Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Yan Flüt İçin Diyaframın Önemi konusunu alacağız.. Yan Flüt çalarken pek çok önemli noktaya dikkat etmemiz gerekir. Doğru bir tutuş, doğru dudak ve el pozisyonları, doğru notalara basmak… Fakat bütün bunlardan önce en çok dikkat etmemiz gereken şey hiç kuşkusuz doğru nefes almaktır. Bu nedenle yan flüt için diyaframın önemi son derece fazladır. 

Hal böyle olunca biz de yan flüt için diyaframın önemini anlatan bir yazı yazmaya karar verdik. Eğer siz de yan flüt çalmayı istiyor ya bir süredir yan flüt çalıyor ve diyaframınızı nasıl daha efektif kullanacağınızı merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre 

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Yan Flüt İçin Diyaframın Önemi

Yan Flüt İçin Hayati Önem Taşıyan Diyafram Nedir

Yan Flüt İçin Diyaframın Önemi
Yan Flüt İçin Diyaframın Önemi

Solunumda büyük etkisi olan diyafram, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu ayıran kas, kiriş karışımı bölme şeklinde bir tek yassı kastır. Aynı zamanda yapısal olarak diyafram altı lifle arkaya, altı lifle yanlara ve öne bağlıdır.

Genişlemesi dikey, doğal duruşu aşağıya bakan bir kubbe biçimindedir. Diyafram kasıldığı zaman kubbeliği azaldığı gibi göğsün alt bölümünde, yanlara ve arkaya doğru çapını büyütür. Bu da ciğerlere hava dolması için geniş bir boşluk oluşturur.

Tabi ki yalnızca gündelik hayatta değil üflemeli enstrümanları çalarken de diyaframın etkisi son derece büyüktür. Bunu rakamsal olarak açıklamak gerekirse diyafram, normal bir nefes alış veriş sırasında ortalama 12 milimetre daha zorladığımız bir solunumda ise 70-100 milimetre arasında genişleyebilir ki bu da flüt çalmak için bize gerekli olan havayı temin eder. 

Yan Flüt Çalarken Diyaframın Önemi

Yan Flüt İçin Diyaframın Önemi
Yan Flüt İçin Diyaframın Önemi

Flüt öğrenimine yeni başlayan bir öğrencilerin diyaframın flüt çalmadaki önemini anlamaları son derece önemlidir. Çünkü bu önemi anladığımız zaman ilk senelerden itibaren diyafram kasını güçlendirici çeşitli hareket ve egzersizler yapmak için yeterli motivasyonu kendimizde bulabiliriz.

Diyafram kasını güçlendirici çeşitli hareket ve egzersizler ve çalışmalar her gün düzenli olarak tekrar edilmeli, bir müzik parçası içerisinde diyaframın doğru kullanılıp, kullanılmadığı kontrol edilmelidir. Belirli bir süre sonra diyaframdan nefes alıp verme olayı motor davranış haline gelecektir.

Tabi ki bu kadar önemli olan diyafram nefesini kullanırken yapılan yanlışlar da vardır. Diyafram kullanarak üflemek teknikleri üzerine üretilen fikirlerden ortaya çıkan en önemli nokta, nefes alıp-verme sırasında omuzların yukarıya kaldırılmasının son derece yanlış olduğudur. Üfleme sırasında omuzların bilinçsizce yukarıya kaldırılması, havanın ciğerlerden kontrollü bir şekilde dışarıya verilmesini imkansız kılar. Aynı zamanda vücudun, dudak ve boğazın üfleme sırasında kasılması, seslerin titrek ve sıkı çıkmasına neden olur. Bu da yan flüt çalarken tonun ve entonasyonun gelişmesine en büyük engeldir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir