Yeni Müzik Türlerini Keşfetmek

Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve müzik ile dolu yılların getirmiş olduğu tecrübelerimiz ile, yeni müzik tarzlarının nasıl keşfedilebilineceğinden bahsettiğimiz bir yazı hazırladık.

Bu yazıda bulunan yöntemleri uygulayarak, her ay yeni bir müzik türünü keşfedebilir bir hale geleceksiniz.

Erturgut sanat merkezi olarak yaptığımız coverı dinlemek için tıklayınız.

Nasıl ki yeni bir dil öğrenmek, yeni bir insan olabilmek anlamına geliyorsa, yeni bir müzik türü öğrenebilmek de yeni bir müzisyen ya da daha gelişmiş ve açık bir müzisyen olabilmek anlamına gelmektedir.

Dolayısı ile her müzik tarzına bakmalı, beğendiklerinizi ayıklayıp, dinleyebildiğiniz müzik türleri yelpazenizi olabildiğince geliştirmelisiniz.

Yeni-Müzik-Türlerini-Keşfetmek

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

♦ Yeni Müzik Türlerini Keşfetmek

♦ Daha Önceden Bulduğunuz Şarkıları Kategorize Etmek

♦ Araştırmalar Yapmak

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve müzik ile dolu yılların getirmiş olduğu tecrübelerimiz ile, yeni müzik tarzlarının nasıl keşfedilebilineceğinden bahsettiğimiz “Yeni Müzik Türlerini Keşfetmek” isimli bol detaylı ve bilgi dolu yazımıza geçiş yapalım.


Yeni Müzik Türlerini Keşfetmek

Yeni müzik türlerini keşfetmek oldukça önemli bir konudur. Ne kadar çok müzik türü bilir, dinler ve o müzik türüne hakim olursanız sizin ve müzisyenlik kariyeriniz için yararlı bir durum olur.

Yeni müzik türlerini keşfedebilmek için uygulayabileceğiniz bir çok yöntem vardır fakat bunların en başında tabi ki de “Sürekli müzik dinlemek” gelmektedir.

Eğer günlük hayatınızda müzik dinlemiyorsanız, her boşluk bulduğunuzda müzik dinlemek istemiyorsanız, yeni müzik türlerini keşfetme ihtimaliniz, dinleyen birisine nazaran daha az olacaktır.

Sürekli müzik dinleyen bir insana günümüzde “Asosyal” gibi yakıştırmalar yapıldığını gören ben, sizlere demek istiyorum ki “Dinleyin”, lütfen müzik dinleyin.

Çünkü bazı durumlarda kendimizi ifade edemiyoruz ya da ifade etmek istemiyoruz, bazı tepkileri göstermiyor ya da gösteremiyoruz ve bu konuda bizi çok fazla anlayan insan bulamayabiliyoruz fakat dinlediğimiz müzikler, sözleri, melodileri bizi anlıyor ve bize sarılıyorlar.

Dolayısı ile dinlediğiniz müzikler sizi hem dinlendiriyor hem de eğlendiriyor.

Daha Önceden Bulduğunuz Şarkıları Kategorize Etmek

Daha-Önceden-Bulduğunuz-Şarkıları-Kategorize-Etmek

Yeni müzik türlerini keşfedebilmek için öncelikle elinizde bulunan, hali hazırda dinliyor olduğunuz ya da daha önceden dinlediğiniz şarkıları kategorize edip, onların türlerini öğrenmelisiniz.

Bir şeyi öğrenebilmek için öncelikler neleri biraz bildiğinizi kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak, sizlerin elinde bulunan müzik türlerini daha iyi tanımanıza yardımcı olarak, yeni müzik türlerine kapılarınızı açık bırakmanıza sebebiyet verecektir.

Dolayısı ile kısa bir süre içerisinde yeni müzik türlerini, müzik listenize eklemiş olacaksınız. Aynı zamanda bunu yaparken dinlediğiniz müzik türlerini icra eden diğer grupları ya da sanatçıları da keşfetmeyi unutmayın ve bu grup ya da kişileri de listenize ekleyin.

Bunu yapmak hem yeni müzik türlerini keşfetmenize hem de hali hazırda dinlediğinizi müzik türlerini icra eden kişi sayısını, kendi müzik zevkinizde arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Araştırmalar Yapmak

Araştırmalar-Yapmak

Sadece yeni müzik türlerini değil kendi dinlemiş olduğunuz müzik türlerini de anlayabilmeniz, tanıyabilmeniz için yapmanız gereken en önemli eylem, tabi ki de araştırma yapmaktır.

Kendi müzik türünüzün tarihini, varoluş amacını anlamak, o türün şarkılarını dinlerken, daha fazla şey anlamanıza ve farklı duyguları da hissedebilmenize yardımcı olacaktır.

Kendi dinlediğiniz müzik türlerinin dışında diğer müzik türlerini araştırmak tabi ki de sizlere kısa süre içerisinde bir çok müzik türünü katmaya yardımcı olacaktır.

Demem o ki, konu hangi konu olursa olsun, kendinize bir şeyler katmak istiyorsanız, mutlaka araştırmalar yapmalısınız.

Yüzeysel araştırmalar değil, derinlemesine araştırmalar yaparak hem kendinizi hem de istediğiniz hedefleri geliştirmiş olursunuz.