Esasında akustik gövdeli tüm gitarların genel ismi akustik gitardır. Ancak Akustik Gitar Genel Tanımı Çelik Telli Akustik Gitara verilmiştir. Zira Naylon telli Akustik gitar Klasik Gitar ismiyle daha ünlüdür.

Yani denilebilir ki; Çoğunlukla 19 – 20 perdeli çelik telli, naylon telli akustiğe göre daha geniş gövdeli enstrümana Akustik Gitar genel ismi verilmektedir. Literatüdeki ismi ise Çelik Telli Akustik Gitar dır.

Gövde yapısı bakımından en azından şekil itibariyle Naylon telli ile çelik telli benzeşiyor gibi göründe de; aralarında teknik bakımdan ciddi farklar vardır. Örneğin en başta isimlerini veren tel farklılığı azımsanmayacak derecede ciddi fark yaratmaktadır. Bu farklılık enstrümanı müzik türünden çalış tekniğine kadar pek çok noktada ayrıştırmaktadır. Çelik telli akustik daha parlak ve tiz bir sese sahipken, naylon telli daha mat ve kalın bir tona sahiptir.

Çelik telli akustik Rock, Folk, Blues, Jazz gibi türlerde tercih edilirken, naylon telli Klasik Müzik, Flamenco ve Latin müziklerinde kullanım alanı bulmaktadır.

Çelik Telli Akustik Gitar Klavye yapısı bakımından Elektro gitara çok yakın oluşu nedeniyle elektro gitar kullanıcıları tarafından daha çok tercih edilir. Ayrıca Çelik Telli Akustik gitar ile Elektro Gitarın Vuruş teknikleri de çok yakındır. Her iki enstrümanda da pena kullanılabilir.

Çelik Telli Akustik gitar 1900′lerin başında sanayi devrimi takip eden dönemde icat edilmiş, bu tarihten bu yana tüm modern tarzlarda yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Elektro Gitarın Babası, Klasik Gitarın Oğlu olarak kabul edilebilir. Zira Klasik gitardan esinlenilerek icat edilmiş daha sonra elektro gitara ilham kaynağı olmuştur.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Çelik Telli Akustik Gitar Daha Çok modern tarzlarda kullanılmaktadır. Bu nedenle biz enstrümanı modern gitar alanında değerlendirmekte ve bu ortak ana dalda Eğitimlerini sürdürmekteyiz.