Bize gelen sorular doğrultusunda hazırladığımız yazıyı güncelleyip bu bölümü ekleme gerekliliği duyduk, yazımızda tam olarak marka model belirtmemiştik fakat her gün bu konuyla ilgili hangi marka model klarneti satın almalıyım sorusu bize ulaşıyor, bu sebeple klarnet incelemeleri yapıp marka model de önermeye başladık, ilk önerimize bu adresten ulaşabilirsiniz; hangi marka model klarneti satın almalıyım?

Hangi Klarnet Çeşidini Almalıyım?

Klarnet kursu almaya yeni başlayanlar öncelikle bir klarnet arayışına gireceklerdir, bu arayış sürecine girmeden önce verilmesi gereken karar ne tarz bir müzik yapmak istendiği olacaktır. Yapılmak istenen müzik tarzına, ülkemizde göre en çok tercih edilen klarnet türleri si bemol klarnet ve sol klarnettir. Ayrıca farklı klarnet çeşitleri de bulunmaktadır, klarnet çeşitleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki yazımıza tıklayarak okuyabilirsiniz.

Klarnet çeşitleri nelerdir?

Klarnet Çeşitleri arasındaki farklar neler?

Si bemol klarnet yapı olarak batı müziği, balkan müziği çalmaya daha uygunken, sol klarnet ise türk müziği ( TSM ) tarzı şeyleri çalmaya daha uygun bir yapıya sahiptir. Tabi ki istendikten sonra her iki klarnette de her tarzı çalmak, her tarzı uyarlamak mümkün olsa da klarnetlerin yapısı gereği, çalınacak tarza göre bir klarnet satın almak işimizi kolaylaştıracaktır.

Si bemol klarnetler, sol klarnetlere göre biraz daha uygun bir fiyata sahiptir, sol klarnet ise biraz daha pahalıdır, klarnetlerin fiyatına kanıp, eğer Türk Müziği çalmak istiyorsanız hesaplı bir si bemol klarnet tercih etmek yerine, hesaplı bir sol klarnet tercih etmelisiniz.

Sol ve Si Bemol Klarnet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Klarnet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Klarnet satın almakla ilgili bilgiler dışında klarnete dair, nasıl üfleneceği, bakımının nasıl yapılacağı, parçalarının isimleri ve klarnetle ilgili çok sorunun cevabını Klarnetle İlgili Bilinmesi Gereken Şeyler sayfasından edinebilirsiniz. Bu yazıları okumak emin olun ki klarnet öğrenme hızınızı en az 3 e katlayacak!

Tarza Karar Verdim, Peki Şimdi Hangi Marka Model Klarneti Satın Alayım?
Klarneti satın almaya gittiğiniz klarneti tutarken dikkat etmelisiniz, bir müzik mağazasına gittiğinizde amatör bir duruş sergilerseniz sizi kandırmaya çalışabilirler ama profesyonel bir duruş size olan tavırlarını bile değiştirecektir, bu konu için bu yazımıza da göz atmanızı öneririz; Klarnet Nasıl Tutulur?

Size doğrudan şu klarneti al, ya da bu klarneti satın al dememiz doğru olmayacaktır. Bu konuda bir cevap verebilmek için öncelikle sizin bütçenizi ve ne kalitede bir klarnet almak istediğinizi bilmemiz gerekir, bu sebeple eğer klarnet satın almak ve daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız msn@erturgutsanatmerkezi.com adresine mail atabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Mail atmadan önce sizi biraz daha bilgilendirelim, adım adım izlemeniz gereken yöntemleri sıralayalım; Adım Adım Klarnet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayrıca ufak bir öneri daha, eğer hesaplı bir klarnet alacaksanız klarnetin yanında daha iyi bir bek de satın almalısınız. Bek ne işe yarar diyenleri de aşağıdaki yazımıza alalım;

Klarnette bekin önemi nedir?

Klarnet Satın Alacaklara Tavsiyeler / Özet /

Enstrüman başlangıç seçimleri oldukça önemlidir. Belirli ilerlemelere göre doğru seçimi yapıp yapmadıkları da belli olmaktadır. Klarnet başlangıcı için de doğru seçimi yapmak oldukça önemlidir. Yanlış seçimlerle klarnetten ses çıkarmak bile oldukça zor hale gelmektedir. Klarnet seçimleri icra edilmek istenen müzik türüne göre seçilmektedir. Her klarnetten tınılarda ses çıkmaktadır. Bu tınılar ise çalan kişinin isteklerine göre seçim yapılması ile mümkün olmaktadır. Seçilen klarnet hangi müzik türüne aitse o türe ait eserler çok daha net şekilde duyulur. Fakat bu tek tip müzik türü alınmalıdır anlamına da gelemez.

Sibemol klarnet ve sol klarnet aslında aynı gibi görülse de farklı müzik türlerine göre seçim yapılan klarnetlerdir. İkisi de birbirine yapı olarak benzese de ait olduğu müzik türüne ait eserleri bunlarla seslendirmek çok daha kolay olmaktadır. Parmak kaydırma hareketlerini nefes teknikleri ile birleştirerek doğru notaları yakalamanız mümkün olmaktadır. Bu yakalamayı başarmak için ise doğru klarnet türüne sahip olmanız gerekmektedir.

Klarnet arasındaki farklara gelirsek ilk fark bir tanesinin diğerinden daha uzun olmasıdır. Bu uzunluğa göre gövde üzerindeki sıralamalar da değişebilmektedir. Perde kullanmadan çıkarılan nota sesleri de birbirinden farklı olmaktadır. Sibemol klarnet batı müzik türlerine ait eserlerin oldukça doğru çalınmasına ve notaların tam şekilde duyulmasına sebep olurken sol klarnet türk müziğinin yarattığı kıvrak ezgileri daha rahat çalmak için uygundur.


Klarnet satın alma konusunda ücretsiz destek almak isterseniz buraya tıklayıp buradan bize ulaşabilirsiniz ve klarnet satın almaya dair videoları yazının orta kısmından izleyebilirsiniz —> Klarnet Kursu