Keman Tarihi 1
Keman Tarihi

Modern kemanın varoluşu, Avrupa’da 9. yüzyılın başlarında bulunan” Lir” olarak bilinen eski bir antik Yunan enstrümanına borçlu olduğunu biliyor muydunuz?. Armut biçimli olan Lir enstrümanı dik olarak çalınıyordu ve eğildi.

11. Yy. da Batı Avrupa’ya tanıtılan bir Arap keman olan İki Telli Haham ile İspanya’da 11. Yy. ve 13. Yy. arasında Haçlı Seferleri sonucunda ortaya çıkan Rebec’ in de etkisi modern Kemanda gözlemlenmektedir

İtalyan keman yapımının klasik ustalık dönemi 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar uzanır.

Keman tarihi hakında video link için tıklayınız.

Kuzey İtalya’nın 200 yıl kadar süren “altın çağ” aralığının ilk bölümünde luthier (telli müzik aleti yapan kişi) becerisinde olan iki bölgesi vardı: Brescia ve Cremona. Milano ve Venedik telli çalgı yapımı için de önemli yerlerdi. İlk olarak Brescia ortaya çıktı ve ünlü telli çalgı okulu ve atölyesi olarak yenilikçi ve yetenekli zanaatkârlar yetiştirdi.

Bazı Önemli Keman Luthierleri

Keman Tarihi: 2

Kemanın Gelişimi

Ünlü Luthierler arasında Antonio Stradivari ve Jacob Stainer ile birlikte Guarneri, Amati, da Salo, Ruggieri ve Micheli aileleri vardı.

Bugün hayatta kalan en eski iki keman örneği, 16. yüzyılın ortalarında Amati tarafından tasarlandı.

Bir diğer ünlü luthier olan Antonio Stradivari, ticaretini gerçekleştirdiği 18. yüzyılın büyük bir bölümünde aktif olan Andrea Amati’nin torunu Nicolo Amati’nin atölyesinde çırak olarak öğrendi. Antonia Stradivari, Amati ailesinin atölyesinde kazandığı yeteneğine ilave olarak vernik ve gövde tasarımında kendi keşiflerini ekleyerek üretim gerçekleşirdi.

Keman, Monteverdi gibi besteciler tarafından 1600’lü yıllarda orkestraların merkezi bir enstrüman olarak kullanılmıştır.

Yüzyıllar boyunca keman önemli ölçüde gelişti ve büyük bir dönüşüm geçirdi.  En kapsamlı değişiklik 1800’lü yıllarda, kemanın kabul edilen perdesindeki bir değişikliğin, neredeyse mevcut tüm kemanlarda luthier değişikliklerle sonuçlanmasıyla oldu.

Bu değişiklik sonucunda, boyuna ve klavyeye bir santimetre eklendi aynı zamanda daha fazla tel gerginliğine izin vermek için bas çubuğunun ağırlığı arttırıldı.

Antonio Stradivari tarafından 1716’da inşa edilmiş ve neredeyse hiç çalınmamış, enstrümanlarının yeni bir durumda nasıl göründüğüne ve kulağa nasıl geldiğine bir örnek olarak korunmuştur.

Stradivari Ailesinden olan Antonio Stradivari’ nin kemanı, İngiltere’deki Ashmolean Müzesi’nde yakın koruma altında saklanmaktadır.

Messiah-Salabue Stradivarius adı verilen bu eşsiz ve benzersiz değerli keman, Stradivarius’un atölyesini 1737’de ustanın ölümü üzerine bıraktı ve 20. yüzyılda müzeye bağış olarak gelmeden önce birkaç elden geçti.

Günümüzde modern materyaller ve yöntemler kullanarak altın dönem kemanlarının niteliklerini yeniden yaratmaya çalışmak için çok sayıda araştırma ve deneysel çalışmalar yapılsa da orijinal enstrümanlar hala çok değerlidir.

Günümüzde klasik kemanların yanında, elektro kemanlar ile yenilikçi tasarımlarla gelişmeye devam ediyor

Keman Bir Çok Müzik Dalında Kullanılmaktadır

Keman enstrüman olarak dünyada sadece klasik müzikte kullanılmamaktadır. Caz, rock, folk ve country müziklerinde de kullanılmaktadır.

Bir enstrümana ilgi duyuyorsanız onun tarihi ile de ilgileniyorsunuz demektir. Biz Erturgut Sanat Merkezi Olarak, sanatı ve sanatın her dalı ile ilgilenen sevgili dostlarımız ile bilgi paylaşımında bulunmaktan büyük mutluluk duymaktayız.

Keman hakkında daha fazla bilgiye erişmek istiyorsanız, sayfamızda onlarca yazımız bulunmaktadır. İlgilendiğiniz konuları aratarak konulara kolayca ulaşıp, keman hakkında araştırmalarınıza devam edebilirsiniz.

Sanat ve Sevgi ile kalın…