gitar satın alElektro Gitar Satın Alma Rehberi

Elektro gitar satın almak istiyorsunuz fakat nasıl karar vereceksiniz nasıl bir gitar alacaksınız? Bütçenize en uygun, müzik tarzınıza en uygun gitar hangisi? Sizi uzun süre idare etsin, uzun süre kullanabileceğiniz hemen değiştirmeniz gerekmeyecek bir gitar hangisi?

Rock müziğe uygun veya metal müziğe uygun ya da alternatif müziğe uygun bir gitar? Gitarın sesi önemli olduğu kadar kesinlikle şekli de önemli, kulağa hitap ettiği kadar göze de hitap etmeli, aynı zamanda işçiliği de iyi olmalı, yapımında kullanılan malzemeler de iyi olmalı.

Piyasada çok uygun fiyatlı elektro gitarlar mevcut, hemen hemen 100 dolardan daha ucuz elektro gitarları sıfır olarak satın alabilmeniz mümkün fakat bu gitarlara verilen parayı çöpe atılmış para olarak düşünebilirsiniz çünkü almış olduğunuz gitar gerçekten verdiğiniz fiyat kadar hatta daha bile az bir değere sahip olacaktır. Başlangıçta uygun fiyatlı bir gitar alırım sonra daha iyi bir elektro gitar satın alırım diye düşünüyorsanız yine de iyi bir markanın uygun fiyatlı bir gitarını almanız daha sağlıklı olacaktır çünkü adı bilinen bu markalar, marka değerlerini sürdürebilmek adına kötü işçilik çıkarmayacaklar ve sizi başlangıç seviyesinde uzun süre idare edebilecek elektro gitarlar sunmaktadır.

Örneğin cort, ibanez gibi markalar piyasada çok fazla satılmaktadır ve verilen paranında hakkını veren gitarlardır, bu gitarlarla muadil bir çok kaliteli markaya ait elektro gitar bulunmaktadır.

Elektro gitar satın alırken öncelikle kendinize bir bütçe belirlemelisiniz, en azından kafanızda bir üst limit olmalı benim gitar için ayıracağım bütçe en az bu diyebileceğiniz bir rakam olmalı ve bizim önerimiz bu rakam en az 200 dolar ve üstü olmalıdır bu fiyatın altında alabileceğiniz gitarlar işinizi çok fazla görmeyecektir.


Piyasadaki başlıca gitar markaları aşağıdaki gibidir.

Ashton
Blade
Charvel
Cort
Crafter
DBZ
Epiphone
EVH
Extreme
Fender
Fender By Roland
Fujigen
G&L
Gain
Gibson
Godin
Gretsch
Heritage
Ibanez
Jackson
Jay Turser
Line 6
LTD
Nik Huber
Parker
PRS
Schecter
SGR by Schecter
Squier
Stagg
Swing
SX
Valencia
Vigier
Vox
Washburn
Yamaha

Bu markaların bir çok başlangıç gitarı olduğu gibi bir çok da çok üst seviye gitar bulunmaktadır, bu yazımızda size genel olarak bir çok tarza gidebilecek, “orta yollu” denilebilecek bir kaç gitar önerisinde bulunacağım fakat daha ayrıntılı bilgi isteyenler mail yoluyla ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirler.


Aşağıdaki listede önereceğim gitarlar 150 dolar ile 350 dolar arasında ki geniş bir aralık sayılır bu fiyat aralığı, tercih edebileceğiniz gitarlardır.

Cort G110
Cort X1
Squier Bullet Strat HSS
Cort CR50
Washburn RX12
Epiphone SG Special
Ibanez GAX30
Yamaha Pacifica 012
Cort KX5

Ayrıca Cort KX5 modeli gitardan bahsettiğimiz yazıya da bir göz gezdirebilirsiniz; Yeni Başlayanlara Uygun Elektro Gitar: Cort KX5


 

Eğer daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız öncelikle yapmak istediğiniz müzik tarzına tam olarak karar vermelisiniz ve gitar yapımında kullanılan ağaçları ve bu ağaçların ton olarak karakterlerini araştırmanız en doğrusu olacaktır. Size uygun karakterde ağaç seçimini yaptıktan sonra, gitarın çalım rahatlığı, üzerindeki manyetikler ( manyetikleri sonradan değiştirebilirsiniz ) ve son olarak da görselliğini göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilirsiniz ya da bütçeniz müsade ediyor ve gerekli bilgiye sahipseniz kendi seçimleriniz doğrultusunda kendinize özel bir elektro gitar yaptırabilirsiniz.

Aşağıdaki anahtar kelimeleri arıyorsanız doğru yerdesiniz;