Saksafon denildiğinde aklınıza sadece 1 çeşit saksafon geliyorsa yanılıyorsunuz, saksafonların çeşitleri bulunmaktadır, farklı saksafon türleri ve farklı saksafon tipleri bulunmaktadır.

saksafon-türleri-nelerdir

Saksafon boyutlarına göre değişkenlik gösterir. Boyutları değişik olan saksafonlar boyutlarının değişkenliği ile tonları da değişkenlik gösterir.  En ince sesler soprano, orta sesler alto, daha kalın sesler ise tenor ile çıkarılmaktadır.Bu noktada şunu belirtmeliyiz ki tenorun sesi altoya nazaran daha kalın olmaktadır.

Ayrıca saksafona başlarken önce alto saksafonla başlamalısınız denir fakat böyle bir şey çok da söz konusu değildir. Alto saksafon daha hafiftir ve biraz daha küçüktür bu sebeple taşıması daha kolaydır, çalarken saksafonun ağırlığından pek fazla yorulmazsınız bu sebeple de bir çok insan önce alto saksafonla başlamalısın demektedir fakat saksafon çalarken tercihinizi saksafonun boyutuna göre değil sevdiğiniz sese göre yapmanız daha doğru olacaktır.

Saksafonları en küçüğünden en büyüğüne doğru sıralarsak karşımıza şöyle bir tablo çıkar;

Kontrabas, Bas, Bariton, Tenor, C-ezgi, Alto, F mezzo – soprano, C soprano ve Sopranino saksafon olarak sıralanır. Soprano, Alto, Tenor ve Bariton saksafon çeşitleri en çok kullanılan saksafon türleridir. Bunların aralarında ki temel farklar Bariton ve Alto saksafon türlerinin mi bemol olmasının yanında tenor, ve soprano saksafon türlerinin ise si bemol transpoze olmasının yanında, ses aralıklarıdır. Saksafon türleri tizden pese doğru sıralandığında tenor, soprano, altodan sonra gelmekte, bariton türünden ise önce gelmektedir. Soprano saksafon, alto saksafon ve tenor saksafonun 2.5 oktavlık bir ses genişli olduğu bilinmelidir. Şimdi de tek saksafon çeşitlerine bakalım.

saksafon-çeşitleri-nelerdir

Soprano Saksafon : 1960’lardan sonraki dönemde caz müzikte belli ölçüde olmak üzere yaygınlık kazanmıştır. En çok çalınan saksafon çeşitlerinden bir tanesidir.

Alto Saksafon : Saksafon çalmaya hevesi olanlar için, yani saksafon çalmak isteyenler için boyut açısından en uygun saksafon türüdür. Safsafon çalmaya yeni başlayanlar genel olarak alto saksafondan başlarlar ve deneyim kazandıktan sonra da tenor veya bariton ile çalmaya devam ederler.

Tenor Saksafon : Uzunluğu 81 cm olan üflemeli türdendir. Bu saksafon genellikle caz müzik için kullanılır.

Bariton Saksafon : Bu saksafon çeşidi tenor saksafona kıyasla daha düşük tonları çıkarabilir. Alto saksafon türüne kıyasla da bir oktav daha düşük tonları çıkarabilir.

Bas Saksafon : Büyükçe  saksafon orkestraları haricinde nadir olarak kullanılan bir türdür.