izmirde keman

Keman Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Keman satın alacaklar için önemli önerileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Keman seçerken dikkat etmeniz gereken şeyleri, keman fiyatlarını ve bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sesinin  güzelliği ile insanları kendisine hayran bırakan müzik aleti kemanın ne kadar iyi olup olmadığını anlamak için öncelik ile hangi ağaçtan yapıldığına bakmak gerekir. Kemanda bulunan alt kapak, yanlıklar ve sapın akça ağacından yapılmış olması gerekmektedir. Akça ağacı, kelebek ağacı olarak da bilinmektedir.

Usta eller keman yapımında genellikle hareli kelebek ağacını tercih ederler ve hareler sayesinde kemanda desen olmasını sağlamış olurlar. Kemanların üst kapaklarının ise ladin veya köknar ağacından yapılmış olması gerekir. Üst kapaklara ses tablası da denilmektedir. Burgu kısımlarının, klavye kısımlarının, kuyruk kısımlarının ve çenelik kısmının ise abanoz ağacı ya da gül ağacından yapılmış olması gerekir. Abanoz ağacı veya gül ağacının tercih edilmediği kemanlarda ise aksesuar kalitesi oldukça kötü görüntüye yol açmaktadır. Telleri klavye bölgesinden yükselten, yaya dokunulduğu sırada ortaya çıkan titreşimleri arka kapağa ve tüm kemana gönderen kısıma köprü denilmektedir. Köprü yapımında ise tercih edilmesi gereken ağaçlar gerekli sertlikte olmalıdır. Gerekli sertlikte olmayan yumuşak yapıda olan ağaçlar tercih edildiği taktirde titreşim bünyesinde erir ve keman sesini kötü bir biçimde etkiler. Köprü yapımında tercih edilmesi gereken ağaçlar ise pullu kelebek ağacı, abanoz ağacı yada gül ağacıdır.

Keman yapımında kullanılan ağacın çeşidinin önemli olduğu kadar, ağaçların kaç yaşlarında oldukları da oldukça önemli olmaktadır. Ağacın kurumuş olma özelliği sesin iyi çıkmasını sağlamaktadır. Ünlü enstrüman yapımcılarının, enstürüman yapımlarında yıllanmış kesik ve kuru ağaçları tercih ettikleri görülmektedir. Yaş ağaçların tercih edilmemesinin sebebi ise bükülmeler olması ve bunun sonucunda ses çıkarmamasıdır. Her bölgenin dengeli bir durumda durması gerekmektedir. Klavye, kuyruk ve köprünün aynı düzlem üzerinde bulunması lazımdır. Bunların dışında ise cilası pürüzsüz bir şekilde atılmalıdır.

Keman satın alacaklara önemli öneriler ve ipuçları yazımızı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp bize destek olabilirsiniz.