Erturgut Sanat olarak bugün sizler için Gitarda Nasıl Doğaçlama Solo Atılır? konusu ele alacağız.. Doğaçlama solo atmak için sadece ilhamın gelmesini bekleyemezsiniz. Size ilhamı getiren unsurları da sağlamanız gerekmektedir.

Gitar çalamaya yeni başlıyorsanız genellikle “Bu gitarist daha önce hiç planlamadan, grubuyla uyumlu nasıl böyle sololar atabiliyor” gibi sorulara sahip olabilirsiniz. Gitar kurslarına yeni başlayan öğrencilerin en sık sorduğu sorular arasındadır.

Şimdi adım adım söz konusu sorunun cevabını ele alalım..

Her Seviyedeki Gitar Egzersizlerini Titizlikle Yapın

Özellikle başlangıç seviyesinde biraz yorucu ve sıkıcı parmak egzersizleriyle uğraşacaksınız. Bu aşamada kromatik sesler çıkarmak sizi tatmin etmeyecektir, ancak şunu unutmayın hayranlıkla izlediğiniz her gitarist bu aşamalardan geçti ve hala daha kromatik parmak egzersizlerini ısınmak amacıyla yapıyorlar..

Gitarda Nasıl Doğaçlama Solo Atılır?

Bu pratiklerin başlangıçta sıklıkla çalışılma sebeblerinden bir tanesi de öğrencinin tellere doğru bir şekilde basmasını sağlamaktır. Örneğin gitar üzerinde parmaklarınızı doğru konumlandıramazsanız veya parmak konumuna yanlış alışırsanız solo geçişleriniz hızlı olmayacak, sololarınızı olması gerektiği gibi çeşitlenmeyecektir..

Parmak egzersizlerini doğru yaparak ileri seviyelerde solo tekniklerini de doğru ve rahat yapabilirsiniz.

Gitar Tekniklerine Hakim Olmak

Sololarınız süsleyecek en önemli unsurların başında gitar teknikleri gelmektedir. Pek çok gitar tekniği bulunmaktadır, bunlardan bazıları: Alternate Picking Tekniği, Vibrato Tekniği, Slide Tekniği, Hammer On ve Pull Off Tekniği, Legato Tekniği, Bend Tekniği, Doğal Armonikler, Sweep Picking Tekniği, Tremolo Picking Tekniği, Tapping Tekniği, Slap Tekniği, Hybrit Picking Tekniği,Ekonomi Picking..

Gitarda Nasıl Doğaçlama Solo Atılır?

Gitar Teknikleri Nelerdir? Gitar Tekniklerinin Kısaltmaları yazımızı okumak ve tekniklerin uygulanışı hakkında ayrıntılı bilgi almak için Buraya Tıklayın..

Gitar tekniklerine hakim olarak sololarınızı geliştirebilirsiniz. Tekniklerin videolu anlatımı için;

Armoni Bilgisine Sahip Olmak

Armoniye kısacası müziğin matematiği diyebiliriz.. Müzikte uyumu sağlayan en önemli unsurdur. Armoni bilgisine sahip olmanız, doğaçlama sırasında veya solo yaratırken diğer grup arkadaşlarınızla yada alt yapı ile uyumlu olmanızı sağlayacaktır.

Gitarda Nasıl Doğaçlama Solo Atılır?

Armoni eğitimi ile müziğin dilini öğrenir ve notalarla uyumlu müzik yapmayı çözersiniz.. Örneğin sololarda bastığınız bir notadan sonra hangi notaya basacağınızı bilmeniz armoni bilgisiyle mümkün olacaktır.. Armoni eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Ne Dinlerseniz Onu Çalarsınız

Unutmayın ne dinlerseniz onu çalarsınız.. Sürekli araştırma içinde olmanız ve yeni türler keşfetmeniz kulağınızı besleyecektir. Kulacağınızda ne kadar çeşitli müzik türü olursa o kadar çeşitli sololar atabilirsiniz..

Gitar kursu hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!