Müzik Nasıl Yapılır?

Bugün sizlere “Müzik Nasıl Yapılır” yazımızda sıfırdan bir müziği nasıl üretebileceğiniz ile alakalı yöntemler ve altın değerinde ip uçları sunacağız. Eğer aklınızda bir  yapmak var fakat nasıl yapacağınız konusunda hiç bir fikriniz yok ise bu yazı tam da size göre.

Bu yazıda bulunan yöntemleri, ip uçlarını ve profesyonel aşamaları takip ederek, profesyonel ve güzel bir sanat yapabilmeniz mümkün.

Müzik-Nasıl-Yapılır

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;

Müzik Nasıl Yapılır?

♦ Bolca Müzik Dinleyin

♦ Bir Esntrüman Çalmayı Öğrenin

♦ Prodüksiyon Uygulayın

Dilerseniz sizler için profesyonel araştırmalar ve tecrübeler doğrultusunda hazırladığımız “Müzik Nasıl Yapılır?” isimli yazımıza geçiş yapıp, nasıl  yapabileceğimizi öğrenmeye başlayalım.


Müzik Nedir?

Müzik yapabilmek için çok fazla aşamayı takip edip, uygulamanız gerekmektedir. Dilerseniz sizler için bu aşamaları ayrı ayrı başlıklar altında, detaylı bir şekilde inceleyelim.

Bolca Müzik Dinleyin

Bolca-Müzik-Dinleyin

Güzel sanat yapabilmek için öncelikle güzel müzik dinleyicisi olmak gerekmektedir. Dünya üzerindeki her tarz müziği dinleyebilmeli fakat belirli tarzları sevmelidir.

Her insanın nasıl bir karakteri var ise dinlenilen müziğin de karakteri olması gerekmektedir çünkü dinlenen sanat karakteri, yaptığınız sanat karakterine yön verecek bir etkendir. Dolayısıyla sürekli müzik dinlemelisiniz.

Hangi müzik tarzını dinlediğiniz sadece sizi alakadar eder, insanların “Bu dinlenir mi?” tarzındaki düşüncelerini duymanıza gerek bile yok, siz hangi müzik tarzını seviyorsanız onu dinleyin ve uygulayın. Fakat müzik dinlerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Sanat yapmak zor bir konu olduğu için gerçekten güzel müzik yapan kişileri dinlemeye dikkat edin, piyasada çok saçma müzikler üreten bir yığın insan bulunmakta ve bunların arasından sıyrılmayı başarabilirseniz, işte o zaman müzik dinlemeyi ve yapabilmeyi öğrenmiş olursunuz.

Bu sıyrılma hali zaten bir süre sonra sizin yapınıza refleks olarak oturacağı için bu konuda endişelenmenize gerek yok sadece dikkat edin, ne dinlediğinizi ve nasıl dinlediğinize dikkat edin yeter.

Aynı zamanda dinlediğiniz müziklerde kullanılan icra ve kayıt tekniklerini araştırıp öğrenmeye gayret gösterin. Sizlere asla kopyalayın demiyoruz fakat her tenkiği biliyor olmak, bunları harmanlayıp, ortaya çok güzel bir şey çıkartmaya sebebiyet verebilecek olumlu bir faktördür.

Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenin

Bir-Esntrüman-Çalmayı-Öğrenin

Bir sanat yapmanın belki de en önemli yollarından birisi olan enstrüman çalma konusuna geldik. Enstrüman çalmak, müzisyenler için her zaman bir kolaylık ve güzelliktir.

Dinlemeyi sevdiğiniz müzikleri çalabilmek, yeni müzikler üretebilmek için denemek kadar iyi bir şey yoktur. Eğer bir enstrüman öğrenirseniz hem sanat yapmayı sürekli deneyebilir hem de müzikten kopmazsınız.

Aklınıza bir melodi geldiğinde enstrümanınız ile çalarak hafızanıza yerleştirebilir aynı zamanda tam olarak nasıl duyulacağını anlayabilirsiniz. Bir enstrüman çalmak aynı zamanda müzikal zekanızı arttırarak “ilham” diye tabir ettiğimiz konuda size yardımcı olacaktır.

Sürekli sanat ile uğraşmak sizin yeni melodiler bulmanızı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda sizi geliştirebilecek bir faktördür. Kim bilir belki bir müzik grubu bile kurabilirsiniz.

sanat yapabilmek için gerçekten çok sağlam müzik dinlemek, sanat kültürüne sahip olmak ve sürekli sanat ile uğraşmayı gerektirir.

Her müzik dalına eşlik edebilmeniz, her duyduğunuzu çalabilmenizi gerektirir. Dolayısıyla sanat yapmayı öğrenmek için enstrüman öğrenmeniz size yardımcı olacak bir faktördür.

Prodüksiyon Uygulayın

sanat prodüksiyonunu kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz; bulduğunuz melodileri, ritimleri ve her enstrümanı birleştirerek şarkı oluşturmak.

Bunu uygulamak için 90’lı yıllarda stüdyolara gitmek zorunda kalabilirdiniz fakat şimdi bilgisayarınıza indirebileceğiniz tek bir program ile bunu yapmanız mümkün olacaktır.