Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Re Minör Gamı Nasıl Çalınır? konusunu ele alacağız.. Re minör gamını öğrenmek​ ​benzersiz bir ilerlemedir çünkü tarihsel olarak klasik besteciler onu en melankolik notalar dizisi olarak adlandırmışlardır, bu da onu bir şarkıda üzüntü ve kederi iletmek için mükemmel bir gam haline getirir. Re minör gamın duygusal aralığı ve çok yönlülüğü onu yeni gitaristlerin öğrenmesi için önemli bir gam haline getirir.

Re minör gamı, majör gamları çalmaya duygusal kontrast eklemek için mükemmeldir. Minör diziler, doğal minör dizi, armonik minör dizi ve melodik minör dizi olmak üzere üç dizi kalıbından oluşur. Ve çoğu büyük gamın popülaritesi gibi, re minör gamı da Santanan’ın “Black Magic Women”, Beyonce’nin “Crazy In Love”, Adele’in “Set Fire to the Rain” dahil olmak üzere kayıt endüstrisinin en popüler şarkılarından bazılarında kullanılmıştır.

Re minör gamında yedi nota vardır:

🎼D (Re)

🎼E (Mi)

🎼F (Fa)

🎼G (Sol)

🎼A (La)

🎼Bb (Si Bemol)

🎼C (Do)

Fa majör gamını incelediyseniz, onun re minör gamıyla aynı notadan oluştuğunu ancak farklı bir sırada olduğunu fark edeceksiniz. Bu benzerlik nedeniyle, Fa majör, Re minörün ilgili majörü olarak bilinir.

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Gitarda Re Minör Gamı

Açık Pozisyon

Gitarda Re Minör Gamı Nasıl Çalınır?

D minör gamını açık konumda düzgün bir şekilde çalmak için, ilk perdede notaları çalmak için işaret parmağınızı, ikinci perdede notalar için orta parmağınızı ve üçüncü perdede notalar için yüzük parmağınızı kullanmalısınız.

5. Pozisyon

Gitarda Re Minör Gamı Nasıl Çalınır?

D minör gamını beşinci pozisyonda çalmak için işaret parmağınız beşinci perdede, orta parmağınız altıncı perdede, yüzük parmağınız yedinci perdede ve serçe parmağınız sekizinci perdede kullanmalısınız.

Tavsiye

Gamları ezberlemenin en iyi yollarından biri onları tekrar tekrar çalmaktır. Yavaş başlayın ve her notayı temiz bir şekilde çaldığınızda ve doğru parmak yerleşimini kullandığınızdan emin olun. Parmaklarınızda aşinalık kazandıkça ve daha fazla güç ve el becerisi geliştirdikçe, gamları biraz daha hızlı çalmaya başlayabilirsiniz. Çalarken zaman kazanmanıza yardımcı olmak için, gamları uygularken bir metronom kullanmak faydalı olabilir.

Ayrıca, açık pozisyondan başlayarak beşinci veya öğrenmek isteyebileceğiniz herhangi bir ek pozisyona geçerek, re minör gamı pozisyonlarından bazılarını arka arkaya çalmak isteyebilirsiniz. (Burada anlatılanlardan çok daha fazlası var!) Çalarken, klavyenin farklı noktalarında aynı notaları çalarken perdedeki farklılıkları dinleyin.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!