Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Sol Minör Gamı Nasıl Çalınır? konusunu ele alacağız. Gitarda majör gamları öğrenmek ne kadar önemliyse, onların muadillerini yani minör gamları öğrenmek de bir o kadar önemlidir. Sol minör gamı, çalımlarına duygu ve huzur katmak isteyen gitaristler için mükemmel bir yürüyüştür. Üç farklı minör dizi kalıbı vardır; doğal minör dizi, armonik minör dizi ve melodik minör dizi. Ve çoğu majör gamın popülaritesi gibi (örneğin sol majör), sol minör de sık sık en sevilen şarkılarda kullanılır.

Sol minör gamında yedi nota vardır:

🎼G (Sol)
🎼A (La)
🎼Bb (Si Bemol)
🎼C (Do)
🎼D (Re)
🎼Eb (Mi Bemol)
🎼F (Fa)

Si bemol majör gamını okuduysanız, sol minör gamıyla aynı notaları içerdiğini ancak farklı bir nota dizilişinde olduğunu fark edeceksiniz. Bu benzerlik nedeniyle, si bemol majör, sol minörün ilgili majörü olarak bilinir.

Sol minör ölçeğini öğrenmenin basit bir yolu, gitar ölçeği diyagramlarını kullanmaktır. Bu diyagramlar gitarınızın klavyesini temsil eder. Aşağıdaki şemalarda, her nokta belirli bir perde ve tel üzerinde hangi notayı çalacağınızı gösterir. Tel üzerinde not bulunan bir nokta görürseniz, teli açık konumda çalın. Sarı noktalar, ölçeğin kök sesi gösterir. 

Gitar Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Gitarda Sol Minör Gamı

3. Pozisyon

Gitarda Sol Minör Gamı Nasıl Çalınır?

Sol minör ölçeğini 3. pozisyonda çalmak için, kalın mi telinin 3. perdesinde işaret parmağınızla başlayacaksınız. 4. perdedeki notaları çalmak için orta parmağınızı, 5. perdedeki notalar için yüzük parmağınızı ve 6. perdedeki notalar için serçe parmağınızı kullanmalısınız. 

5. Pozisyon

Gitarda Sol Minör Gamı Nasıl Çalınır?

Sol minör gamını 5. pozisyonda çalmak için işaret parmağınız 5. perdede, orta parmağınız 6. perdede, yüzük parmağınız 7. perdede ve serçe parmağınızı 8. perdeye yerleştirin. 

Gamlarınızı sık sık çalışmak, onları ezberlemenin en iyi yoludur. Yavaş başlayın ve doğru parmak yerleşimini kullanarak her notayı temiz bir şekilde çıkardığınızdan emin olun. Parmaklarınızı kuvvetlendirdikçe, notaları biraz daha hızlı ve daha güvenle oynamaya başlayacaksınız. gamları uygularken metronom kullanmak, gitar çalışırken zamanı korumaya odaklanmanıza da yardımcı olabilir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi / İzmir / Karşıyaka