Keman İle İlgili 10 İlginç Bilgi

Bugün sizler için keman hakkında daha önce hiç duymadığınız bilgileri içeren bir yazı hazırladık. Bu yazımızı okurken çok şaşıracak, okuduktan sonra da arkadaşlarınıza anlatmak için sabırsızlanacaksınız. Daha önce hiç duymadığınız şaşırtıcı bilgileri içeren yazımıza dilerseniz geçelim;


KEMAN-ÇALMAK-SPOR-YAPMAK-GİBİDİR

1) 1 saat keman çalmak yaklaşık olarak 170 kalori yakar.


ilk-keman

2) Modern keman üretileli yaklaşık 500 yıl olmuştur. İlk keman Andrea Amati tarafından 1500’lü yıllarda dizayn edildiği söylenmektedir.

Eğer kemanın tarihi hakkında detaylı bilgilendirme almak istiyorsanız “Tarihte Kemanın Yeri” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


keman-boyutları

3) Kemanların boyutları, müzisyene göre çok fazla değişmektedir. Tipik olarak;
♦ 1/8
♦ 1/4
♦ 1/2
♦ 3/4
♦ 4/4


keman-ağaçları
4) Kemanlar genellikle akçaağaç veya ladinden üretilirler.


keman-üretim-parçası
5) Kemanların üretimi karışıktır, örneğin moder bir keman üretimi için 70 farklı parça gereklidir.


keman-rekoru
6) Bisiklet sürerken keman çalma dünya rekoru 5 saat 8 saniye ve 60.45 kilometredir.


virtula
7) Keman kelimesi, Ortacağ Latincesindeki “vitula” kelimesinden gelmektedir.


keman yayı
8) Keman yayı genellikle 170 ile 200 saç teli içermektedir. Keman yayı naylon ve at saçı dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden oluşmaktadır.


en pahalı keman
9) Dünyanınen pahalı kemanı Giuseppe Guarneri tarafından 1741 yılında yapılan el yapımı bir kemandır. Bu kemanın değeri ise 18.000.000 dolardır.


Kemanın Üretim Parçaları
10) Keman yayı ilk zamanlarda koyun yünü kurutularak yapılmaktaydı. Kemanın diğer parçaları ise katı çelik, mahsur çelik ve çeşitli sentetik metaller tarafından bazen de gümüş ile kaplanarak üretilirdi.


Keman İle İlgili 10 İlginç BilgiEğer Türk Musikisinde kemanın yeri hakkında bilgilendirme almak istiyorsanız “Türk Musikisinde Kemanın Yeri” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer keman öğrenmeye başlamak istiyor fakat bir türlü hangi keman marka/modelini seçeceğiniz konusuna kararsız kalıyorsanız “İlk Kez Keman Satın Alacaklara En Uygun Fiyata Keman Satın Alma Rehberi” isimli yazımızı okumanızı öneririz.