Org Nedir?

Bugün sizler için yaptığımız uzun süreli araştırmalar ve yıllar sayesinde edindiğimiz tecrübelerimiz ile klavyenin nasıl çalınabileceğini, tescillenmiş bilgiler dahilinde açıklayacağız.

Bu yazıda bulunan bütün bilgiler yılların vermiş olduğu tecrübeler ve uzun süreli araştırmalar dahilinde derlenmiştir, dolayısı ile bu bilgilere rahatlıkla güvenebilirsiniz.

Eğer bu yazıda bulunan bilgileri eksiksiz olarak uygulayarak çalmaya çalışırsanız, çok kısa bir süre içerisinde enstrüman çalma konusunda geliştiğinizi gözlemleyebilirsiniz.

Erturgut sanat merkezindeki kurslar hakkında hazırladığımız videomuzu izlemek için tıklayınız.

Ancak bu yazıda bulunanları yapmaz ve bir çok hata uygularsanız, çok kısa bir süre içerisinde öğrenebileceğiniz org‘u, çok uzun sürelerde öğrenmek zorunda kalırsınız.

Org-Nasıl-Çalınır

Bu yazıda bulunan konular şunlardır;

♦ Nasıl Çalınır?

♦ Çalarken Oturma Pozisyonu

♦ Sürekli Egzersiz Uygulamak

Dilerseniz sizler için yaptığımız uzun süreli araştırmalar ve yıllar sayesinde edindiğimiz tecrübelerimiz ile enstrümanın nasıl çalınabileceği konusunu, tescillenmiş bilgiler ile açıklamaya başlayalım.

Dediğimiz gibi bu yazıda bulunan profesyonel araştırmalar doğrultusunda sizlere sunulan bilgileri uygulamamaya özen gösterirseniz, kendiniz için çok uygun, kaliteli ve profesyonel bir enstrüman öğrenme süreci hazırlarsınız, bunun sonucunda da org çalmayı çok güzel bir şekilde öğrenebilirsiniz.


Org Nasıl Çalınır?

Çalmayı öğrenirken çok fazla hata yapılmaktadır. Özellikle ülkemizdeki insanların genel düşüncesinde her zaman “Hiç durmadan çalışırsam, çok daha fazla başarılı olurum” düşüncesi mevcut olduğu için, müzisyenler ilk başlarda aldıkları enstrümanlara çok fazla yüklenirler ve bu yüklenme, müzisyenin canını sıkmasından öteye gidemez.

Müzisyenlerin, enstrümanlarına ayırdıkları zaman, yaşamak için ayırdıkları zamanın küçük bir kısmını kaplamalıdır, en azından eğitim süresince.

Yeni müzisyen adaylatı bu şekilde çalışmayıp, gününün 10 saatini enstrümana ayırdığı için dolayısı ile bu yazıda bulunan bilgiler onlar için çok da fazla işe yaramıyor. Sizin yapmanız gereken şey, size sunduğumuz egzersizleri günlük en az 1 en fazla 2 saat olmak üzere, molalar vererek uygulamanızdır.

Bunun üstüne çıkar ya da altında kalırsanız eğitim sürecinize hiç bir katkıda bulunmadığınız gibi, eğitim sürecinize zarar da vermiş olursunuz.

Org Çalarken Oturma Pozisyonu

Org-Çalarken-Oturma-Pozisyonu-min

Oturarak çalınabilen her enstrüman için geçerli olan oturma pozisyonu konusu, gerçekten çok önem vermeniz gereken bir konudur.

Eğer oturma pozisyonunuzu doğru bir şekilde ayarlayamazsanız, enstrümanı kaliteli, performans dolu ve rahat bir şekilde çalamaz ayrıca vücudunuza kalıcı hasarlar verebilirsiniz.

Oturma pozisyonunuzu ayarlamadan saatlerce enstrümanı çalmak, sizin kemiklerinize, vücudunuzun iskeletine ve bir takım daha konuda zararlar verebilir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi vücudunuzun üst kısmının tamamen dik olması, ayaklarınızın yere basması ve rahat olmanız gerekmektedir. Dirsekleriniz biraz bükük bir şekilde, ellerinizde ise birer elme varmış gibi enstrümanızın klavyesinden biraz havada durması gerekmektedir.

Eğer bu hususları yerine getirmeden piyano çalmaya çalışırsanız, ne yazık ki ne güzel enstrüman çalabilirsiniz, ne de sağlığınız için iyi bir şey yaparsınız. Oturma pozisyonunuza dikkat edin!

Sürekli Egzersiz Uygulamak

Sürekli-Egzersiz-Uygulamak

Her enstrümanda ve öğrenilmeye çalışılan, uygulamalı etkinliklerde olduğu gibi, öğrenmek istiyorsanız sürekli egzersiz yapmalısınız. Fakat burada kullandığımız “Sürekli” kelimesi “Hiç durmadan, aralıksık 10 saat çalışmak” anlamında kullanılmamaktadır.

Burada ki sürekli, düzenli ve disiplinli kelimelerinin birleşimi anlamında kullanılmaktadır. Günde en az 1, en fazla 2 saat olmak üzere, orgunuz ile haşır neşir olmalı, verilen veya öğrendiğiniz egzersizleri uygulamalı, düzenli bir şekilde çalmalısınız.

Bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, enstrüman egzersizlerinizi, spora gider gibi düzenli olarak yapmalı, sporda yapılan diyetleri de müzik dinleyerek uygulamalısınız. Dolayısı ile orgunuzdan uzaklaşmamalı, içinizdeki çalma isteğini hiç bir zaman kaybetmemelisiniz.