Kanunun Tarihçesi

Kanun Dersi

Kanun kursumuzun aylık ücreti 285 TL’dir.

Tarihçesi milattan önce Anadolu, Mezopotamya ve Mısır medeniyetlerine kadar dayandırılan “ Kanun” arapça kökenli bir kelimedir. Yunanca “Kanon” kelimesinden türediği kabul görmektedir. Yasa, hüküm, kural gibi anlamlar taşımaktadır. Uzun geçmişinde bir çok değişiklik geçiren bu çalgının temel yapısal özellikleri bugün bütün ülkelerde aynıdır.


Kanun kursu izmir

Kanun Dersi İzmir

Kanunun Yapısı

Bir yanı dik açık diğer yanı ise eğik dar bir ahşap kasa gövdesini oluşturur. Yamuk dikdörtgen biçimindedir. Kanunun üzerine tellerin geçirildiği bu ses kutusunun göğüs tahtasında standart olmayan kafesler bulunur. Kanunun dik kenarlı tarafta gerilmiş ve uzun bir köprünün üzerine bastığı gergin bir deri bulunur. Eğik kenarda ise mandallar ve akort burguları bulunmaktadır. Kanun, özel metalden yapılmış akort anahtarıyla akort edilir.

Kanunun ilk üretimlerinde teller özel işlem görmüş bağırsaktan yapılmışlar, gelişen teknoloji ile günümüzde farklı çaplardaki misinalardan yapılmaktadır. Tel takımları genellikle üçer telden oluşmaktadır. Pes tellerde ikişer tel vardır. Genelde 24-25-26 takım tel bulunur.

Kanun diz üzerinde, işaret parmaklarına geçirilen yüzüklere tutturulmuş iki adet pena ile çalınır.


Kanun Ders Programı

Kanun derslerimiz birebir özel ders olarak yapılmaktadır. Kanun ders günü ve saatlerini öğretmenlerle beraber belirlemekteyiz. Ayrıca derslerimiz sırasında sanat merkezimizdeki kanunları da kullanabilirsiniz.

Kanun Dersi


Kanun Kursu İzmir / İzmir Kanun Kursu / İzmir Kanun Dersi / Kanun Kursu İzmir Karşıyaka 
Kanun Dersi İzmir Kanun Dersi İzmir Karşıyaka