Kemanı Akort Etmek

Erturgut Sanat olarak bugün sizler için kemanın nasıl akort edilebileceğini ve akort etmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemleri derlediğimiz bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, kemanınızı kendi başınıza nasıl akort edebileceğinizi öğrenebileceksiniz.

Keman-Nasıl-Akort-Edilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular başlıca şunlardır;

♦ Akort Dizilimi

♦ Telefon Uygulamaları ile Akort Etme

♦ Burgular ile Akort Etme

♦ Küçük Pinler ile Akort Etme

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Keman Nasıl Akort Edilir?” isimli yazımıza geçelim.


Kemanın Akort Dizilimi

Klasik Batı Müziği çalanlar genellikle enstrümanı pesten tize, yani kalından inceye doğru G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) sıralaması ile akort ederler iken, Türk Müziği icra edenler enstrümanı daha çok tercih edilen metot olan G(Sol) – D (Re) – A ( La) – D (Re)  sıralaması ile ya da yine batı müziği ile aynı şekilde G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) şeklinde de akort edebilirler.


Burgular ile Kemanı Akort Etme

Burgular-İle-Akort-Etme

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi enstrümanın boş telleri pesten tize, yani kalından inceye doğru G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) sıralaması ile akort ederler iken, Türk Müziği icra edenler enstrümanı daha çok tercih edilen metot olan G(Sol) – D (Re) – A ( La) – D (Re)  sıralaması ile ya da yine batı müziği ile aynı şekilde G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) şeklindedir.

Öncelikle bu akort dizilimlerinden bir tanesini belirlemeniz gerekmektedir. Yapacağınız akort dizilimini belirledikten sonra bir akort cihazı ya da telefon uygulaması kullanarak, burgular ile akort etmek olacaktır.

Burguları kendinize doğru çevirmek telleri gevşetmenize, diğer yöne doğru çevirmek ise telleri sıkmanıza sebep olur. Dolayısıyla eğer akort yaparken, telin olduğu nota, yapmak istediğiniz notanın altında ise o telin burgusunu sıkmanız, eğer üstünde ise gevşetmeniz gerekmektedir. Bu adımları uygularsanız, enstrümanınızı doğru akort sistemine ayarlamış olursunuz.


Küçük Pinler ile Kemanı Akort Etme

Küçük-Pinler-İle-Akort-Etme

Kemanın üzerinde bulunan burgular haricinde küçük pinler de bulunmaktadır. Bu pinler yardımı ile, burgular ile yaptığınız akortlar tam doğru olmadığında (Örneğin “G” yerine “G#” olduğunda) akort yapmamız mümkündür.

Eğer enstrümanınızın küçük akort düzenlenmelerine ihtiyacı var ise bu pinleri kullanarak akort edebilirsiniz. Bu pinleri saat yönünün tersine çevirirseniz enstrümanınızın telleri gevşer, eğer saat yönüne doğru çevirirseniz teller sıkılır.

Kemanınızı akort edebilmeniz için uygulayabileceğiniz 3 adet yöntem vardır.

Bu yöntemlerden birisi klasik bir akort cihazı ile ekrana bakarak akort etme, bir tanesi kulağınız ile akort etme ve sonuncusu da teknolojinin bize en önemli getirilerinden biri olan akort etmek için programlanmış telefon uygulamaları.

Dilerseniz, telefon uygulamaları ile keman nasıl akort edilir detaylı bir şekilde inceleyelim.


Telefon Uygulamaları ile Kemanı Akort Etme

Telefon-Uygulamaları-ile-Akort-Etme

Teknolojinin ilerlemesi ile sanat için gelişmeler meydana gelmiştir. Çoğu müzisyenin akort cihazı taşımaktan bıktığı dönemlerde ihtiyaç dahilinde çıkan bu uygulamalar kısa süre içerisinde gelişme göstererek, akort cihazlarının kullanımını çok aza indirgemiştir.

Hiç kimsenin telefonunu yanından eksik etmediği dünyamızda, akort cihazının telefonun içinde bir uygulama olarak bulunması bütün müzisyenleri rahatlatan bir gelişme olmuştur.

Telefonlarınızdaki bu program, bir akort cihazı ile aynı sistem ile çalışmaktadır. Telefonunuzun mikrofonuna giden enstrümanınızın frekansları yardımı ile hangi notada olduğunu ve ne yapmanız gerektiğini gösteren bir ekran yardımı ile kolaylıkla enstrümanınızı akort edebileceksiniz.


Bugün kemanınızı nasıl akort edebileceğiniz ile alakalı bir yazı hazırlamıştık. Umarız herkese gerçekten yararlı bir yazı olmuştur.