keman akorduKeman akordu nasıl yapılır? “Kemanda akort”

Yazımıza geçmeden sana bir önerimiz daha olacak, eğer kısa zamanda hızlıca keman çalmak istiyorsan, hazırladığımız keman dersi videolarını da izleyebilirsin, bu videolara keman kursu sayfamızın ortalarından ulaşabilirsin, bu yazıyı okuduktan sonra videoları da izlemeyi unutma. İşte videolar burada —> Keman Kursu İzmir

Sizler için hazırlamış olduğumuz ” keman akordu nasıl yapılır ? ”  yazımızda bulacağınız konu başlıkları aşağıdaki gibidir;

1. Keman akordu nedir ?
2. Keman akordu yapma programı ve keman akort programı indirme ve kullanma
3. Keman akort sesleri
4. Türk Müziği keman akordu ve Batı Müziği keman akordu

Keman Akordu Yazısının Özeti:

keman tellerinin isimleri

keman tellerinin isimleri

Kemanda tellerin sıralanışı yani keman akort sesleri kalın telden ince tele doğru Sol – Re – La – Mi şeklindedir ve notaların harf karşılıkları da sırasıyla kalın telden ince tele doğru G – D – A – E şeklindedir.

Ancak Batı müziği için geçerli olan bu keman akort sistemi Türk müziğinde farklılık göstermektedir. Türk müziği keman tel isimleri ise Do – Sol – Re – La ‘dır. Her iki akort düzeni de tam 5 li ses sistemine aittir.

Kemanın akordunu yapmak için bu sesler bir müzik aletinden alarak veya keman akort programı kullanarak yapabilirsiniz. Yazımızın devamında kemanın nasıl akort edildiği ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Yazımıza geçmeden önce, keman çalmaya dair çok faydalı içerikleri burada topladık, eminiz ki bunları okuduktan sonra belki de 4-5 kat daha iyi bir kemancı olacaksınız, işte o çok faydalı keman içerikleri –> Kemanla İlgili Çok Faydalı Yazılar

:::::::::::::::::: Kemanı akordu konusunda artık çekinmenize hiç gerek yok. 60 saniyede keman akort etmeyi kolayca öğrenmek!


Akort Nedir : 60 saniyede canavar gibi akort yapın

keman akordu nasıl yapılır

keman akordu nasıl yapılır

Öncelikle yazımıza ” akort nedir ? ” sorusunun cevabını vererek başlayalım. Sağlıklı bir müzik kulağı gelişimi ve çaldığımız enstrümandan en yüksek seviyede zevk almamız, hangi enstrüman olursa olsun, o enstrümana ait olarak belirlenmiş ses dizilerini kurallı bir şekilde ayarlamaktan geçiyor.

Akort kavramını ilk olarak öğrenmemiz keman çalmaya başladıysak kesinlikle gereklidir. Biliyorsunuz ki keman gibi perdesiz enstrümanlarda doğru sesi elde etmek oldukça zor. Bir de bunun üzerine o enstrümanı akortsuz çalmak, kötü seslerin ortaya çıkmasına, melodi bütünlüğünün bozulmasına neden olmaktadır.

Doğal olarak kötü seslerin ortaya çıkması da sizlerin motivasyonunuzun düşmesine ve zaman içerisinde enstrümandan soğumanıza neden olabilir.

Lafı daha da uzatmadan sizlere akort nedir sorusunun cevabını vererek yazımıza devam edelim.

Akord, müzik aletinin, örneğin kemanın, çalınması sırasında istenilen doğru notaları vermesi için yapılması gereken ayardır. Bu ayar kemanda telleri burgular yardımıyla sıkarak veya gevşeterek yapılır, ince ayar niteliğindeki ayar ise fixler yardımıyla yapılmaktadır.

Akord kavramıyla akor kavramı karıştırılmamalıdır, ikisi birbirinden farklı şeylerdir. Akor aynı anda en az 3 sesin birlikte tınlatılmasıdır. Akord ise kısaca müzik aletinin doğru sesleri verecek şekilde ayarlanmasıdır.

Çaldığınız müzik aletini akordsuz çalmanız kulağınızın yanlış sesler alışmasına sebep olacaktır, kesinlikle keman çalarken ilk önce kemanın akordunu kontrol etmelisiniz, bu tüm müzik aletleri için geçerlidir, ilk önce akordlu bir müzik aletiyle çalışmaya başlamalısınız.

Gelelim asıl konumuza “ Keman Nasıl Akord Edilir? ”. Başlangıçta kemanınızı akord ederken bilen birinden yardım almanız ve keman akordundan anlayan biriyle birlikte kemanınızı akord etmeniz daha sağlıklı olacaktır, her ne kadar keman nasıl akord edilir yazımızı okuyup keman akordu konusunda bilgi sahibi olsanız bile fark etmeden keman tellerini çok sıkarak kemanın telinin kopmasına sebep olabilirsiniz, bu yüzden kemanınızı ilk kez akord ederken eğer imkanınız varsa kemanın nasıl akord edildiğini bilen birinden destek alabilirsiniz.


Kemanı akord etmek için kullanabileceğimiz yöntemler 

keman akordu yaparken nelerden yararlanılır

keman akordu yaparken nelerden yararlanılır

Keman akordunu yapmak için birden fazla yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden bazılarını kendiniz de rahatlıkla uygulayabilirsiniz ancak bazı yöntemler için keman eğitimi aldığınız kişiden yardım istemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Keman akordu sırasında kullanabileceğiniz 3 önemli yöntemi sizlerle aşağıda paylaşıyoruz. Bu yöntemlerden ilkini, az öncede sizlere söylediğimiz gibi rahatlıkla kendi başınıza yapabilirsiniz. Ancak son iki madde için profesyonel bir yardım almanız gerekecektir. Bunun nedenini yazımızın içeriğinde sizlerle anlatacağız.

1. Tuner Yardımıyla Kemanı Akord etmek
2. Piyano yardımı ile keman akort etmek
3. Referans ses alarak keman akort ayarlama 

Bu üç keman akort yönteminden bize en uygun olanı kullanarak kemanı akort edebiliriz, fakat 2. ve 3. yöntemde dikkat etmemiz gereken keman akordu için referans ses alacağımız müzik aletinin de kesinlikle doğru akortlanmış olmasıdır. Ayrıca kemanı akord ederken batı müziği keman akort yöntemi ve Türk müziği keman akort yöntemi farklılık gösterecektir.

Türk Müziğinde notaları isimlendirirken bir farklılık olacaktır. Yazımızda Türk Müziği Keman Akordun da bahsetmeyeceğiz fakat ister batı müziği ister sanat müziği çalacak olun sizin tercih etmeniz gereken keman akordu Batı Müziği Keman Akord Sistemi’dir, aklınızı karıştırmamak için Türk Müziği keman akorduyla ilgili ayrıntıya girilmemiştir.

Yapmanız gereken akord sistemiyle ilgili bilgi aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir. Ayrıca ben kemanı akord ettim tamam dediğiniz çalabileceğiniz, seviyelere göre sıralanmış şarkı önerilerimiz de burada sizi bekliyor; Seviyelere Göre Çalınabilecek Kolay Keman Şarkıları

keman akortTuner yani akord cihazıyla keman akordu ve referans sesle keman akordu olmak üzere 2 keman akord yöntemini incelemeden önce kemanın akord sisteminden bahsedelim.

Batı müziği keman akord sistemine göre keman akordunu yaparken teller kalın telden ince tele doğru sırasıyla şöyle sıralanmaktadır;

Sol Teli
Re Teli
La Teli
Mi Teli

Kemanı akord ederken her telin ayarlanması gereken notalar bunlardır, sırasıyla yukarıdan aşağıya yani kemanda kalın telden ince tele doğru teller sol – re – la – mi şeklinde olmalıdır.

Kemana takabileceğiniz bir akort cihazı yerine aynı zamanda telefona indirebileceğiniz kemana kort programı ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayara da kurulabilen bu keman akordu ayarlama programı ; ap tunner ‘dir.

Bu program dışında yine tercih edebilecekleriniz arasında ; n-Track akort aleti , DaTuner Lite bulunmaktadır.


1. Tuner ( Akord Aleti ) kullanarak kemanı akord etme

Kemanı akord etmek için tuner kullanmamız gerekiyorsa öncelikle notaların harflerini bilmemiz gerekmektedir. Notalara karşılık gelen harfler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

dijital tuner ile keman akort etmek

dijital tuner ile keman akort etmek

Do – C     /   Re – D
Mi – E     /  Fa – F
Sol – G  /  La – A   /  Si – B

Kemanın kalından inceye doğru tellerini harf olarak sıralarsak karşımıza çıkan harfler G – D – A – E yani sol – re – la – mi olacaktır.

Tunerla akord için, eğer bir akord cihazımız yoksa telefonumuza bir tuner programı indirebiliriz, eğer telefonumuz tuner programını desteklemiyorsa bilgisayarımıza da bir tuner programı indirerek bilgisayarımızın mikrofonu aracılığıyla kemanımızı akord edebiliriz, yine de en sağlıklısı bir akord cihazı yani tuner satın almak ve akord aleti kullanarak kemanı akord etmektir.


Keman Akord Programı ve Keman Akord Programı İndirme

keman akordu programı

keman akordu programı

Eğer telefonunuza ya da bilgisayarınıza bir keman akord programı indirmek istiyorsanız size önerebileceğimiz bir keman akort programları AP Tuner’dır. AP Tuner akord programını ister bilgisayarınıza isterseniz de telefonunuza http://www.aptuner.com/aptuner_index.html linkinden indirebilirsiniz. Keman Akord Programı indir şeklinde arama yapanların işine yarayacak bir uygulamadır.

Tunerla akord ederken önce akord cihazını kemanın sesini iyi alacak şekilde kemanın yakınına koyuyoruz, etrafta başka müzik aletinin veya her hangi bir şeyin sesinin olmaması kemanı doğru akord etmek için daha iyi olacaktır, çünkü akord aleti diğer sesleri de algılayabileceği için kemanı yanlış akor etmenize sebep olabilir.

Tuner ı keman akordu için kemanın yanına koyduktan sonra öncelikle kemanın en ince teline yani mi teline vuruyoruz, mi teline vurduğumuzda doğru keman akordu durumunda akord cihazında E harfi çıkmalıdır. Eğer farklı bir harf çıkıyorsa duruma göre teli sıkmalı ya da gevşetmeliyiz.

Aşağıdaki harf sıralamasından bakarak gevşetip sıkmanız konusuna karar verebilirsiniz, eğer en alt tele vurduğunuzda E harfi yerine, F harfi çıkıyorsa yani aşağıdaki listeye göre olması gereken harf yerine bu harfin sağında kalan bir harf çıkıyorsa bu durumda teli gevşetmemiz gerekmektedir, eğer vurduğumuzda çıkan harf E harfi yerine D harfiyse bu durumda teli sıkmamız gerekmektedir.

A – B – C – D – E – F – G / A – B – C – D – E – F – G – A

En alt teli E harfine göre akordladıktan sonra bir üstündeki teli A harfine göre akordlamamız gerekmektedir yine aynı şekilde yukardaki notaların harf karşılıklarına bakarak doğru şekilde telleri gevşetip sıkarak kemanı akordlamamız gerekmektedir, A telini de akordladıktan sonra bir sonraki telimiz olan re telini de D harfine karşılık gelecek şekilde akordlamamız gerekmektedir. En üstteki en kalın telimiz olan sol telinde ise G harfi olacak şekilde kemanı akordlamamız gerekmektedir.

Ayrıca keman çalarken yapmanız gerekenler kadar, keman çalarken yapmamanız gerekenleri de bilmelisiniz; Keman Çalarken YAPILMAMASI gerekenler ( Keman Nasıl Çalınmaz?)


2. Piyanodan ya da başka bir müzik aletinden ses alarak kemanı akord etme

piyano yardımı ile keman akort etmek

piyano yardımı ile keman akort etmek

Artık kemanın boş tellerinin nota olarak isimlerini ve harf karşılıklarını biliyoruz, kalından inceye Sol(G) – Re(D) – La(A) – Mi(E) şeklinde sıralanmıştır.

Buna göre piyanodan veya diğer müzik aletinden gerekli notalara sırasıyla basarak, kulağımıza güvenerek kemanın tellerini akord edebiliriz, eğer başka bir müzik aletinde notaların yerlerini bilmiyorsak youtube gibi sitelere “ Violin Tune” – “Keman Akordu” – “Keman Telleri” – “Violin Strings” yazdığınızda karşınıza kemanın tellerinin tek tek sesleri çıkacaktır, bu sesleri tek tek dinleyerek kemanınızı akord edebilirsiniz, hatta bu sesleri telefonunuza kaydederek istediğiniz zaman kemanınızı akord edebilirsiniz.

Baştada belirttiğimiz gibi kemanınızı ilk kez akord ediyorsanız, keman akordunu bilen biriyle birlikte akord etmeniz daha sağlıklı olacaktır. İki yöntemi de kullanarak kemanınızı akord etmeyi denemelisiniz, akortsuz bir müzik aletiyle, akortsuz bir kemanla çalışma yapmamalı ve ilk olarak akordunun tam olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Keman akorduyla ilgili aklınıza takılan tüm sorular için Erturgut Sanat’a facebook üzerinden ulaşıp keman kursumuza sorularınızı sorabilirsiniz.

Ayrıca kemanla ilgili çok ilginç yazıları buradan okuyabilirsiniz; Kemanla İlgili Keyifli ve İlginç Bilgiler


3. Referans ses yardımı ile keman akordu yapmak

referans ses yardımı ile keman akort etmek

referans ses yardımı ile keman akort etmek

Referans ses alarak akort etme işlemi için müzik kulağınızın iyi bir seviyede olması gerekmektedir. Bunun temel nedeni, bu işlem sırasında herhangi bir kemana akort cihazı kullanılmayacağı için duyulan sesleri enstrüman üzerinde doğru yakalanması gerekmektedir.

Referans ses ile akort etme işlemi için piyano gibi başka bir müzik aletinden yararlanabileceğiniz gibi gitar gibi başka enstrümanları da kullanabilirsiniz. Eğer ki kullanabileceğiniz başka bir enstrüman yoksa diyapazon veya birini aradığınız zaman hattın bağlanması sırasında duyduğunuz sesi kullanabilirsiniz.

Diyapazon ; Titreştiği zaman belirli bir frekansta ses çıkmaktadır. U biçiminde olan bu araç ile keman akordu yapılabilir. Kısacası keman akort frekansını bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

İkinci bir yöntem ise arama sesidir. Birini aradığınız zaman gelen hat sesi La frekansındadır. Kemanın la telini bu şekilde akort ettikten sonra diğer telleri de rahat bir şekilde akort edebilirsiniz.

Bunu yaparken şu adımları kullanabilirsiniz ;

La telini akort ettikten sonra birinci pozisyonda la telindeki 3 parmak re notasına karşılık gelmektedir. Bu aynı zamanda kemanın bir üst telidir. Burada duyduğunuz re sesi ile bir üst teli akort edebilirsiniz.

La telinde 4.parmak ise mi notasına karşılık gelmektedir. Bu da kemanın en alt teli ile aynı notadır. En alt teli bu şekilde akort edebilirsiniz.

Ayrıca re telini akort ettikten sonra birinci pozisyonda 3.parmak sol notasıdır. Bu nota da aynı zamanda kemanın en üst teli ile aynıdır. En üst teli bu şekilde akort edebilirsiniz.

Bu yazımız içeriği boyunca sizlere akort nedir, keman akordu nasıl yapılır, akort yaparken nelerden yararlanılır konuları hakkında bilgi vermeyi amaçladık. Eğer okuduğunuz bu yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız sosyal medya hesaplarında paylaşmanızı rica ederiz.