Tremolo picking

Tremolo picking, basit olarak gitar yada benzeri telli aletlerde tek bir notanın hızlı bir şekilde tekrar çalınmasıdır ve hem parmakla hem de pena ile çalınarak yapılabilir. Buna ilave olarak , teknik günümüzde , penanın aşağı ve yukarı çok hızlı şekilde hareket ettirilip telin eşit zamanlı olarak çalınması olarak anlaşıldığı gibi bu teknik sayesinde normalde ard arda hızlıca çalındığı zaman kaybolacak ses uzar.

Tremolo Picking ‘ in en ünlü örneklerinden biri ise Dick Dale ‘ in Misiriou adlı şarkısındaki gitar çalış sitilidir. Bu çalış sitili sonrasında diğer rock müzisyenlerinden Pipeline ve The Chantays tremolo picking i müziklerinin ana unsurlarından biri haline getirdiler.Heavy metal ( özellikle trash metal ) de ise Kerry King ve Jeff Hanneman’s in Slayer ın 1986 daki Reign in Blood albümündeki “Angel of Death” şarkısı örnek gösterilebilir. Ayrıca bu teknik çoğunlukla Bluegrass mandolininde , Rus balalaykasında , Heavy Metal ’ de ve flemenko ile Türk halk müziğinin bazı çeşitlerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu çalış sitilinde çalınan bütün notaların zamanları birbirine eşittir ve aralarında hiç vurgu yoktur. Dinleyene müzisyen hiç durmadan devamlı bir şekilde çalıyormuş gibi gelsede notalar staccato serisine göre durmuştur.

70 ‘ lerde tremolo picking popüler hale gelmeye başlayınca aralarında Emperor ve Mayhem ‘ in de bulunduğu çeşitli Metal ve Rock grupları tarafından kullanılmaya başlandı.

Klasik gitarda Tremolo Picking ‘e örnek olarak Isaac Albeniz ‘ in Asturias’ı , Francisco Tarrega ‘ nın Recuerdos de la alhambra'( çevirisi : Alhamra nın anıları ) sı ve Agustin Barrios Mangore nin El Ultimo Canto ‘ su örnek olarak gösterilebilir.