Harmonics

Gitarda harmonikleri anlayabilmek için temel fizik bilgisi gereklidir ve cisimlerin titreşim modlarına bakılmalıdır. Temel soru şudur ; neden gitarda  her perde harmonik vermez ?

Öncelikle şu bilinmelidir ki harmonik bir çok telli çalgıda kullanılan bir tekniktir ve bu tekniğin uygulanmasını sağlayan şey tellerin gerginliği , uzunluğu ve buna bağlı olarak ortaya çıkan frekans aralığıdır. Gitar için konuşacak olursak , her hangi bir tele vurduğumuzda çıkan ses  o tele bastıktan sonra yapacağımız vuruşun çıkartacağı sesten daha pestir. Bunun nedeni tele basıldığında telin boyunun kısalmasıdır. Tel boyu kısaldığında doğal titreşim frekansı artar ve ses tizleşir.

Harmoniğin ne olduğunu bilmeyenler her hangi bir tele vurup yedinci  veya onikinci perdenin üzerine hafifce dokunduğunda farklı bir tını duyacaklar. İşte bu tını harmonik oluyor. Burada yapılan şey titremekte olan bir telin belirli bir noktasına düğüm koymak olarak tanımlanabilir. Yapılan bu hareket , o noktadaki doğal frekansları engeller. Geriye sacede  geriye kalan frekanslardan gelen ses kalır ve işte bu ses harmoniktir.

Harmonik çeşitlerine bakacak olursak;

Doğal Harmonik

Harmonik ses veren perdelerin üzerinize parmağınızı getirip dokundurduğunuzda çıkacak ses  doğal harmoniktir. Örneğin elizi sol telinde 12. Perdeye getirin. Perdeye basmak yerine hafifçe dokunun ve tele penayla vurun. Elde ettiğiniz harmonik doğal harmoniktir.