cajon hakında detaylı bilgi
cajon

Cajon derslerimize kayıt yaptırmak ya da ayrıntılı bilgi almak için 0507 95 96 333 numaralı telefonumuza ulaşabilirsiniz.

Cajon Yani Bir Diğer Adıyla Kahon

Bir diğer okunuşu kahon olan bu ritim aleti, İspanyolca anlamına bakıldığında ‘kutu’, ‘kasa’ ya da ‘çekmece’ anlamına denk gelmektedir.

Cajon kökleri Peru’ya dayanan bir ritim enstrümanıdır. Yapımında kullanılan ağaçlar alınacak cajona bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ritm grubu videomuzu izlemek isterseniz tıklayabilirsiniz.

Ancak genellikle düşük bütçeli cajonların tamamında kontrplak malzeme kullanılmaktadır.

Cajon hem elle hem de farklı materyallerle çalınabilen bir ritim sazdır. Farklı malzemelerle farklı tonlar elde edilebilir ve çalım yerine göre bu tercihler yapılabilir.

En sık elle çalındığı gözlemlense de fırça, tokmak gibi aparatların yardımıyla da parmakla icra edildiği görülmektedir. Ses çıkarılabilecek 6 adet bölgesi bulunmakta ve bu bölgelerin tamamından farklı tonlar elde edilmektedir.

Cajonu daha yakından detaylı tanımak için de bu yazımızı okuyabilirsiniz; Cajon Nedir?

Standart ve Modern Cajonlar

Standart cajonların genellikle arka bölmelerinde tonun doğru bir tını vermesi açısından ses boşluğu olmaktadır. Cajon çalacak kişi bu ritim sazın üstüne oturur ve kendine belli bir eğiklik vererek istediği tınıya göre farklı bölgelere vurarak ses çıkarır.

Modern cajon olarak adlandırılan gelişmiş cajonların tasarımları farklı olmakla birlikte aynı zamanda çalan kişinin kendi kulağına hoş gelecek tonu tutturabilmesi adına üzerinde ayar vidaları bulunmaktadır. Yine bu vidalar yardımıyla daha tok ya da daha tiz tonlar elde edilebilir.

Kimi cajonların içerisinde metal teller ve çıngıraklar bulunmaktadır. Bu objelerin içine yerleştirilme amacı tamamen farklı bir ton oluşturmak ve ritim sazı daha renkli bir hale getirmektir.

Bu tellerin de akordu bulunmaktadır ve hava koşullarına göre teller zarar görebilir ya da gevşeyip-sıkılaşabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla bu çıngırakların kontrol edilmesi, sağlıklı bir tını elde etmek açısından faydalı olacaktır.

Bir Diğer Cajon Türleri

Standart çalım tarzının dışında tumba ve boru gibi perküsyon aletleri şeklinde de çalınan cajonlar mevcuttur. Farklı tonları keşfetmek isteyen müzisyenler genellikle bu aleti avuç içi ya da parmak kafalarıyla çalabilmektedir.

cajon

uygun fiyata cajon kursu

Siz de İzmir’de Cajon kursu arıyor, perküsyon dersi almak istiyorsanız, ritm kursuyla hayatınızın temposunu arttırmak istiyorsanız ücretsiz deneme derslerimize gelebilirsiniz.

 

Cajon Kursu İzmir