Gitarlarda Ağaç Seçimi

Gitarlarda Ağaç SeçimiGitarda ağaç seçimi bir çok gitaristin aklını karıştıran bir konudur, bir çok gitarist kulaktan dolma oradan buradan duyduğu şeylerle alacağı gitarın ağacına karar verir.

Bu konuda biraz yardımcı olması amacıyla birşeyler paylaşmak istedim fakat ağaçlardan bahsetmeden önce şunu da belirteyim; gitarda tonu belirleyen tek unsur ağaç değildir fakat ağaç gitarın temelini oluşturduğu için en önemli unsurlardan biri diyebiliriz çünkü gitarın diğer parçalarını değiştirebilirsiniz fakat gitarın ağacını değiştiremezsiniz.

Kimin hangi ağacı tercih edeceği konusu tamamen gitardan almak istediği tona bağlıdır. Kesinlikle şu en iyi ağaçtır, bu biraz daha kötüdür diye bir kavram söz konusu değildir. Herkesin zevki farklıdır ve herkesin gitarında tercih edeceği ağaçta elbetteki farklılık gösterecektir. Gitar tercih etmeniz gereken ağaç diye bir kavram söz konusu değildir bunu kesinlikle kendi zevkinize göre belirlemelisiniz.  Her ağacın farklı bir tınısı, farklı bir tonal özelliği vardır. Bu yazıda hangi ağacın hangi tonlara daha yakın olduğundan bahsedeceğim.

En iyi gitar yapılabilecek bir ağaç kavramı yoktur fakat gitarın yapılacağı ağacın dayanıklı ve titreşimi iyi iletmesi gereğinden gitar yapılamayacak ağaçlar mevcuttur. Kullanılacak ağaç fazla esnek yada dirençsiz olmamalıdır. Ağaç seçiminde tondan sonra gelen diğer önemli bir etken ağırlıktır. Ton ve ağırlığa dikkat ederek bir seçim yapmak en doğrusu olacaktır.

Gitarın gövdesi ve sapı için kullanılan belli başlı ağaç çeşitleri mevcuttur. Gövdede kullanılacak olan ağaç çeşidi daha fazlayken sapta kullanılabilecek ağaç çeşidi daha kısıtlıdır. Sapta kullanılacak ağaç çeşidinin kısıtlı olmasının sebebi hem dayanaklı ve kırılgan olmayan ağaçların tercih edilmesidir. Sap ayarı ve sapta oluşabilecek gerilimlere dayanıklı sert bile olsa kolay kırılmayacak ağaçlar tercih edilmelidir.

Gitarlarda kullanılan ağaçların, gitar tonuna etkisine ise buradan ulaşabilirsiniz; Gitar Ağaçlarının Gitar Tonuna Etkisi

Sapta kullanılan ağaçları akçaağaç, maun ve korina olarak sıralayabiliriz.

Gitarın gövdesi için genellikle tercih edilen ağaçları sıralamak gerekirse;

1: Maun

2: Akçağaç şapkalı maun

3: Akçağaç

4: Kızılağaç

5: Bataklık meşesi

6: Dişbudak

7: Ceviz

8: Korina

9: Wenge

10: Kaliteli çamlar

11: Koa

Gitar sapı yapımında kullanılan ağaçlarla ilgili yazımıza Sap Ağaçları‘ na tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gitar gövdesi yapımında kullanılan ağaçlarla ilgili yazımıza Gövde Ağaçları‘ na tıklayarak ulaşabilirsiniz.

G