5 Klasik Gitar Eseri

Erturgut Sanat bugün sizlere müzik tarihine isimlerini altın harfler ile yazdırmış en güzel klasik gitar eserlerini ve hikayelerini anlattığımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra kulağınızı geliştirebileceğiniz en kaliteli 5 klasik gitar eserini biliyor olacaksınız.

Müzik-Tarihinin-En-Güzel-5-Klasik-Gitar-Eseri

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

♦ En Güzel 5 Klasik Gitar Eseri

♦ En Güzel Klasik Gitar Eserlerinin Sahipleri

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Müzik Tarihinin En Güzel 5 Klasik Gitar Eseri” isimli yazımıza geçiş yapalım.


En Güzel 5 Klasik Gitar Eseri

En-Güzel-5-Klasik-Gitar-Eseri

Bu listede olan bütün klasik gitar eserlerini rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Kulağınızı geliştirirken sizi rahatlatacak ezgilere sahip bu eserler, size gerçek huzuru hissettirebilecek niteliktedir. Dilerseniz listemize geçelim;

5) SPANİSH DANCE NO. 5 – ENRİQUE GRANADOS

Eserin adı üstünde “İspanyol Dansı”. Dinlerken tutkulu ve coşkulu bir İspanyol kadını ile dans ettiğinizi hayal ettirebilecek İspanyol ezgilerine sahip bu eser sert ama bir o kadar da tutkulu tonlara sahiptir. Dinlerken sizi alıp bir sahneye çıkartan, coşku ile sizi dans ettiren bu şarkı bittiğinde nefesiniz kesilmiş ve dansı sonlandırmış gibi hissedeceksiniz. Daha fazla yoruma gerek yok. Unutmadan, aslında bu eser bir piyano eseridir.

4) CAVATİNA – STANLEY MYERS

Cavatina-Stanley-Myers

Robert De Niro’nun da oynadığı IMDB listesinden 8.2 alan “Avcı” isimli filmin tema müziği olan bu eser, film ile beraber tüm Dünya’da herkes tarafından bilinen ve dinlenen bir müzik olmuştur. Bu eserin en önemli özelliği, şarkıyı bir döngüye alıp dinlediğinizde ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini unutmanıza sebebiyet vermesidir. İnce elenip sık dokunmuş bu şarkıyı kaç kere dinlediğinizi saymak için özel bir çaba gereklidir.

3) LA CATEDRAL – AUGUSTİN BARRİOS MANGORÉ

Bu güzel şarkı, bir katedralin içerisinde yürürken bestelenmiştir. Bu sebep ile her adımda farklı bir ruh halini ve hissiyatını yansıtıyor. İlk adımlar sakin ve ruhani hisleri, ikinci adım aklında çıkmayan bir güzelliği ve son adım ise yoğun bir haz ve mutluluğu anlatıyor. Bu eseri dinlerken kendinizden geçmeme ihtimaliniz yok gibi.

2) CHÔRO NO. 1 – HEİTOR VİLLA-LOBOS

Bu ünlü eser, Dünya literatüründe en iyi “hibrit” eserler arasında yer almıştır. Neden mi? Çünkü, güncel klasik müzik anlayışı ile halk müziğinin harmanlandığı şarkılardan birisidir. Ritmine uyum sağlamayı başarırsan sen bu işe çözmüşsün demektir. Ritim olarak “karışık” denilebilecek ritimlere sahip bu eseri takip etmesi zor ama unutması daha zor.

1) CADİZ – ISAAC ALBENİZ

Cadiz-Isaac-Albeniz

Isaac Albeniz isimli sanatçının şaheserleri (Master Piece) arasında yer alan bir eserdir. Bu neden ile üzerinde çok fazla konuşmaya gerek yoktur. Gayet eğlenceli bir piyano eserini bu denli güzel aktaran ünlü virtüöz’ün arkada kullandığı ritim gerçekten çok özeldir. Değişikliğe uğratılan en güzel piyano eserleri arasında ikonlaşmış bir eserdir.


Yukarıda bulunan listedeki herhangi bir şarkıyı seçip dinleyerek, kendinizi sakinleştirebilirsiniz. Klasik müziğin yararlarını bu listedeki şarkıları dinleyerek görebilirsiniz. Eğer stresli hissettiğiniz bir anda bu şarkıları açarsanız, nasıl etki ettiğini görüp bu şarkılara bağımlı olacaksınız. Gerçekten döneminin ilerisinde yapılan ve hiç bir zaman unutulmayacak bu klasik eserleri her gün su tüketir gibi tüketmeliyiz aslında. Klasik müziğin faydaları demişken, eğer klasik müziğin faydalarını merak ediyorsanız “Klasik Müziğin Yararları” isimli yazımızı okuyarak, klasik müziğin fiziksel ve psikolojik olarak bizlere sağladığı yararları öğrenebilirsiniz.

Sizler için bugün en güzel klasik gitar eserini listelemiştik. Umarız hazırladığımız listemizden faydalanmışsınızdır, bu tarz içeriklerin devamını okumak için sitemizi takipte kalabilirsiniz. Sanat ile kalın, huzurla yaşayın!