kursları Hakkında

Klarnet çalan birilerini dinlersiniz, çok etkilenirsiniz, belki de siz de klarnet çalmak istersiniz fakat fırsat bulamazsınız, kendinize zaman ayırmazsanız neye zaman ayıracaksınız, hayat akıp giderken artık bir adım atmanın, kendinize ve sevdiğiniz şeylere yatırım yapmanın zamanı gelmedi mi?

Bu yaştan sonra klarnet çalamam demeyin, bir adım atın, daha öncesinde klarnet deneyiminiz olması gerekmiyor, müzik bilgisine sahip olmanız da gerekmiyor, klarnet öğretmenlerimiz derslerde size gerekli tüm bilgiyi veriyor.

Klarnet kursuna başlarken hemen bir klarnet satın almanız da gerekmiyor, ilk başlarda klarnet kursumuzun klarnetini ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. 


Si bemol klarnet derslerimiz ve sol klarnet derslerimiz birebir özel olarak, tamamı kendi alanında uzman, konservatuar eğitimli öğretmenler tarafından işlenmektedir.


klarnet dersleri izmir

Erturgut Sanat Klarnet Kursu İzmir

Klarnet kursu ile ilgili sık sorulan sorular

Klarnet nasıl bir müzik aletidir?

Ses aralığı 3.5 oktavdır köken olarak fransa’dır ve avrupada çok yaygındır, Türkiye’de sol klarnet olarak dile gelmiştir.

Klarnet Derslerinden Kimler Faydalanabilir ?
Klarnet derslerimiz özellikle belirli bir kesim için hazırlanmamış her kesime hitap edecek şekilde hazırlanmıştır.

Hem klarnet çalmaya yeni başlayanlar için, hem de belirli bir seviyede klarnet çalabilen ve klarnete hakimeyetini geliştirmek isteyen kişiler için uygundur.

Klarnet kursu aylık ücretlerimizde kampanya bulunmaktadır, kampanyalı fiyatlardan yararlanma imkanı için kişi sayısı sınırlaması bulunmaktadır, kayıt konusunda acele edip uygun fiyatlı klarnet kurslarımızdan yararlanabilirsiniz.

Klarnet Öğretmenimizin kendine özgü yöntemi ve klarnet öğrencilerimiz için hazırlanan birebir özel programlar ile klarnet çalmak ile ilgili hiç bir bilgi sahibi olmayanlarda klarnet öğrenebilir. Bunun dışında öğretmenlerimiz, nota, solfej ve nazariyat dersleri de vermektedir.

Klarnet Eğitimin ilerleyen aşamalarında bu eğitimler zaten verilmektedir. Kısaca hangi seviye de olursa olsun, Klarnet Öğretmenimiz kişiye özgü eğitim tekniği uygulamaktadır ve öğrenciler maksimum faydayı almaktadır.

klarnet-kursu-izmirKlarnet Derslerine Başlamak İçin Neler Gerekiyor ?
– Öncelikle klarneti öğrenme isteğine ihtiyacınız var. Bundan sonrası bizimle iletişime geçip gerekli bilgileri almanız ve en doğru şekilde yönlendirilmenizdir. Klarnet almak için Sanat Merkezimize gelebilir, bizim önereceğimiz hem bütçeniz hemde isteğiniz doğrultusunda bir klarnet seçebilirsiniz.

Klarnet Kurs Saatleri Nasıl Belirleniyor?
Klarnet Kursu için kesinleşmiş, net kurs saatleri yoktur. Sizin çalışma, iş, okul durumunuza göre mümkün olduğunca size en uygun ders saatleri belirlenmekte, gerektiğinde saatler üzerin de, klarnet öğretmenimizede da uymak koşulu ile değişimler yapılabilmektedir. Kısacası, çalışıyorum, her zaman gidemem zaman benim için sıkıntı olur gibi bir düşünceye kapılmadan bunları sorun etmeden rahatlıkla sanat merkezimize gelebilirsiniz.

acoustic guitar performance by music bandKlarnet Çalabilmek İçin Ne Kadar Süreye İhtiyacım Var?
– Kendinizi klarnette ne kadar geliştirmek istediğinize bağlı olarak klarnet kurs süresi değişebilmektedir.

Enstrümanla ilgili hiç bilgisi olmayan ve daha önce bir müzik aletiyle tanışmamış bir kişi iseniz ilk 2 ay sonunda ilk parçanızı çalıyor olacaksınız. 4-5 ay sonunda artık kendi kendinize duyduğunuz parçaların ritimlerini klarnetiniz ile yakalayabileceksiniz.

Ancak çok iyi klarnet çalmak bu sürelerden daha fazla bir zamanı gerektirir ve sizin öğrenme arzunuza çok bağlıdır. Fakat bu süreler ortalama olarak söylenmiş sürelerdir kişinin tam olarak ne yapabileceğini söyleyebilmek için önce klarnet dersi alan öğrenciyi bir süre gözlemlemek gerekmektedir.

Nota Bilmem Gerekiyor mu?
Klarnet çalabilmek için başlangıçta kesinlikle nota bilmenize gerek yoktur. Derslere başladığınızda notalara karşılık gelen sesleri klarnet üzerinde öğreneceksiniz. Parçaları öğrenirken notaları ile öğreneceksiniz.  Bu öğrenme tekniğini kısa bir süre sonra siz de kavrayacak ve kendi kendinize notalarını sahip olduğunuz parçaları rahatlıkla çalabileceksiniz.

Klarnet çalması zor bir aletmidir?
Düzenli çalışmayla zor bir müzik aleti değildir ve yaşı yoktur

Klarnet çalmaya başlamak isteyenler ne yapmalı?
Yanlış öğrenilen teknikleri ileride düzeltmek daha zor olacağından mutlaka bilen kişilerden yardım alınmalıdır.

Klarnet çalmaya yeni başlayanlar ne tür egzersizler yapabilir?
Önce uzun sesler çalmaları daha sonra kromatik olarak önce major daha sonra minör (daha sonralarda melodik ve armonik) gam çalışmaları gerekmektedir

izmir-klarnet-kursuKlarnet çalanlar kendilerini nasıl geliştirebilir?
Başlangıçta bazı müzisyenleri kendilerine örnek alarak taklit ederek daha sonra kendi tarzlarını bularak geliştirebilirler, Günde en az 1 saat alıştırma gelişmek için (hobi amaçlı) yeterli olacaktır.


Klarnet Kursu Etkinlikleri

Klarnet kursuna katılan öğrencilerimiz, diğer klarnet öğrencileriyle beraber grup çalışmaları yapabilmektedirler. Ayrıca talep ederlerse gitar kursu, piyano kursu öğrencilerimizle beraber de grup çalışmaları yapabilirler.

Düzenlenen gezi, organizasyon ve bütün etkinliklerimizde aktif olarak yer alabilirler.


Klarnet kursuna ulaşım dediğiniz kadar kolay mı?
Evet, klarnet kursumuza İzmir’in her yerinden ulaşmak çok kolaydır. Klarnet kursumuz İzmir’in en köklü klarnet kurslarından biri olduğu için sadece Karşıyaka’dan değil, Hatay, Balçova, Narlıdere, Yeşilyurt, Karabağlar, Güzelyalı, Göztepe, Bornova, Buca, Alsancak, Urla, Aliağa, Menemen gibi yerlerden de gelen bir çok öğrencimiz bulunmaktadır, ayrıca kursumuzun adını duyup bizden eğitim almaya gelen ve Manisa’da, Aydın’da ikamet eden de bir çok öğrencimiz bulunmaktadır. Kursumuza metroyla, otobüsle veya vapurla kolayca ulaşabilirsiniz.


Klarnetle ilgili ayrıntılı bilgiler için “klarnet” kategorisine tıklayınız.


Klarnetin Yapısı

klarnet kurslarıKlarnet, sert ve dayanaklı ağaçlardan, genellikle de abanoz ağacından üretilen üflemeli bir enstrumandır. Bir tür sert kauçuk olan ebonitten ve metalden yapılanları da vardır. 17. Yüzyılda orkestralarda çalınan “şalümo” klarnetin atası olarak adlandırılmaktadır.

Bu enstrumanın geliştirilmesi sonucu günümüzdeki klarnet meydana getirilirmiştir.
Çok kalabalık bir klarnet ailesi vardır. Klarnet genelde bek, barel, üst gövde, alt gövde ve kalak olmak üzere 5 parçadan meydana gelen bir müzik aletidir.


Klarnet Dersi | Uygun Fiyatlı EğitimKlarnet Kursu İzmir  / İzmir Klarnet Kursu / İzmir Klarnet Dersi / Özel Klarnet Dersi İzmir Karşıyaka / İzmir Karşıyaka Klarnet Kursu Klarnet Dersi İzmir

Sol Klarnet Dersi İzmir Karşıyaka – Si Bemol Klarnet Kursu İzmir Karşıyaka

Aşağıdaki klarnet dersi videolarında cevabını bulabileceğiniz sorular;

Klarnet ile vibrato nasıl yapılır?
Klarnet nasıl sökülüp takılır?
Klarnet çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?
Klarnet bakımı nasıl yapılır?
Hangi tarz klarnet ile çalmaya başlamalıyım?
Önemli klarnet sanatçıları kimlerdir?
Yeni başlayanlar hangi klarneti almalıdırlar?
Klarnet fiyatları ne kadar?
Klarnette notaların yerleri nelerdir?
Klarnet nasıl kolayca üflenir?
Klarnette notaların yerleri nelerdir?
Sol klarnet ve si bemol klarnet arasındaki farklar nelerdir?
Hızlı klarnet çalmak için ne yapmak gerekir?
Komşuları rahatsız etmeden evde klarnet nasıl çalınır?
Nota bilmeden klarnet çalınır mı?
Klarnet metod önerileri nelerdir?
Klarnet nasıl çalınmaz, yapılan hatalar nelerdir?
Klarnet nasıl tutulur?
Klarnete başlamak için en uygun yaş kaçtır?
Klarnetin parçaları nelerdir?
Klarnet çalmak için dudak pozisyonunun önemi nedir?
Klarnet çalmayı öğrenmek için ne kadar çalışmak gerekir?
Yetenek olmadan da klarnet çalınabilir mi?
2. El klarnet alırken nelere dikkat etmek gerekir?
Klarnette oluşabilecek arızalar nelerdir?

Klarnet çalmak isteyenler, benden geçti mi acaba diyenler, klarnetin sesine hayran olanlar için, hiç bir zaman geç değil, istediğiniz zaman klarnet dersi almaya başlayabilirsiniz. Klarnet Kursu İzmir size en kısa sürede kolayca klarnet öğrenmeyi vaadediyor.

Klarnet kursuyla ilgili klarnet dersi almak isteyen öğrencilerimizin en çok merak ettiği konuların bir kısmına değinerek İzmir klarnet kursu yazımıza başlamak istedik;


İzmir’de klarnet kursu ders ücretleri ne kadar?
İzmir’de klarnet kursu alabileceğiniz sınırlı sayıda kurum vardır. Her klarnet kursunun kendi fiyat politikası bulunmaktadır, İzmir’de klarnet kursu fiyatlarını merak ediyorsanız, Erturgut Sanat’taki klarnet kursu fiyatlarını öğrenmek isterseniz bizi arayıp ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. İzmir’de klarnet dersi verenler olarak sizi de klarnet kursumuza bekliyoruz.

Hangi klarneti almalıyım, İzmir’de klarnet fiyatları ne kadar?
İzmir’de klarnet fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi için klarnet kursumuzdaki öğretmenlerden detaylı yardım alabilirsiniz, klarnet satın almak önemli bir konudur, doğru klarneti uygun fiyata almak gerçekten önemlidir, bununla ilgili her türlü desteği klarnet kursumuzdan alabilirsiniz.

Klarnet kursunuz İzmir’in neresinde yer alıyor, klarnet kursunuza nasıl gelebiliriz?
Klarnet kursumuz İzmir Karşıyaka’dadır fakat klarnet kursu İzmir Bornova, klarnet kursu İzmir Buca, klarnet kursu İzmir Alsancak gibi aramalarla sitemize geldiyseniz de hiç meraklanmayın kursumuzun konumu çok merkezidir ve rahatlıkla kursumuza her yerden ulaşabilirsiniz.

Klarnet eğitimi videolarınız mevcut mu?
Evet klarnet eğitim videolarımız mevcut, eğer youtube a girip klarnet kursu izmir diye arattığınız klarnet nasıl çalınır öğreten klarnet eğitim ders videolarına ulaşabilirsiniz.

klarnet-dersi-izmirSesiyle insanı sarhoş eder klarnet, ruha ruh, mutluluğa mutluluk, hüzne hüzün, hayata da renk katar. Canınız sıkkınken arkadaş, mutluluğunuz paydaş, hayatınıza yoldaş olur yeri gelince. Bir parça hüznü de bir parça neşeyi de için de barındırır, yapıldığı malzeme hiç önemli değildir, içinde ruhu vardır. Bir çok çeşidi bulunmasına rağmen ülkemizde en çok tercih edilen türü sol klarnettir, arkasından da si bemol klarnet gelir. 1800’lü yıllardan beri müziğimizin bir parçasıdır.

Klarnetle ilgili söylenecek şeyler yazmakla, söylemekle bitmez, size tavsiyemiz ücretsiz deneme derslerine gelmeniz ve klarnetlerin arasındaki ses farkını, görüntü farkını kendiniz görmeniz. Ücretsiz deneme derslerimizle ilgili bilgi için tıklayınız. –> Deneme Dersi Nedir, Deneme Dersi Randevusu

Aşağıdaki gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz;

Klarnet kursu fiyatları ne kadar?
Klarnet fiyatları ne kadar?
Klarnet çalmayı ne kadar zamanda öğrenirim?
Klarnet çalması zor mudur?
İzmir’de nereden klarnet dersi alabilirim?
Klarnet çalmaya başlamak için yaş sınırı var mıdır?
Herkes klarnet çalabilir mi, kimler klarnet çalmaya uygundur?
Hangi klarnet çeşidiyle klarnet çalmaya başlayabilirim?
Klarnetim yok, klarnetim olmadan da kursa başlayabilir miyim?
Nota bilgim yok, nota bilgim olmadan kursa başlasam sorun olur mu?


Klarnet dersi almaya başlamak için hiç bir yaş sınırı yoktur, kaç yaşında olursanız olun klarnet çalmaya, klarnet eğitimi almaya ilk adımı atabilirsiniz.

Klarnet dersine başlamadan önce klarnet sahibi olmak zorunda değilsiniz, klarnet kursumuzdaki klarnetleri kullanabilir ve istediğiniz zaman gelip klarnetlerle pratik yapabilirsiniz.

Klarnet kursumuz haftanın 7 günü 09.00 – 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir, klarnet dersine kayıtlar da sürekli olarak devam etmektedir.

Klarnet kursumuza ulaşım çok kolaydır, Bornova, Buca, Konak, Alsancak, Hatay, Aliağa, Bostanlı, Güzelyalı, Karabağlar, Mavişehir, Narlıdere, Yeşilyurt, Çiğli, Urla gibi İzmir’in her noktasından kursumuza toplu ulaşım araçlarıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz, kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız mesafeler bahane, klarnet kursumuzun yeri ise şahane!

Bir çok klarnet çeşidi bulunmaktadır fakat ülkemizde en çok sol klarnet ve ardında da si bemol klarnet tercih edilmektedir, özellikle Türk Sanat Müziği çalmak isteyenler sol klarneti yapısı gereğiyle daha çok tercih etmektedir.


Klarnet kursu fiyatlarımızı öğrenmek için telefonla, maille veya whatsapptan bilgi alabilirsiniz. msn@erturgutsanatmerkezi.com / 0507 95 96 333 iletişim bilgilerimizdir.


Eğer klarnet kursu yazımızı faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp, sosyal medya hesaplarımızı da beğenebilirsiniz. –> Sosyal Medya Hesaplarımız


Çalmak istediğiniz müzik tarzına göre doğru klarnete karar vererek klarnet derslerine başlıyoruz.

klarnet-kursu

Ülkemizde en çok rağbet gören klarnet türleri Sol klarnet ve si bemol klarnettir.
Elbette sol klarnetin daha çok kullanıldığı gözlemlenmektedir. Bu iki klarnet türü arasındaki en büyük fark sol klarnetin Türk Müziği parçalarında, si bemol klarnetinse Batı Müziği ve Klasik Müzik parçalarında kullanılıyor olmasıdır.

Ülkemizde klarnet sanatında en başarılı isimlerden biri olan Hüsnü Şenlendirici sayesinde klarnete ilgi gösterenlerin de sayısında gözle görülür bir çoğalma meydana gelmiştir. Erturgut Sanat olarak, sizlere klarnet derslerini usta öğretmenler tarafından vermekteyiz.

Klarnet toplam 5 parçadan oluşmaktadır.
Hafif bir enstrüman olması sebebiyle taşıması gayet kolaydır. Etkileyici ve içten sesiyle Türk Müziği parçalarında çoklukla kullanılmakta ve sevilmektedir. Mutluluk ve hüznün tonlarını bir arada bulunduran bir enstrüman olan klarneti çalmak da dinlemek de oldukça keyiflidir.

Klarnet çalmak çok zor değildir ancak bu iş için ilgi ve istikrar önemlidir.
Öğretmenlerinizin verdiği talimatlara uyduğunuzda ve düzenli pratik yaptığınızda klarnet çalamamanız için bir sebep yoktur. Klarnet çalmak için hemen kursumuza kayıt yaptırabilirsiniz. Klarnet çalma sürecinde deneyimli öğretmenlerimiz sayesinde çok fazla zorlanmayacaksınız.

Klarnet çeşitlerinde notalar birbirlerinden farklıdır ancak sol klarneti çalmayı öğrenen bir kişi si bemol klarnet çalmada da çok fazla zorlanmayacaktır.
Ülkemizde çalınması tercih edilen klarnet türü müzik yapısına uygunluğu nedeniyle daha çok sol klarnettir. Siz de çalmak istediğiniz müzik türüne göre klarnet çeşidinde seçim yapabilirsiniz.

Klarnet kursu alabilmeniz için 9 yaş ve üzeri kursiyerleri kabul etmekteyiz.
Klarnet için üst yaş sınırı ise yoktur. Fizik ve sağlık açısından uygun olan her öğrenciyi kabul etmekteyiz. Unutmayın ki sanatın ve hobinin yaşı asla yoktur. Sizlere kurumsal bir eğitim merkezi olarak elimizden gelen yardımı severek göstermekteyiz.

Klarnet çalmaya başlamadan önce kafanızda bir takım şüpheler varsa sizleri ücretsiz klarnet tanıtım derslerine davet edebiliriz.
Hem ders sürecimizle ilgili bilgi edinebilir, hem de enstrüman hakkındaki merak ettiklerinizi eğitmenlerimize detaylı olarak sorabilirsiniz. Aklınıza yatmayan hiçbir konu için sizlere ısrarcı davranmamaktayız ancak sizleri müzik konusunda teşvik etmekten her zaman mutluluk duymaktayız.

Düzenli olarak klarnet derslerine çalıştığınızda, enstrümanı iyi tanıyıp, kurallara uyduğunuzda, klarneti kısa bir zaman zarfında çalmaya başlayabilirsiniz.
Bu sürenin devamında kendi istediğinize uygun parçalarla yola devam edebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Klarnet kursumuza istediğiniz seviyeye gelene kadar devam etmekte özgürsünüz. Öğrenmenin sınırı olmadığını hepimiz kabul etmek durumundayız. Teknik noktaları kavradıktan sonra kendinize özgü çalma stilini bulmak ve başarılı performanslar gösterebilmek için bolca pratik yapmak gereklidir.

Klarnet çalabilmek için önceden bir nota bilgisine sahip olmanız gerekmez.
Klarnet derslerinde sizlere zaten detaylı bir şekilde notlar verilecek ve teorik eğitim gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte müzik kulağınızın olması elbette sizlere avantaj kazandıracak ve öğrenme sürenizi kısaltacaktır.

izmir-klarnet-kursuKlarnet fiyatları da çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir.
Klarnet alımı için bir yer değil birkaç yere danışarak ve araştırma yaparak harekete geçebilirsiniz. Konusunda uzman klarnet öğretmenlerimiz sizlere bu konuyla ilgili yardım edecekler ve fikir alışverişinde bulunacaklardır. Ayrıca internet üzerinden de konu ile ilgili geniş incelemeler yapabilir ve fiyat listelerini karşılaştırabilirsiniz.

Klarnet tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; klarnet üflemeli çalgılar ailesindendir. Yapımında hem sert hem de dayanıklı ağaçlar kullanılmaktadır. Daha çok abanoz ağacından imal edilmektedir. Bununla birlikte metal ya da ebonitten yapılan klarnetlere de rastlanabilmektedir.

Klarnetin icadı 18. yüzyıla dayanmaktadır.
O zamanlar bu enstrüman Şalümo denilen bir çalgı olarak,klarnetin atası kabul edilmektedir.Şalümo ismi aynı zamanda bütün nefesli sazlara verilen genel bir isimdir. 1800’lü yıllarda klarnet oda orkestralarında kullanılmaya başlanmış ve yaygınlaşarak geniş orkestralar tarafından da kullanılmıştır. Üzerindeki aksamların zamanla değişikliğe uğraması sonucu klarnet günümüzdeki şeklini almıştır. Günümüzde klarnet hemen her türlü müzikle entegre edilebilmektedir. Pop, caz, klasik ve özellikle alaturka müzikte oldukça sevilerek kullanılan bir çalgıdır.

Klarnet 3 temel 2 de ek parçadan oluşmaktadır.
Temel kısımlar, kavak yani pavillon, üst gövde ve alt gövdedir. Ek kısımlar ise, kafalık yani ağızlık ya da bek kısmı ile fıçı yani varil ya da barel denilen bölümdür. Enstrümanın en geniş kısmı kalak olarak adlandırılmaktadır. Bu parça da diğerleri gibi özenle şekillendirilmiştir. En dar kısım olmayan üst gövdeye aynı zamanda ek parçalar eklenmektedir. Eklenen ilk parça fıçı, ikinci parça da ağızlıktır. Fıçı aynı zamanda klarnetin diğer çalgılarla akort edilmesine de yardımcı olmaktadır. Ağızlık ve kamış ise, bir bilezik yardımıyla birleştirilirler ve klarnetin son parçasını oluştururlar.

Klarnet üflemeli çalgılar ailesindendir ve birçok çeşidi vardır.
Mi bemol klarnet, Si bemol klarnet, La klarnet, Si bemol Bas Klarnet bu çeşitlerdendir. Diğer klarnet çeşitleri ise, La Bas Klarnet, Si bemol kontrbas klarnet, Mi bemol alto klarnet, BassetHorn ve Do klarnet- Re küçük klarnettir. Bu klarnet çeşitlerinin çalış tarzı birbirinin aynıdır. Erturgut Sanat tarafından gerçekleştirilen İzmir klarnet kursunda sizlere temel klarnet eğitimi verildiği için klarnet çeşitlerinin hepsinde rahatlıkla başarılı performanslar gerçekleştirebilirsiniz.

Klarnet bakımı konusunda da eğitimcilerimiz sizlere gerekli noktaları göstermektedirler.
Klarnet bakımı 3 ayrı aşamadan oluşmaktadır. Günlük bakım, aylık bakım ve genel bakım olmak üzere her bakım işleminin kendine has özelliği vardır. Günlük bakım; her çalışma sonrası yapılması gereken bakımdır. Bu sayede enstrümanın ömrü uzar ve daha kaliteli bir performans sergilenir. Aylık bakım ise, daha çok onarım açısından önemli olan bir bakımdır.

Özellikle çalgının genişlemiş olan yaylarının bakımı söz konusudur. Bu bölgede yapılacak olan yağlama işlemi vazelin yardımıyla yapılmaktadır. Bu işlem sonrası güderi de değiştirilmektedir. Genel bakım ise, kapsamlı ve geniş bir bakım işlemi içermektedir. Bu işlemin konusunda uzman kişiler tarafından yapılması çok önemlidir. Yaylar ve güderiler değiştirilir, yağlanır, gevşeyen vidalar sıkılır, keçe ve mantar gibi çeşitli aksamların değişimi yapılır.

Genel bakım zamanı ya çalgının satın alındığı yere başvurulur ya da bir teknisyen yardımı alınır. Erturgut bünyesinde bütün klarnet öğrencilerine klarnetin nasıl akort edilmesi gerektiği de gösterilmektedir. Bu sayede akort ihtiyacında kendi kendinize bu işlemi kolaylıkla yapabilecek yetiye sahip olursunuz. Bununla birlikte klarneti doğru tutuş yöntemi üzerinde de titizlikle durulmaktadır. Dersin ilk başlarından itibaren bütün noktalar sizlere özenle gösterilmektedir.