Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Yan Flüt Çeşitlerini konu alacağız.. Yan Flüte aşina olabilirsiniz, ancak belki de birkaç farklı flüt türünün olduğunun farkında değilsiniz. Yan Flüt sesi, duyabileceğiniz en rahatlatıcı seslerden biridir. Peki farklı flüt türleri nelerdir?

Yan Flüt Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

En popüler flüt türü, batı konser flütü olarak da bilinen C flüttür. Genellikle flütçüler C’nin anahtarına akort ederler. Bir flütçü solo sanatçısı olarak veya bir orkestranın parçası olarak performans gösterebilir. Farklı flüt türlerini, birbirlerinden ayıran özeliklerini ve bunlarla ilgili diğer ilginç ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Tarih kayıtları flütün çok uzun zamandır bizimle olduğunu söylüyor. En eski flütler, insanların içine hava üflediği basit kemik veya baston tüpleriydi. Zaman geçtikçe, müzik aletlerinin mucitleri, farklı malzemelerden yapılmış farklı türde flütler yarattılar.

Yan Flüt Çeşitleri

C Flüt

Yan Flüt Çeşitleri

Flütçüler genellikle C flütünü kullanır. Bu nedenle flüt ailesinin en yaygın bilinenidir. Bunun yanı sıra, yeni başlayanlar için en ideal olarak kabul edilir. Bir C flüt tarafından üretilen ses solo için uygundur. Bu, sesin doğal bir solo ses olduğu anlamına gelir. Bu özel ses tonu solo performanslar için uygun olduğundan muhtemelen soprano olarak adlandırılmasının nedeni budur.

Piccolo

Yan Flüt Çeşitleri

Piccolo, C flütünün daha küçük versiyonudur. Sadece yarısı kadar uzunlukta, C flütünden bir oktav daha yüksek notalar üretir. C flütçüleri, piccolo çalıyorlarsa aynı parmak tekniklerini kullanacaklardır. Bir pikolo bir C flütüne benzese de, daha yakından incelediğiniz farklarını göreceksiniz. Fark edeceğiniz ilk şey, malzeme yapısıdır. Çoğu flüt metalden yapılırken, çoğu piccolo ise tahtadan yapılır.

Piccolo koni şeklindedir. Başlangıçta flüt de aynı konik şekle sahiptir, ancak daha sonra 19. yüzyılda düz bir gövde benimsenmiş ve kurulmuştur. Piccolo metalden yapılmış olsaydı, yüksek notaya sahip olduklarından, kulakları oldukça rahatsız eden yüksek delici sesler üretirlerdi. Bu bağlamda diğer orkestra enstrümanları ile iyi uyum sağlayamazdı.

Alto Flüt

Yan Flüt Çeşitleri

Alt perde aralığında yumuşak, belirgin bir ton duyarsanız, muhtemelen bir alto flüt dinliyorsunuzdur. Bu enstrüman, gövdesi C flütünden önemli ölçüde daha uzun ve daha kalın olduğu için bu tür bir ses çıkarır. Çalmak için flütçünün büyük bir akciğer gücüne sahip olması gerekir.

Bu enstrüman, C flütünün dörtte bir altında olan G’de (Sol) sesler üretir. Müziği transpoze eder. Bu, müziğin C’de ayarlandığı anlamına gelir , ancak alto flüt aşağıda dörtte bir ses çıkarır. Bu enstrümanın tipik uzunluğu 34 inçtir. Flütçü rahat bir ağız stili kullanmalı ve C flüt çalarken olduğundan daha yumuşak bir hava akışı sağlamalıdır. Hafifçe dağılmış büyük tuşlar nedeniyle alto flütte hızlı parmak stili yapamıyor.

Bas Flüt

Yan Flüt Çeşitleri

Bas Flüt oldukça büyük bir flüt. Bu yüzden çalmak gerçekten zor. Boyutları da bir dereceye kadar değişir. Bas flütlerini 50 inç uzunluklarda bulabilirsiniz. En uzunu yaklaşık 60 inçtir. Flütçü ve flüt yapımcıları, oldukça büyük boyutuna ve önemli ağırlığına uyum sağlamak için farklı yöntemler tasarladılar.

Büyük boyutu ve ağırlığı nedeniyle bas flüt için yazılmış çok fazla müzik parçası yoktur. Bugüne kadar, sadece flüt topluluğunun bir parçası olarak veya özel orkestra performanslarında çalınan özel müzik aletleri olarak kabul edilirler.

Eb (Mi Bemol) Soprano Flüt

Yan Flüt Çeşitleri

Caz müziğinin saksafoncularının , perdeli anahtarındaki bariton veya alto saksafonlara benzediği için bu flütü kullandığı zamanlar vardır. Görünüşe göre bu tür flüt bugün artık mevcut değil. Bu, var olan tek Eb soprano flütlerinin çoktan eskimeye başladığı anlamına gelir.

Bu flütün sesi, C flütünün çıkardığı sese oldukça benzer. Bu, ses üretme tekniklerinin bir şekilde aynı olacağı anlamına gelir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!