yan-flüt

Yan Flüt Eğitiminde Bazı Önemli Tavsiyeler

–  Uzun süren bir çalışma süreci isteyen yan flüt; tekrarı, günlük çalışmalar (duruş, parmak, dil ve nota çalışması) gerektiği için ilk etapta  oldukça zorlayabilir. Pes edilmemeli çünkü bir süre sonra her şey kendiliğinden kolaylaşacaktır.

– Yan flüt çalabilmek için emek sarf etmek gerekir. Yan flütü elinize aldığınız anda doğru sesi çıkartmak için sabırlı olmalısınız. Tekniğinizi zamanla geliştirecek ve hiçbir probleminiz kalmayacaktır.

Nefes geliştirme egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin. Düzenli olarak her gün çalışın. Flütün doğru sesini öğrenmek için, gerekli kaynakları gözden geçirin. Efektlerin henüz kullanılmadığı daha yalın akustik sesleri dinleyiniz ve videolarını izleyiniz.

Flüt mekanizmasının kontrolünü sağlayın. Her bir parçayı siz oluşturacağınız için gerekli bilgiyi öğrenmelisiniz.

– Yan flüt çalmaya yeni başladığınızda yalnızca ağızlık ile uzun ses çalışmaları yapın. Kalın ses ve ince ses arasındaki farkları çözmeye çalışın.

– Hangi türde çalmak istiyor olursanız olun, pozisyonları doğru öğrenmeli ve doğru çalmaya özen gösterin.

Dil teknikleri konusunda aceleci olmayın. Bir bütünü parçalara bölmeyin. Nota çalışırken, nüansları ihmal etmeyin. Sesin bozulduğunu hissettiğinizde dinlenin.

Aynada kendinizi kontrol edin. Duruş pozisyonunuzu ayarlayın ve dik durun. Ayna ile de kontrolünüzü sağlayın.

– Başlangıçta yan flüdü hızlı çalmaya çalışmayın. Hızlı çalarak temiz olmayan diğer sesleri algılayamazsınız.

– Yan flüt dersi çalışmalarınız hobi amaçlı ise  günde en az yarım saat fakat profesyonel olmak istiyorsanız günde en az 2-3 saat yan flüt çalışması yapmalızınız. Ne kadar çok yan flüt çalışırsanız o kadar çok ilerlersiniz.