Erturgut Sanat ailesi bugün sizler için Saksafonun Efsane İsimlerini derledi.. Adolphe Sax saksafonu 1841’de icat ettiğinde, enstrümanın bir gün ne kadar popüler olacağını hayal bile edemezdi. Gitar, rock and roll’daki ana enstrüman olabilir, ancak saksafon birçok kişi tarafından cazın bel kemiği olarak kabul edilir. Oyuncuları tarihteki en yenilikçi ve yetenekli oyunculardan bazılarıydı ve müzikleri gelecek yüzyıllar boyunca bu nedenle yaşamaya devam da edecek.

Biz de bu nedenle saksafon çalmayı isteyen ya da bir süredir çalan ve bu enstrümanın kültürünü merak eden arkadaşlarımız için bu listeyi hazırladık. Yıllar boyunca sayısız saksafoncu olmasına rağmen, hiçbiri bu listedeki oyuncular kadar etkili olmamıştır. 

Saksafon Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermek hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Hazır mısınız? O halde başlayalım.

Saksafonun Efsane İsimleri

Coleman Hawkins

Saksafonun Efsane İsimleri
Coleman Hawkins

“Şahin” ve bazen “fasulye” lakaplı Coleman Randolph Hawkins, Amerikan tarihinin ilk önde gelen tenor saksafon müzisyenlerinden biriydi. Diğer saksafoncular önce gelse de, halkın gözünü gerçekten yakalayan ilk kişi Hawkins’ti. Tam tonu, hiç bitmeyen akıcı çizgileri ve ağır vibratosu ile cazın en tanınmış seslerinden birine sahipti.

Öncelikle swing ve caz türlerindeki çalışmalarıyla tanınırken, bebop’un gelişiminde de parmağı vardı. Birden fazla türün öncüsü olan Hawkins, caz üzerinde sadece birkaç kişinin rakip olabileceği bir etkiye sahipti.

Coleman Hawkins

Saksafonun Efsane İsimleri
Coleman Hawkins

Bebop’un en büyük atalarından biri olan Charlie Parker, birçok kişi tarafından en iyi caz saksafoncusu kabul ediliyor.

Parker, son derece hızlı bir virtüözdü, devrimci harmonik fikirleri caza soktu ve hatta klasik ve Latin etkilerinin türe dahil edilmesine öncülük etmesine yardımcı oldu. Başlangıçta caz eleştirmenleri ve müzisyenleri tarafından beğenilmeyen biri olmasına rağmen, onun bop yenilikleri sonunda cazda bir dayanak noktası haline geldi.

Eşsiz kompozisyon tarzı, orijinal melodilerin mevcut caz formları ve standartları üzerinde enterpolasyonunu içeriyordu.

John Coltrane

Saksafonun Efsane İsimleri
John Coltrane

Tarihin en üretken caz sanatçılarından biri olarak kabul edilen John Coltrane, cazın gelişimine en büyük katkılardan bazılarını yaptı. Bebop, hard bop ve Jazz’ın seçkin oyuncularından biri olarak, farklı müzik modlarının kullanımının geliştirilmesinde etkili oldu ve Miles Davis, Thelonius Monk ve Charlie Parker ile sık sık işbirliği yaptı.

Lester Young

Saksafonun Efsane İsimleri
Lester Young

30’lu ve 40’lı yılların saksafoncuları keskin ve sinirli bir tonu tercih ederken, tenor saksafoncu Lester Young daha sıcak ve rahat bir sesi tercih etti. Bir şarkıya saldırmak yerine, saksafonu şarkının üzerinde kolaylıkla süzüldü. Kalçasıyla, içe dönük tarzıyla ve saksafonunu ağzına yana yatırmasıyla tanınan Young, müzikle ilişkilendirilen yenilikçi jargonun çoğunu icat etti. 

1909 doğumlu Young, Kont Basie’nin orkestrasının bir üyesi olarak öne çıktı ve Billie Holiday’i Fine and Mellow da dahil olmak üzere birçok kayda değer kayıtta mükemmel bir şekilde destekledi. Yumuşak, kendine özgü bir üslupla, sadece salıncak döneminin en önemli müzisyenlerinden biri değildi, aynı zamanda Young, türün icat edilmesinden birkaç on yıl önce serin cazın sesini tanımlamaya yardımcı oldu.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!