“Süper Gitar Dersi” serimizin ilk yazısında öncelikle klasik gitarı tanımakla başlayalım. Genellikle gitar denildiğinde akla ilk olarak klasik gitar gelmekte fakat gitarın bir çok çeşidi bulunmaktadır, diğer yazılarımızda da elektro gitar, bas gitar ve akustik gitarı tanıtacağız.

Gitar çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz, ayrıca bu listeye daha farklı gitar çeşitleri de eklenebilir, şimdilik en temel ve en bilinenleri sıralıyoruz.

Gitar Çeşitleri Nelerdir?

1. Klasik Gitar
2. Elektro Gitar
3. Akustik Gitar
4. Bas Gitar
5. 12 Telli Gitar
6. Perdesiz Gitar

Gitarın bulunuşu ve gitarın tarihi hakkında ayrıntılı bilgi isteyenler aşağıdaki yazımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirler. Gitar, çeşitli değişiklikler göstererek günümüze kadar gelmiştir.
::::::::::::::Gitar nasıl bulundu, gitarın tarihçesi hakkında bilgi.

Gitar Çalmaya Hangi Gitarla Başlamalı?

Gitar çalmaya başlayacaksınız bu gitar türlerinden istediğiniz bir tanesini seçebilirsiniz, önce klasik gitarla başla sonra elektro gitara geçersin yanılgısına düşmenize gerek yok, bu konuyu da diğer yazılarımda işleyeceğim, neden “önce klasik gitarla başla” dendiğini anlatacağım, şimdilik bilmemiz gereken hangi türde gitarı daha çok seviyorsak, hangi gitarın sesini daha çok seviyorsak o türde gitarla çalışmalara başlayabiliriz. Peki ben hangi gitarı seçmeliyim diyorsanız en sevdiğiniz şarkıları sıralayın ve hangi gitarla çalındığına bir bakın, ama ben hangi gitarla çalındığını bilmiyorum diyorsanız şarkının klibini youtube, vimeo gibi video sitelerinden izleyip hangi gitarla çalındığını görebilirsiniz.

Klasik Gitarı Genel Olarak Tanıyalım?

Klasik gitar, bir çok müzik tarzının çalınmasının mümkün olduğu bir gitar türüdür. Klasik Batı Müziği, Pop Müzik, Alternatif Müzik gibi bir çok müzik tarzı klasik gitarla çalınabilir, bu tarzlara daha bir çok tarz eklenebilir. Klasik gitar tüm gitar türlerinin atasıdır. 6 teli bulunur, 6 telden kalın olan 3 tanesi ipek üzerine sarılmış çelik, ince olan 3 tanesi ise naylondan yapılmıştır.

Çalmak istenilen tarza göre parmak veya pena kullanılarak çalınabilir fakat parmakla çalmak en çok tercih edilen şeklidir.

Klasik Gitar Fiyatları Ne Kadardır?

Dünya üzerinde en yaygın kullanılan gitar çeşidi klasik gitardır demek mümkündür. Diğer gitar türlerine göre klasik gitar fiyatları biraz daha uygundur. Tabi ki çok geniş bir fiyat aralığına sahiptir, günümüz koşullarında 50 dolara da 5000 dolara da klasik gitar satın alabilmek mümkündür.

Gitarın yapımında kullanılan ağacın kalitesi gitarın fiyatını etkileyen en önemli faktördür, daha sonra kullanılan parçaların kalitesi ve işciliğin kalitesi gitarın fiyatını etkileyen faktörlerdir. Gitarın yapımında kullanılan ağacın çeşidi gitarın sesine etki eden en önemli şeydir. Gitar yapımında kullanılan ağaçlar hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.
::::::::::::::Gitar yapımında kullanılan ağaçlar ve özellikleri.

Gitar satın alacağınız zaman, internetteki müzik ve gitar forumlarından destek alabilirsiniz fakat artık internet büyük bir bilgi kaynağı olduğu kadar büyük bir bilgi çöplüğü de, internette bilen bilmeyen herkesin yorumları dolaşmakta bu sebeple bu yorumları okumanın yanı sıra bilen birilerine ulaşıp ( örneğin bize mail atabilirsiniz ) bilgi alabilirsiniz.

Gitar satın alma konusunu da başka bir yazımızda ayrıntılı olarak inceleyeceğiz, sadece ufak bir öneri olarak gitar satın almak istiyorsanız öncelikle gitar için ayırabileceğiniz maksimum bütçeyi belirlemeli ve gitar satın almaya gitardan anlayan biriyle gitmelisiniz.

Klasik Gitarın Bölümleri Nelerdir?
Sadece klasik gitar deği tüm gitar türleri için ortak olan bölümler gitarın sapı, gitarın gövdesi, gitarın akort burguları, gitarın köprüsü ve gitarın üst ve alt eşiğidir. Klasik gitarın sap kısmının önüne gitarın klavyesi denir, gitar klavyesi üzerindeki her bir bölmeye ise gitarın perdeleri denir.

Gitarın gövdesinde bir ses deliği bulunur, gitarda oluşan ses bu ses deliğinden  dışarı çıkar, gitarın kafa kısmında ise sesleri doğru şekilde ayarlamamızı sağlayan akort burguları bulunur. Gitar akoru ve gitar akordu birbiriyle karıştırılmaması gereken konulardır, gitar akordu ile ilgili bilgiye de aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.
::::::::::::::Gitar akordu nedir, gitar nasıl akort edilir?

Yandaki “klasik gitarın bölümleri” resminden gitarın bölümlerinin yerlerini inceleyebilirsiniz. Klasik gitarın bölümlerinin isimlerini ezberlemeniz faydalı olacaktır, kullanacağınız gitarı iyi tanımak önemlidir.

Diğer derslerimizde elektro gitarı ve akustik gitarı tanıtıp daha sonra gitar eğitimlerine başlayacağız.