Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Minör Gamları ele alacağız. Majör gamlar tipik olarak iyimser ve neşeli görünse de, minör gamlar daha hüzünlü, daha dramatik bir tona sahiptir. Minör gamları çalmayı öğrenmek, çalımlarınıza yeni ses ve duygu boyutları eklemenize yardımcı olacaktır.

Gitar gamlarını çalışmak sadece iyi bir kulak oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmaz, bu ölçüleri çalmak, gitar tekniklerinizde daha hızlı ve daha hassas olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sevdiğiniz şarkıları çalmanıza yardımcı olabilir ve kendi orijinal müziğinizi yaratmaya başlamanız için size bazı yapı taşları verebilir.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz.

Minör Gam Türleri

Birkaç farklı minör gam türü vardır. En yaygın minör gamı modellerinden üçü şunlardır:

• Doğal minör 
• Armonik minör 
• Melodik minör

Bu yazımızda bu üç minör modeli üzerinde yoğunlaşacağız..

Doğal Minör

Gitarda Minör Gamlar
Gitarda Minör Gamlar

Bahsedeceğimiz ilk minör gamı, üç minör gamının en kolayıdır; doğal minör gam. Doğal minör gamı, nota anahtarında herhangi bir değişiklik yapmadan belirli bir anahtardaki notlarla temsil edilir.

Bir gamın 1. (veya kök) notasından başlayarak, doğal minör gamı ​​aşağıdaki aralıklarla çalmak için bu formülü kullanırsınız:

🎼Tam Aralık 
🎼Yarım Aralık
🎼Tam Aralık 
🎼Tam Aralık 
🎼Yarım Aralık
🎼Tam Aralık 
🎼Tam Aralık

Örnek olarak en yaygın minör gamlarını incelemek için;

La Minör gamını incelemek için Buraya Tıklayın..

Si Minör gamını incelemek için Buraya Tıklayın..

Do Minör gamını incelemek için Buraya Tıklayın..

Re Minör gamını incelemek için Buraya Tıklayın..

Mi Minör gamını incelemek için Buraya Tıklayın..

Sol Minör gamını incelemek için Buraya Tıklayın..

Armonik Minör

Gitarda Minör Gamlar
Gitarda Minör Gamlar

Bir ölçeğin 1. (veya kök) notasından başlayarak, aşağıdaki aralıklarla harmonik minör gamını oluşturmak için bu formülü kullanırsınız:

🎼Tam Aralık 
🎼Yarım Aralık
🎼Tam Aralık 
🎼Tam Aralık 
🎼Yarım Aralık
🎼Tam Aralık + Yarım Aralık
🎼Yarım Aralık

Melodik Minör

Gitarda Minör Gamlar
Gitarda Minör Gamlar

Bu üç minör diziden en zoru melodik minör dizidir. 

Melodik minör gamın formülü, 6. ve 7. notaların her biri, notalar yükseldikçe ek bir yarım adım yukarı çıkarak çalınır. Bir dizinin ilk (veya kök) notasından başlayarak, melodik minör diziyi aşağıdaki aralıklarla oluşturmak için bu formülü kullanırsınız:

🎼Tam Aralık 
🎼Yarım Aralık
🎼Tam Aralık 
🎼Tam Aralık 
🎼Tam Aralık
🎼Tam Aralık + Yarım Aralık
🎼Yarım Aralık

Tavsiye

Gitar çalmayı öğrenmek zaman alır, bu yüzden sabırlı olun ve hedeflerinize bağlı kalın! minör gamlarını anlamak, gitarda ustalaşmanıza ve şarkıları yeni şekillerde çalmayı öğrenmenize yardımcı olabilir. Ayrıca kendi müziğinizi yaratmanıza ve gitar sololarını doğaçlamanıza yardımcı olacaktır..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!