Erturgut Sanat ailesi bugün sizler için Saksafon Eğitiminde Başarılı Olmanın Yolları konusunu ele alıyoru.. Saksafon, belki piyano ya da gitar kadar eski bir enstrüman olmasa da özellikle son yüzyılda neredeyse her müzik türünde kullanılan bir enstrümandır. Hem çalarken ortaya çıkan estetik görüntü hem de sesiyle milyonlarca insanı kendine hayran bırakır. Peki saksafon çalarken daha başarılı olmanın 3 yolunu size söyleyeceğiz desek ne dersiniz? 

Eğer bu cümle sizi heyecanlandırıyorsa ya da yalnızca saksafona dair daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen bir müzik meraklısıysanız bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için saksafon çalarken başarılı olmanın 3 yolunu açıklayacağız.

Saksafon Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!!

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Saksafon Eğitiminde Başarılı Olmanın Yolları

Her Zaman Doğru Tonda Olduğunuzdan Emin Olun  

Soprano, alto veya tenor saksafonunuzda bir dizi nota çalabildikten sonra, uyum içinde çaldığınızdan nasıl emin olacağınızı merak ediyor musunuz?

Saksafon Eğitiminde Başarılı Olmanın Yolları
Saksafon Eğitiminde Başarılı Olmanın Yolları

Uyum içinde olmak için süslü kelime, saksafonunuzun perdesinin doğruluğunu ifade eden tonlamadır. Tonlamanızı uygulamak için sayısız yol var ama hangisi en eğlenceli? Tabi ki hepsi birbirinden yararlı yollardır. Burada önemli olan sizin hangisini seçeceğinizdir. 

Tonlamanızı geliştirmek saksafon çalmanız için büyük bir fark yaratacaktır ve diğer müzisyenlerle birlikte çalarken son derece yararlıdır.

Sihirli Kelime Embouchure      

Saksafon Eğitiminde Başarılı Olmanın Yolları

İşte saksafon çalmayı öğrenirken karşılaşacağınız başka bir süslü kelime. Embouchure kelimesi Fransızca ağız kelimesinden (“bouche”) türetilmiştir ve özellikle sesin üretimini etkilediği için bir oyuncunun ağzını bir pirinç veya üflemeli çalgının ağızlığına uygulama şeklini ifade eder.

Embouchure kaslarınızı egzersiz yapmak, saksafondaki tonunuzu ve dayanıklılığınızı büyük ölçüde artıracaktır. Ama en baştan başlayarak her bir egzersizi sabırla uygulamak ve bunu devamlı hale getirmek asıl önemli olan noktadır. Çünkü bir egzersizi tamamlamadan diğerine geçmek size yalnızca daha yavaş bir gelişim, daha da kötüsü boşluklar sunar.

Bir Grubun Parçası Olmak Her Zaman İyidir

Müzik, benzer düşünen müzisyenlerle birlikte yapıldığında en eğlenceli hale gelir ve motivasyonunuzu daha da artıracak bir durumdur. Bir grupta, orkestrada veya toplulukta çalmak saksafon becerilerinizi daha hızlı geliştirecektir.  

Bir grubun parçası olmak grubun en iyisi de en amatörü de olsanız sizin için aynı şekilde değerlidir. Bir grubun en iyisi iseniz grup üyelerinizi sizin seviyenize çıkarmak için çabalarsınız. Bir diğer yandan bir grubun en amatör üyesiyseniz de diğer üyelere yetişmek için motivasyon ve çalışma hırsı duyarsanız. 

Sonuç olarak saksafon çalmak için bu 3 önemli adım tabi ki tek başına yeterli değildir. Ancak bu adımları doğru atmak ve ilerlemeye başlamak istediğiniz seviyede saksafon çalmak için son derece önemlidir. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezimize sohbet etmek için de bekleriz!