Keman hakkında merak edilen soruları bu yazıda toparladık, ayrıca keman hakkında sormanın aklınıza gelmeyeceği ama bilmenin çok önem taşıyacağı bazı soruları da burada cevapladık, gerçekten daha iyi bir kemancı olmak istiyorsanız bu makaleleri tek tek vakit ayırıp okumalısınız. Eğer bu işe gönül verdiyseniz, güzel keman çalmak, kemanla sevdiğiniz şarkıları seslendirmek istiyorsanız bunları bilmeniz büyük önem taşıyor (:


Kemanın büyüğünü tanıyor musun?

Keman çalarken yapılan büyük hatalar?

Kemanının değerini arttıran bakım önerileri?

Keman nasıl kolayca akort edilir?

Keman fiyatları ne kadar?

Kemanla ilgili ilginç bilgiler

Keman nasıl doğru şekilde tutulur?

İyi bir kemanın taşıması gereken özellikler

Kemanın parçaları nelerdir?

Kemanda yay teknikleri nelerdir?

Türk müziğinde kemanın yeri nedir?


Keman yaylı çalgılar ailesinin en küçük üyesidir.Karakteristik özellikleriyle  XV. yüzyılın ilk yarısında görülmektedir. Yüzeysel olarak bakınca kemanın yüzyıllar boyunca değişmeden kaldığı düşünülebilir fakat gerçekte birbirini izleyen besteci ve yorumcuların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gözle görülür bir evrim geçirmiştir. Keman ve onun ayrılmaz bir parçası olan yay , belirli özellikleri olan bazı ağaçlardan yapılmaktadır.Keman, her biri ayrı perdede ses veren dört telli ve standartlaştırılmış bir çalgıdır.

Kemanın başlıca öğeleri; salyangoz, ağaç burgular, sap eşiği, sap, teller, tuşe, f delikleri, ses eşiği, fiksler,tel takacağı, kiriş eşiği, kiriş düğmesi, çenelik ve omuzluktur.

Keman ve yay seçimi; Keman öğrencisinin bedensel yapısı keman ve yayın yapısı ve bu yapılar arasındaki uyum, başlangıç keman eğitimi için büyük önem taşımaktadır.Bu yüzden keman öğrenmeye , rastlantısal olarak geçen herhangi bir keman ve yay ile değil,belli ölçülere göre seçilen keman ve yay ile başlanmalıdır.

Keman çalmada en temel faktör duruş, tutuş ve işleyiştir.

Dinleti biçimi; orkestra veya piyano eşlikli solo konser ,resitaller  yada orkestra sanatçısı olarak icra edilir.Keman teknik donanımı ve icra yönü en zengin çalgılardan biridir bu sebepten dolayı başlangıç ve gelişim aşamalarında yoğun çalışma ve sabır ister.Kemandan uygun sesin çıkartılması ve icra yönünün gelişmesi belli başlı teknik temeller üstüne sağlanır.Kusursuz bir icranın ve yeterli teknik donanımın sağlanması kişinin kemana , sanat tarihine armoniye kısacası müziğin tüm temel faktörlerine olan ilgisi ve çalışmasına bağlıdır.Ancak ülkemizde keman icra sanatı sadece performans olarak algılanmaktadır.Bu tek başına asla yeterli değildir.Keman icra sanatında yazılan eserlerin dönemi ,dönemin teknik unsurları , armonisi icra sekli ve bir çok sosyal ve felsefi boyutu vardır.Ancak tüm bunlar sırasıyla işlendiğinde kusursuz bir icra ortaya çıkar.