İlk Kez Klarnet Satın Alacaklar İçin Klarnet Satın Alma Rehberi

Bugün ki makalemizde, ilk kez klarnet satın alacakların şu sorularını cevaplayacağız;

İlk kez klarnet satın alacağım, hangi klarneti seçmeliyim?

♦ ‍Piyasada yüzlerce model ve marka var, bunların arasından hangisi bana daha uygun?

İlk Kez Satın Alacaklar İçin Uygun Fiyata Klarnet Satın Alma Rehberi

Eğer sizinde aklınızda bu tarz sorular varsa, çok doğru bir yere geldiniz çünkü bu yazı aklınızda oluşmuş veya oluşacak bütün soruların yanıtlarını içeriyor. Sizin hangi klarnete ihtiyacınız olduğunu bulmanız konusunda gerçekten yardımcı olacak bir makale hazırladık. Dilerseniz rehberimize geçelim;

Bütçenizi Belirleyin

Bütçenizi Belirleyin

İlk olarak yapmanız gereken şey, alacağınız klarnet için bütçenize göre bir fiyat aralığı belirlemek. Bu sizin alabileceğiniz opsiyonları belirli bir düzeye indirip, seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Dünya üzerinde her enstrümanın yüz liralık modelleri de var, yüz bin liralık modelleri de. Dolayısıyla bir fiyat aralığı belirleyerek alabileceğiniz klarnet modellerini/markalarını kısıtlayarak çeşitlerinizi gruplandırmak. Bunu yapmazsanız önünüzde yüz binden fazla klarnet modeli olacaktır ve bunların arasından seçim yapmak gerçekten imkansız olacaktır.


Enstrüman Satan Mağazaları Gezin

Nasıl ki kıyafet alacağınız zaman bir giyim mağazasına gidip onu yerinde görüyorsanız, aynısını enstrüman alırken de yapmanız gerekiyor. Gidin görün ve mağaza görevlisine sorular yöneltin;

♦ Bu klarnet hangi malzemeden yapılmış?

♦ Bu klarnetin fiyatı neden diğerlerine göre daha fazla?

♦ Klarnetin bu parçası ne işe yarıyor?

Enstrüma Satan Mağazaları Gezin

Eğer bu soruları mağaza görevlisine iletirseniz ve o da sizi cevaplarsa sizin aklınızda klarnetler hakkında fikirler oluşur. En azından onları tanımaya başlarsınız, fiyatlarının neye göre değiştiğini görüp ilk kez satın alacağınız klarnetin fiyatını/ederini tahmin edebilecek duruma gelirsiniz. Kısacası sizden bir giysi alırken sunduğunuz özeni, klarnet satın alırken de sunmanızı istiyorum. Gidin ve yerinde ürünü araştırın ve ürünlerin fiyatlarını listeleyin. Sonuçta bir mağazadaki klarnet modeli diğer mağazalarda da aynı olmayabilir. Dolayısıyla bu fiyat ve kalite araştırması sizin için avantaja dönüşecektir.


Mağazadaki Klarnet Modellerini Denemek

Yukarıdaki başlıkta bahsettiğim gibi, bir giysi almak istediğiniz zaman nasıl ki mağazasına gidip görüyorsanız aynı zaman da o giysiyi üstünüzde deniyorsunuz da. Deneme amacınız size bol/dar olup olmadığını görmek, eğer size göre değilse bedenini değiştirip size uygun bedenini tercih etmek. Bunun aynısını enstrüman alırken de yapmanız gerekiyor. Sonuçta o enstrüman en az bir sene sizinle birlikte olacak. Size uygun olmayan ve sonradan pişman olacağınız bir klarnet ile bir koca sene geçirmek istemediğiniz için şu anda bu satırları okuduğunuzu varsayarak denemeniz gerektiğini bir kez daha söylemem gerekiyor. Utanmayın, çekinmeyin o enstrümanlar orada o amaçlar için, oradaki görevliler de sizin sorularınızı yanıtlamak için oradalar.


Klarnetin Sağlam Olup Olmadığını Anlayabileceğiniz 3 Yöntem

Aşağıda kullanacağım terimler, klarnetin bölümlerine ve parçalarına verilen isimlerdir. Bu terimlerin yani parçaların ne işe yaradıkları ile ilgili daha detaylı bir bilgilendirme almak isterseniz ”Klarnetin Bölümleri” isimli yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

Klarnetin Bölümleri

1)  Bek’in sağlam olup olmadığını kontrol edin. Klarneti alın ve üfleyin, eğer arızalı bir ses geliyorsa kulağınıza ya da bastığınız notaların gerçek seslerini vermek yerine yarım ses aşağısını ya da yukarısını veriyor ise o klarnette bir sorun var demektir. Bu nota sistemine bakmak için de yanınıza bir adet akord cihazı götürüp bakabilirsiniz ya da telefonunuza akord etme programlarını indirip orda açabilirsiniz. Bek sesin girdiği ilk kısımdır ve orda bir arıza varsa klarnet, kendi performansını asla sunamaz siz de keyif alamazsınız.

2) Bileziklerin tam performans sunup sunmadığını kontrol edin. Bilezik, son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucu, klarnetin tonuna etki sağlayan bir parça olarak kabul edilmektedir. Hatta bazı önemli firmalar 3 ton çeşitliliği sunan 3 farklı bilezikler üretmeye başlamışlardır. Eğer bu parçada da bir arıza var ise klarnetin sesi istediğiniz gibi çıkmaz ve sizin icranızı keyifsiz bir hale getirir.

3) Baril’in işlevini sunup sunmadığını kontrol edin. Bu parça klarnetinizin akordu için çok önemli bir parçadır. Baril sayesinde akort’ta küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Klarneti alın ve akortunu baril ile çok az bozup tekrar yerine getirmeye çalışıın. Eğer bu parçada bir arıza var ise klarnetin akortu asla tutmaz ve küçük değişiklikler yapmanız gerektiğinde çaresiz kalırsınız.

Eğer bu ve diğer parçalarda hiç bir arıza görünmüyorsa, o klarnet sağlamdır ancak herhangi bir parçası arızalı ise o klarnetin o parçasını değiştirmediğiniz sürece pek de bir işe yaramaz.

 

 


Alacağınız Klarnet Hakkında Yapılan Geri Dönüşleri Araştırın

İnternet çağında yaşıyoruz, bilgiye ulaşmak gerçekten çok kolay. Sizden bu kez istediğim şey; örneğin ”X” isimli klarnet modelini satın almayı düşünüyorsunuz, bu klarneti gittiniz mağazada gördünüz. Hemen interneti açın ve bu klarnet modeli hakkında araştırmalar yapın, modelin sağlamlığını, ton aralığını ve kalitesini, kimlerin kullandığını araştırın. Örnek veriyorum, eğer internet üzerinde bu klarnet hakkında ”Gerçekten çok kötü bir klarnet, aldığım ilk günden beri…” gibi cümleler mevcut ise, o klarneti satın alma kararınızı bir kez daha gözden geçirin. Ayrıca klarneti alacağınız yer hakkında da bir araştırma yapmanızı öneririm. Sonuçta, müşterisine iyi davranmayan ve kötü ürün satan birisinden alacağınız klarnette bir arıza çıkması çok olası olur.


Klarnetin Üretildiği Malzemeye Dikkat Edin 

Klarnetin modelleri kadar yapıldığı malzeme de çıkan sesi ve kalitesini etkiler. Abanoz ağacı, bakalit, gül ağacı, metal, sıkıştırılmış abanoz tozu, plastik ve mermer gibi çeşitli malzemeler kullanılarak yapılan klarnetler görmek mümkündür. Araştırmalara göre, bunların içinde en kaliteli olarak kabul edilen, ünlü klarnet virtüözlerin genel olarak kullandığı klarnetler, bakalit ağacından üretilmiş klarnetlerdir. Bakalit bir klarnet alarak hem sazınıza nasıl bakım yapacağınızı öğrenirsiniz hem de ekonomik bir başlangıç olur. Dolayısıyla önerim, üstadların izinden giderek bakalit ağacından üretilmiş klarnetleri satın almayı tercih etmeniz.


Klarnet Satın Alma Rehberi

Bugün ki makalemizde ilk kez klarnet satın alacaklar için, en uygun fiyata klarnet satın alma rehberi hazırladık. Yazının bu kısmını okuduğunuzda, aklınızda doğru klarneti satın almak için uygulayabileceğiniz bir kaç şey ve izleyeceğiniz bir yol oluşmuş olacaktır. Umarım sizler ve müziğiniz için yararlı bir makale olmuştur. Müzikle kalın!

 

Ayrıca; bu konuya farklı bir açıdan baktığımız “Klarnet Çalmaya Yeni Başlayanlar Hangi Klarneti Almalı?” isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

Eğer, ben yazıyı okudum fakat doğru müzik aletini satın alma konusunda profesyonel bir destek almak istiyorum, benim için en uygun müzik aleti hangisi bir bilene sorsam daha iyi olacak, bu desteği ücretsiz olarak alabileceğim bir yer var mı diyorsanız aşağıdaki adrese tıklayınız.

Doğru Müzik Aleti Satın Almak İçin Danışmanlık Almak İstiyorum