Gitar Teknikleri - Hammer On - Pull Off

Hammer On – Pull Of

Pull of ve hammer tüm telli çalgılarda kullanılan bir tekniktir. Enstrumanın perdeli olup olmaması önemli değildir. Elektro gitarda uygulanabildiği gibi kemanda ve başka bir perdesiz çalgıda da kullanılabilir. Gitar için konuşacak olursak , önceden penayla vurulup titretilmiş olan tele çekme veya vurma hareketi uygulamak olarak tanımlayabiliriz.

Pull-off tekniği ince notadan kalın notaya doğru , yani klavyede ; bastığımız notanın daha gerisinde olan notaya doğru yapılır. Örneğin si telinde onikinci perdeye yani si notasına basıp tele penayla vurduktan sonra aynı telde la notasına basmak istiyorsunuz. La notasına geçerken tele bir daha vurmak yerine sadece parmağınızı kaldırdığınızda pull-off yapmış olursunuz.

Hammer-on ise pull-off’ un tam tersidir. Örneğin si telinde onuncu perdeye , yani la notasına basıp penayla tele vurduktan sonra bir daha tele penayla vurmak yerine parmağınızla onikinci perdeye yani si notasına basarsanız hammer-on yapmış olursunuz.

Hammer-on, pull-off gibi teknikler kişinin gitar çalışını daha melodik kılar. Her nota için bir vuruş yapmak veya sadece birkaç tekniğe sıkışıp kalmak ortadaki duygu faktörünü ortadan kaldırır. Makine gibi çalmaktansa , çalınan bölümlerde bu teknikleri kullanmak, kulağa daha hoş melodilerin gelmesini sağlar.