Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Saksafon Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler konusunu ele alacağız.. Saksafon çalmaya başlarken bir gecede enstrümana hakim olmayı bekleyemezsiniz. Gerçek şu ki, hangi eğitimi ya da saksafonu alırsanız alın iyi bir saksafoncu olmadan önce çok fazla pratik ve özveri gerektirir. 

Saksafonu kendi başınıza veya özel bir sanat merkezinde öğreniyor olsanız da, zaman geçtikçe saksafon çalmakta daha rahat hissedeceksiniz.Fakat yine de ilk adımı atarken bilmeniz gereken bazı detaylar vardır ve eminiz ki bunları merak ediyorsunuz. Örneğin duruş ve enstrümanınızı nasıl temiz tutacağınız gibi şeyleri merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz. 

Saksafon Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşın ve randevu alın!

Saksafon Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler

En Önemli Terim Embouchure

Saksafon Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Saksafon Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Basitçe söylemek gerekirse, embouchure ağzınızla yaptığınız şeydir; bu nedenle, saksafonla ilgili embouchure, saksafon çalarken ağzınızla yaptığınız şeydir. Doğru embouchure’u öğrenmek, enstrümanı öğrenmenin en karmaşık kısımlarından biri olabilir ve bu, iyi bir zaman harcayacağınız bir şeydir.

Çeşitli embouchure stilleri olmasına rağmen, çoğu saksafoncu çalma sırasında bir türe bağlı kalma eğilimindedir. Embouchure’larını güçlendirmekle ilgilenenler, güç oluşturmaya yardımcı olabilecek egzersizleri tamamlayabilir. Bu aynı zamanda öğretmeninizin size yardımcı olması gereken bir şeydir.

Saksafonu Elinize Almadan Pratik Yapmak

Saksafon Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Saksafon Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Kulağa ne kadar garip gelse de, saksafonunuzu kasadan çıkarmadan pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Dudak egzersizleri şeklinde yapılan bu “uygulama”, dudaklarınızı ağızlığa yerleştirmeye hazırlayacaktır.

Çoğu egzersiz embouchure’a odaklansa da, bazıları genel olarak gücünüzü arttırmaya odaklanır. Öğretmeniniz bazı alıştırmalar boyunca size rehberlik edebilmelidir, ancak bu arada burada kendi başınıza kolayca yapabileceğiniz bir tane var. İlk olarak, “m ” harfini söyleyin ve “mmm” kısmına geldiğinizde durun, neredeyse mırıldanıyormuşsunuz gibi. Oradan dudaklarınızı bu pozisyonda tutun ve aynı anda mırıldanıp üfleyin. 

Doğru Nefes Ve Duruş

Saksafon Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Saksafon Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Saksafonunuzu almadan önce oturun ve birkaç derin, tam nefes alın. Bu nefes egzersizleri sırasında, havayı asla içeride tutmamalısınız, aksine müziğin temposunu teneffüs etme ve havayı neredeyse anında üfleme alışkanlığına girmelisiniz.

Duruşa gelince, ayakta dururken her zaman saksafon çalmaya çalışmalısınız. Çalma sırasında oturmayı tercih ederseniz, ayaklarınızı yerde tuttuğunuzdan ve her zaman sandalyenin veya yatağın kenarına oturduğunuzdan emin olun. Son olarak, saksafonunuzu asla çok sıkı tutmayın. Saksafonu sol elinizle desteklemeli ve sağ elinizi enstrümanın geri kalanında gezinmek için serbest bırakmalısınız.

Saksafon Çalarken Ağız Temizliğinize Dikkat Edin

Saksafon Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Saksafon Çalmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Daha az bilinen ama çok önemli bir ipucu, saksafon çalmadan önce her zaman dişlerinizi fırçalamaktır. Bu özellikle şekerli yiyecek ve içecekler yiyorsanız veya içiyorsanız önemlidir. Şeker ve tükürük, pedlerinizde birikebilecek ve yapışmasına neden olabilecek hoş olmayan bir kombinasyondur.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Şan hakkında tüm sorun ve soru işaretleriniz için hemen bizlere ulaşabilir ve hepsini ücretsiz bir şekilde giderebiliriniz..