Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur? konusunu ele alacağız.. Yan Flüt için müzik okulundaysanız ya da konservatuardaysanız kendiniz için flüt repertuarını seçme şansınız olabilir. Amatör flütçüler bile muhtemelen bir noktada kendi parçalarını seçme şansına sahip olacaklar. Parça seçebilmek harika ama göründüğü kadar kolay değil.

Yan Flüt repertuarını seçerken icracıdan mekana kadar pek çok şeyi göz önünde bulundurmalısınız. Bazı parçalar belirli durumlarda daha uygundur, bu nedenle programınızı seçmeden önce farklı unsurlar üzerinde düşünmeniz gerekir. Buna daha detaylı bakalım. 

Yan Flüt Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Yan Flüt Repertuarı Nedir?

Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?
Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?

Yan Flüt repertuarı, enstrüman için solo çalışmalardan tam orkestra senfonilerine kadar her şeyi kapsar. Flüt repertuarını seçmek her zaman kolay değildir, ancak bir icracı ve öğretmen olarak öğrenilmesi gereken temel bir beceridir.

İstediğiniz veya elinizde bulunan enstrümantasyonu belirlemek, sizin veya öğrenciniz için doğru flüt parçasını seçmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde, sadece bölümlerden birini oynayacak kimsenin olmadığını öğrenmek için bir eser seçmezsiniz.

Solo Repertuarı

Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?
Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?

Solo repertuarında hem eşlikli eserler hem de refakatsiz eserler yer almaktadır. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, eşlik eden eserler ikinci bir bölüme sahiptir (genellikle piyano). Refakatsiz eserlerde ise piyano bölümü yoktur; onlar sadece flüt için geçerlidir.

Bir solo parça, bir stüdyo resitali, jüri veya başka bir halka açık performans için iyi olabilir. Piyanist olmadan performans sergileme esnekliği istiyorsanız, refakatsiz bir parça seçin. Bir piyanistle performans sergileyebildiğiniz zaman, eşlik edilen eserler bunun için harikadır.

Oda Müziği Repertuarı

Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?
Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?

Oda müziği tipik olarak piyano dışında en az bir enstrüman içerir, ancak piyano da topluluğun bir parçası olabilir. Ortak oda kurulumları, flüt düetleri, üçlüler ve dörtlülerin yanı sıra rüzgar beşlileri ve diğer karışık toplulukları içerir.

Küçük bir müzisyen grubunda çalabilmek, sahip olunması gereken harika bir beceridir. Bu gruplar genellikle bir orkestra şefinin yardımını gerektirecek kadar küçüktür, bu yüzden göz teması kurmak ve bir arada kalmak size ve diğer müzisyenlere kalmış.

Topluluk Müziği Repertuarı

Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?

Yan Flüt, hem orkestral hem de solo performans literatüründe ayrılmaz bir rol oynar. Diğer nefesli çalgılarla birlikte flütler orkestra dokusuna renk katar. Bir müzik topluluğunda, ya melodiyle ya da inen bir çizgiyle kemana benzer bir rol üstlenirler. Flüt için birçok ünlü orkestral alıntı varken, bu yazının amacı için daha küçük ölçekli çalışmalara odaklanacağız. Flüt için önemli orkestral eserler hakkında daha fazla ayrıntı istiyorsanız hemen bize ulaşın!

Seviyeye Göre Reperatuar Seçimi

Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?

Doğru flüt repertuarını seçmedeki en önemli faktörlerden biri, ister usta bir performans sanatçısı, ister öğrenci olun müzisyenin seviyesini göz önünde bulundurmaktır. Çok zor bir parça seçerseniz, öğrenme sürecinde sinir bozucu olacaktır. Öte yandan, çok kolay bir parça sıkıcı hale gelebilir.

Yan Flüt Seviyesi Nedir?

Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?

Flüt repertuarını seviyeye göre “derecelendirme” sistemi vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, yaygın bir sistem Ulusal Flüt Derneği’nin (NFA) sistemidir. NFA, farklı seviyelere dayalı repertuar kılavuzları yayınlamıştır ve bu seviyeler kapasite, anahtar imzalar, zaman işaretleri ve diğer tekniklere dayanmaktadır.

Hangi Seviyedesin?

Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?

En yüksek ve en düşük notlarınıza göre çalma seviyenizi belirlemek için NFA veya başka bir kuruluştan gelen kılavuzları kullanabilirsiniz. Seviyenizden emin değilseniz, öğretmeninize veya güvenilir bir flüt arkadaşınıza sorun. Hangi seviyede olduğunuzu bulmak için birlikte çalışarak o seviyeye uygun parçaları seçebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezinde ücretsiz deneme derslerimize katılarak ya da sadece kurumumuza bir kahve içmeye uğrayarak seviyeniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz..

Döneme Göre Repertuar Seçme

Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?

Flüt repertuarını seçmenin bir başka harika yolu da zaman dilimini dikkate almaktır. Farklı zaman dilimlerinde eserler çalabilmek, bir icracı olarak çok yönlülüğünüzü gösterecek ve bir müzik okuluna girmenize yardımcı olabilir. Birçok seçme, farklı dönemlerden zıt eserler ister, bu nedenle farklı dönemlere ait eserleri bilmek önemlidir.

Barok Dönemi

Barok flüt repertuarı tartışmasız inanılmaz önemlidir, bu konuda uzmanlaşmış flütçüler vardır. Bu, diğerlerinin yanı sıra Bach, Telemann ve Handel’in eserlerine yoğun bir şekilde odaklanan flütçüler olduğu anlamına gelir. Barok müziğe odaklanmayı seçseniz de seçmeseniz de, yine de bu dönemin en önemli eserlerinden bazılarını öğrenmelisiniz.

Klasik Dönem

İyi ya da kötü, Klasik dönemden bir ton flüt repertuarı yoktur. Elbette Mozart Concerti’miz var. Ancak, Klasik çağdan yaygın olarak çalınan bir ton başka eser yoktur. Ancak 19. yüzyılın sonlarına ait çok sayıda harika repertuarla bunu telafi ediyoruz.

Romantik Dönem

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında çok sayıda şaşırtıcı flüt repertuarı ortaya çıktı. Fransız ya da Romantik dönemden en az bir parça çalmadan flüt diploması alamazsınız.

20./21. Yüzyıl Dönemleri

Bu eserler Romantik dönemden günümüze kadar olan her şeyi içermektedir. Bu çalışmaların çoğu, internet dünyasında kamuya açık olarak mevcut olmasa da, bir kopyasına sahip olmak için küçük bir maliyete değer. Ayrıca bu dönem halen devam etmekte ve her yıl daha fazla eser eklenmektedir.

Bu çeşitlilik, herkes için bir şeyler olduğu anlamına gelir. Çağdaş müziği sevmediğinizi düşünüyorsanız, yeni bir şeye bir şans verin.

Yan Flüt Repertuarı Nasıl Oluşturulur?