yan-flüt-nasıl-üflenirYan flüte üflemek kolaydır, fakat yan flüte üfleyerek ses çıkarabilmek için biraz zaman ve sabır gerekmektedir. Kimi zaman 1 dakikada kimi zaman 10 dakikada ses çıkarılabilmektedir ama doğru bir yan flüt eğitimiyle kesinlikle yan flütten hemen ses çıkarabilmeniz mümkündür. Yazımızın sonundaki videodan yan flüt üfleme tekniğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Yan Flüt Üflerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazen sadece ağız kısmını kullanarak sesler çıkarmaya çalışabilirsiniz, fakat işin içine tuşlar girdiği zaman, bazıları zorlanabiliyor, bu yüzden öncelikle hem nefesinizi eğitmek, hem diyaframı geliştirmek, aynı zamanda ses çıkarabilmeniz için ağız bölümü ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ağız bölümünü dudağınıza yakın götürüyorsunuz ve hem içe doğru çevirerek hemde dışa doğru çevirerek içine nefes üfleyip öncelikle hem tiz hemde pes sesler veya sadece normal bir ses çıkarmaya çalışabilirsiniz.

Bunu becerebildikten sonra, flütün diğer kısımlarını ağız kısmına birleştirerek farklı notalar üflemeye çalışabilirsiniz. Notaları üflemeyi öğrenirken en önemlisi bir tane nota ile başlayarak birer tane nota eklemektir. Bir tane oktavı öğrendikten sonra ise her şey çok daha kolay oluyor. Eğer yinede zorlanıyorsanız, tekrar diğer parçaları çıkarıp bir süre sadece ağız kısmı ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde hem nefesinizi eğitmiş, hemde diyaframınızı çalıştırmış oluyorsunuz, çünkü flüt çalarken diyafram çok önemlidir ve her zaman kullanmanız gereken bir kastır. Müzikte ve özellikle nefesli çalgılarda diyaframın çok önemli bir yeri olmaktadır. Ses çıkarmaya başardığınız zaman ve aynı şekilde flütü birleştirip ses çıkardığınız zaman, notaları tek tek çalmaya başlayarak ses ve nefes kontrolü üzerinde çalışacaksınız.

Yan flüt çalmayı öğrenirken ciddi anlamda sabırlı olmanız gerekiyor. Yan flüt güzel bir müzik aletidir, fakat sabırlı olmadığınız sürece, flüt size yardımcı olmaz. Müzikte en önemli konu sabırdır ve özellikle nefesli çalgılar gibi, yan flütü eğer en iyi şekilde üflemeyi öğrenmek isterseniz, her şeyi adım adım yapmak zorundasınız.

Aşağıdaki yan flüt nasıl üflenir videosundan daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca yan flüt eğitimiyle ilgili diğer videolara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.